Berdych byl krok od finále, prohrál pětisetovou bitvu

4. 6. 2010 19:15
Ve finále čtyřhry neuspěla ani Květa Peschkeová
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Jaroslav Šindelář

Praha - Tomáš Berdych byl jen krůček od toho, aby po 12 letech hrál ve finále dvouhry na grandslamovém turnaji český tenista.

V pětisetové bitvě v semifinále French Open podlehl po téměř třech a půl hodinách hry pátému nasazenému Švédovi Robinu Söderlingovi po setech 3:6, 6:3, 7:5, 3:6 a 3:6.

Söderling si zopakuje účast ve finále z loňského ročníku. O titul na antuce v Paříži se utká s Rafaelem Nadalem, kterého loni v osmifinále porazil. Nadal v semifinále přehrál Rakušana Jürgena Melzera po setech 6:2, 6:3 a 7:6.

Pokud Nadal zvítězí, vyhraje turnaj popáté a zároveň se dostane na post světové jedničky místo Rogera Federera. Toho letos ve čtvrtfinále vyřadil právě Söderling.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE

"Porážka samozřejmě mrzí, o pár balonů to nevyšlo. Stoprocentně spokojený určitě neodjedu, to bych odjížděl s pohárem. Ale člověk si musí vzít i to pozitivní a to jsou ta předchozí vítězství," řekl Berdych po utkání Radiožurnálu.

Berdych, který v pěti předchozích zápasech v Paříži neztratil ani set, vstoupil do svého prvního grandslamového semifinále v kariéře podle očekávání. Opíral se o výborný servis a stejně jako jeho soupeř se snažil výměny co nejrychleji ukončit.

Při svém servisu neztratil do stavu 2:3 ani jeden míček, pak se ale zadrhnul, při brejkbolu soupeře zahrál dvojchybu a Söderling tak získal prvním brejk v zápase. Toho využil v dalším průběhu setu, který vyhrál 6:3.

Ve druhém setu za stavu 2:1 pro Berdycha se situace opakovala, akorát v opačném gardu. Berdych si vypracoval brejkbol a Söderling jej potvrdil vlastní dvojchybou. Také Berdych svůj první brejk v zápase využil a získal druhý set v poměru 6:3.

A získaného sebevědomí Berdych využil v úvodu třetího setu. Za stavu 1:1 si vypracoval hned pět brejkbolů, a ten poslední proměnil, když mu k zisku gamu opět pomohl Söderling dvouchybou.

Švéd však za stavu 2:3 získal podání zpět a v osmé hře mohl brejknout Berdycha znovu, dvou brejkbolů však nevyužil.

Lendl přiletěl do Čech. Na dálku bude fandit Berdychovi
Lendl: Po každém tréninku se cítím jako dřevák
Štěpánek si ve finále v Prostějově zahraje s Hájkem
Obhájci titulu Dlouhý s Paesem jsou v Paříži ve finále

Po odvrácení hrozby ztráty setu to byl český tenista, který v jedenácté hře zásluhou úspěšných returnů získal Söderlingovo podání. Čtyřmi esy při svém podání pak dovedl celý set do vítězství 7:5 a byl už jen krok od historického postupu.

Švéd se však ze ztráty svou setů v řadě rychle oklepal a v šesté hře sebral Berdychovi servis. Za stavu 3:5 sice český tenista vykřesal jiskřičku naděje, když si vypracoval brejkbol, Söderling jej však odvrátil a čtvrtý set získal v poměru 6:3.

V rozhodujícím pátém setu šlo zřetelně zpozorovat, že je na tom Berdych se silami o mnoho hůře. Hned v první hře při svém podání nezískal ani jeden míč, rebrejkem sice srovnal stav, v dalším průběhu hry však tahal za kratší konec.

Švéd toho využil v sedmé hře, kdy se mu po Berdychových nevynucených chybách povedl klíčový brejk, a při svém podání dovedl zápas do vítězného konce.

"Velká chyba byla v tom ztraceném podání v prvním setu, kdy to bylo o takových blbých, nahraných míčích. Tím se (Söderling) chytil a udělal první set.

Potom ty dva sety dopadly dobře pro mě, mohlo to pokračovat jako ve všech těch zápasech doposud, ale bohužel nepovedlo se," litoval Berdych.

Berdych tak nenapodobil Petra Kordu, který se v roce 1998 probojoval do finále Australian Open, který poté i vyhrál. Korda je zároveň posledním českým tenistou, který si zahrál finále v Paříži. V roce 1992 však nestačil na Američana Couriera.

"Je to neuvěřitelné. Když jsem přijel, přemýšlel jsem jen o prvním kole. Nyní jsem opět ve finále. Je to lepší než ten nejúžasnější sen.

Bylo to více než těžké, protože Tomáš hrál opravdu velmi dobře. Pálil do míčků tvrdě a přímo, bylo pro mě velmi složité hrát svůj tenis," zhodnotil postup Söderling.

Ve finále čtyřhry žen neuspěla ani Květa Peschkeová

Premiérovou účast v grandslamovém finále na rozdíl od čtyřiadvacetiletého Berdycha dnes zažila třiačtyřicetiletá Květa Peschkeová.

Květa Peschkeová
Květa Peschkeová | Foto: Reuters

Ve finále čtyřhry však po boku Slovinky Katariny Srebotnikové podlehla nejvýše nasazenému páru - americkým sestrám Williamsovým - 2:6 a 3:6.

Serena a Venus tak společně získaly už dvanáctý grandslamový titul ve čtyřhře. Navíc zkompletovaly vítězství ze všech čtyř turnajů za sebou, takzvaný nekalendářní grandslam, a nechaly tak zapomenout na vyřazení z pařížské dvouhry.

Naposledy spolu prohrály před rokem, ve 3. kole právě na French Open.

Dvouhra - semifinále:

Söderling (5-Švéd.) - Berdych (15) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3
Esa: 18:21. Dvojchyby: 8:5. Vítězné míče: 62:42. Využité brejkboly: 6/13 - 4/12. Nevynucené chyby: 63:41. Celkem získané míče: 155:140. Čas: 3:27 hod.

Nadal (2-Šp.) - Melzer (22-Rak.) 6:2, 6:3, 7:6 (6).

Čtyřhra - finále:
S. Williamsová, V. Williamsová (1-USA) - Peschkeová, Srebotniková (12-ČR/Slovin.) 6:2, 6:3.