reklama

Belgičan Rochus rozvířil vody: Většina tenistů dopuje!

Justine Heninová. Justine Heninová. autor: Reuters
Z dopingu nepřímo obvinil i krajanku Heninovou.

Praha - „Většina hráčů užívá zakázané látky." Tak vidí situaci v současném profesionálním tenisu belgický hráč Christophe Rochus.

Ten těsně před ukončením své kariéry víří vody bílého sportu. V minulém týdnu šokoval rozhovorem pro belgický plátek La Derniere Heure.

V interview mluví o tom, že tenis je skrz naskrz prolezlý podvody. „Lidé o tom neradi mluví. Já bych chtěl tuhle věčnou přetvářku přerušit. Hodně mi to vadí," vysvětlil Rochus. Jako největší nešvar vidí jednoznačně doping.

Čtěte také:
Ital šokoval: Doping nezastavíme, povolme ho!
Clijstersová vyhrála Turnaj mistryň, Peschkeová ne
Ruská tenisová kráska Dementěvová ukončila kariéru

„Není možné hrát pět hodin na slunci a další den se vrátit na kurt absolutně čerstvý," poznamenal tenista a zavzpomínal na zápas s nejmenovaným hráčem.

„První set jsem vyhrál 6:1, on pak odešel do sprch a vrátil se někdo jiný. Ve druhém setu vedl 5:3, pak jsem srovnal a jemu začala téct krev z nosu. Bylo to hodně podivné," popsal svou zkušenost.

Clijstersová potřetí vyhrála Turnaj mistryň. Ve finále udolala Wozniackou Clijstersová potřetí vyhrála Turnaj mistryň. Ve finále udolala Wozniackou Prohlédněte zde

Jedenatřicetiletý Belgičan z dopingu nepřímo obvinil svou krajanku, bývalou světovou jedničku Justine Heninovou. Její odchod ze scény v květnu 2008 považuje za podezřele náhlý.

„Velmi mě překvapilo, že odešla bez zjevného důvodu. Byla nejlepší a takoví tenisté většinou odchod oznámí předem a udělají rozlučku," divil se v rozhovoru Rochus, který kariéru ukončí po této sezoně.

Testy lze obelstít

Zakázané léky zvyšující výkony by nejraději povolil, protože je stejně podle jeho slov většina hráčů užívá. Dopingové testy podle Belgičana nejsou účinné, spoustě hráčů se podařilo zkoušku obelstít.

Rochus také uvedl, že vidina většího úspěchu je pro tenisty silnější, než zjevná zdravotní rizika. „Vzpomeňte si třeba na případ Argentince Caňase. Nakonec se obětoval pro rodinu, aby jí mohl vydělat na život. Jeho případ se stal téměř vznešeným."

Bratr Oliviera Rochuse proslul kontroverzními výroky zpochybňujícími čistotu tenisu již dříve. Vedení ATP mu dokonce zaslalo varovný dopis za to, že o podobných záležitostech mluví na veřejnosti.

reklama