reklama

Historický titul beachvolejbalistů. Češi na katarském písku smetli Brazilce

David Schweiner, Ondřej Perušič David Schweiner, Ondřej Perušič autor: fivb.org
Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner korunovali senzační pouť čtyřhvězdičkovým turnajem v Dauhá premiérovým českým mužským titulem na Světovém okruhu.

Ve finále s Brazilci Evandrem a Gutem ani jednou neprohrávali a přes komplikace v závěru druhého setu zvítězili 21:16 a 21:19. Získali tak pořádnou porci bodů do olympijské kvalifikace.

České dvojici se od začátku dařilo eliminovat mistra světa z roku 2017 Evandra, který je s 210 centimetry jedním z nejlepších smečařů na okruhu, navíc jej zdobí i tvrdé podání. Na síti se dařilo Schweinerovi, zatímco Perušič Brazilce deptal skvělými zákroky v poli.

Češi, kteří za celý turnaj ztratili jediný set a připsali si několik cenných skalpů, dlouho mířili k nečekaně snadné výhře. Za stavu 17:12 ale Schweiner znervózněl a po jeho nevynucených chybách Brazilci vyrovnali. Životní úspěch si však čtrnáctá nasazená dvojice vzít nenechala.

"S blížícím se koncem druhého setu na nás padla nervozita z možného vítězství a bylo těžké se soustředit, ale naštěstí jsme to nakonec dotáhli," řekl v rozhovoru na kurtu Perušič. "Za celý turnaj jsme neměli žádné výkyvy, až na můj výpadek ve druhém setu finále," dodal Schweiner.

Šestadvacetiletí Perušič se Schweinerem uspěli ve finále elitního seriálu na třetí pokus. Stříbro získali před třemi lety v Mersinu a předloni v Ostravě. Za vítězství na katarském písku získali 20 tisíc dolarů, do žebříčku si připíšou 800 bodů.

Na Světovém okruhu se dosud z českých beachvolejbalistů z vítězství radovaly pouze ženy. Markéta Nausch Sluková triumfovala čtyřikrát s Barborou Hermannovou a dvakrát s Kristýnou Hoidarovou Kolocovou. Hermannová má na kontě i jeden triumf s Martinou Williamsovou Bonnerovou.

Mezinárodní scéna v plážovém volejbalu se v Dauhá znovu rozjela po půlroční pauze způsobené pandemií koronaviru. Turnaj v katarské metropoli se konal bez fanoušků a za přísných opatření.

Mezi ženami obsadily Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou 17. místo, Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou se podělily o 25. příčku. Prvenství slavily Američanky Alix Klinemanová a April Rossová.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Dauhá (Katar):

Muži:

Finále: Perušič, Schweiner (14-ČR) - Evandro, Guto (17-Braz.) 2:0 (16, 19),

o 3. místo: Taylor Crabb, Gibb (4-USA) - Dalhausser, Lucena (10-USA) 2:0 (9, 21).

Ženy:

Finále: Klinemanová, A. Rossová (2-USA) - Humanaová-Paredesová, Pavanová (1-Kan.) 2:0 (20, 18),

o 3. místo: Agatha, Duda (3-Braz.) - Kolinskeová, Stockmanová (14-USA) 2:0 (13, 14).

reklama