17. 2. 2014 19:45
Bělorus Anton Kušnir slaví zlato
Bělorus Anton Kušnir slaví zlato | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana (Rusko) - Bělorusko získalo v Soči i druhé olympijské zlato v akrobatických skocích na lyžích díky Antonu Kušnirovi, který navázal na triumf Ally Cuperové.

Ve čtyřčlenném závěrečném finále předvedl stejně jako před 12 lety Aleš Valenta v Salt Lake City skok s pěti vruty, který mu zajistil triumf. Kušnir však dnes zvolil ještě složitější kombinaci.

Stříbro vybojoval David Morris z Austrálie a bronz Ťia Cung-jang. Úřadující mistr světa a další čínský favorit Čchi Kuang-pchu závěrečný skok neustál a skončil pod stupni vítězů čtvrtý. Oba čínští skokani se v posledním kole také rozhodli pro skok s pěti vruty, ale nezvládli dopad.

Devětadvacetiletý Kušnir v areálu Roza Chutor prodloužil nadvládu běloruské skokanské školy a navázal na triumf Alexeje Grišina z Vancouveru. Obhájce olympijského zlata Grišin dnes pohořel v kvalifikaci a chyběl už v prvním finálovém kole pro 12 skokanů.

Kušnir ovládl boj o medaile suverénně, za vydařený skok s nejvyšší obtížností (double full-full-double full) dostal 134,50 bodu. Morris bral stříbro se známkou 110,41 a oba Číňané měli rovněž velký odstup za srážky za nezvládnutý dopad.

Velkým smolařem zůstal někdejší Valentův soupeř Bělorus Dmitrij Daščinskij, který se v 36 letech znovu nedočkal vytouženého zlata. V Soči startoval na páté olympiádě, má bronz z Nagana a stříbro z Turína a další dvě stříbra z mistrovství světa. Dnes však byl až osmý.