reklama

Baumrtová má sedmý bronz. ´Pořád lepší než být čtvrtá´

Česká znakařka Simona Baumrtová na MS v plavání v Istabulu získala bronz Česká znakařka Simona Baumrtová na MS v plavání v Istabulu získala bronz autor: Reuters
Devět let, od doby úspěšné znakařky Ilony Hlaváčkové, čekalo české plavání na medaili z mistrovství světa.

Istanbul - Devět let, od doby úspěšné znakařky Ilony Hlaváčkové, čekalo české plavání na medaili z mistrovství světa. Až jednadvacetiletá Simona Baumrtová, rovněž ryzí znakařka, tento půst dnes prolomila, protože na světovém šampionátu v krátkém bazénu v Istanbulu vybojovala bronz na stometrové trati v českém rekordu 57,08 sekundy.

Když před dvěma lety na ME byla tehdy devatenáctiletá Baumrtová třetí, hovořilo se o ní jako o velkém talentu a možné nástupkyni Hlaváčkové, která byla na MS v krátkém bazénu v Moskvě 2002 druhá na stejné trati. O rok později v Barceloně Hlaváčková ještě získala v dlouhém bazénu stříbro v padesátimetrovém sprintu.

Baumrtová: Ani neumím popsat své pocity

A také po dvou letech chomutovská Baumrtová potvrzuje, že je budoucností českého plavání. O jejím potenciálu hovoří i fakt, že její dnešní výkon je o 2,05 sekundy lepší než medailový čas Hlaváčkové v Moskvě před deseti lety v ještě celotělových plavkách. "Je to neuvěřitelné, moc ty pocity popsat neumím. Je to neskutečné," řekla dvojnásobná semifinalistka z olympijských her v Londýně.

Před necelými třemi týdny se stala první českou plavkyní, která přivezla z vrcholné akce čtyři medaile. Na "krátkém" ME v Chartres vybojovala tři bronzy a jedno štafetové stříbro. Během kariéry zatím nemá z individuálních závodů na vrcholných akcích jinou medaili než bronzovou. Doma jich už má celkem sedm.

Plavkyně prožila neuvěřitelný rok

"Pořád lepší než být čtvrtá," usmívala se Baumrtová. "A tohle je navíc medaile z mistrovství světa, nikoliv z mistrovství Evropy," upozornila v telefonu. Když sbírala cenné kovy v Chartres, radovala se. Nyní je její euforie ale úplně někde jinde. "Parádní zakončení sezony, celkem fajn dárek," připomněla svůj středeční svátek.

Prožívá neuvěřitelný rok. Vybojovala medaili na letním ME, byla na své první olympiádě, v Chartres trhala medailové rekordy a nyní v Istanbulu definitivně vstoupila do české plavecké historie. "Jsem strašně ráda, že jsem se zařadila po bok Ilony (Hlaváčkové) a Květáka (Svobody), udělali pro české plavání hodně," uvedla. Kraulař Svoboda přivezl stejně jako Hlaváčková před deseti lety z Moskvy stříbro.

Tělo už si říká o odpočinek

Dlouhá sezona se čtyřmi vrcholy už ale Baumrtovou unavuje. "Už to na sobě cítím, že to je dlouhé, už je toho dost. Tělo si říká o odpočinek, už mě i bolí," přiznala. Přitom ji v Istanbulu ještě čeká páteční závod na 200 metrů znak a víkendový sprint.

"Nikdy nevím, která trať se mi na šampionátu povede nejvíc," divila se Baumrtová. "Tentokrát jsem se nejvíc připravovala na dvoustovku, tak uvidíme, jak to dopadne." Chce se zase přiblížit českému rekordu, což by jí velmi pravděpodobně opět zajistilo finálový boj. "Ale myslím, že po tom dnešku už můžu být hodně v klidu," dodala.

reklama