reklama

Berdych dominoval a opřel se do Kyrgiose: Trest byl mírný

Tomáš Berdych v prvním kole US Open. Tomáš Berdych v prvním kole US Open. autor: ČTK
Za hodinu a čtyřicet jedna minut splnil tenista Tomáš Berdych roli favorita a prošel na grandslamovém US Open prvním kolem.

New York - Za hodinu a čtyřicet jedna minut splnil tenista Tomáš Berdych roli favorita a prošel na grandslamovém US Open prvním kolem. Šestý nasazený dnes zdolal Američana Bjorna Fratangela 6:3, 6:2 a 6:4.

"Šikovný borec. Solidně servíroval. Má dobré i druhé podání a rychlou ruku. Patří mezi ty, co by se mohli vydrápat nahoru," řekl Berdych o dvaadvacetiletém 113. hráči světa. "O to jsem radši, že jsem zápas zvládl ve třech setech a pošetřil síly a čas v tom horku," řekl Berdych po duelu hraném pod spalujícími paprsky slunce.

V prvním setu už v páté hře čelil Berdych postupně pěti brejkbolům, ale všechny odvrátil. "To bylo určitě důležité. Vlétl do zápasu naplno, bez obav. Něco takového se dalo čekat. Bylo potřeba to s ním udržet. Když jsem pak dostal šanci vzít mu servis, šlo to podle mých not," řekl Berdych, který v utkání nastřílel 37 vítězných míčů.

Dravého mládí přibývá

Proti soupeřům, které až tolik nezná, se o to víc soustředí na vlastní hru. "Ne na rozebírání taktiky. Musím hrát to svoje a pak co nejdřív rozeznat, co soupeři sedí, co nevyhovuje, jaké má zbraně. Pak je víc času se s tím sžít," řekl Berdych.

Souboje s novou generací hráčů jsou v poslední době pro Berdycha čím dál častější. "Myslím, že se mladí po x letech derou nahoru. Bude jich přibývat. Někteří, ať je to třeba Čorič nebo Zverev, to můžou dotáhnout daleko," uvažoval.

Podle Berdycha se nedá říci, že by současní mladíci byli drzejší a nevycválaní. Což se může zdát při pohledu na výstřelky Australana Nicka Kyrgiose, který měl nevhodné poznámky během utkání se Stanem Wawrinkou. "Ostatní bych neházel do jednoho pytle s Kyrgiosem. On opravdu vyčnívá a měl by se zlepšit," řekl Berdych.

Trest pro Kyrgiose měl být přísnější

Dvacetiletý Kyrgios dostal za své chování pokutu 10.000 dolarů a po přezkoumání prohřešku mu v případě dalšího incidentu během příštího půl roku hrozí pokuta až 25.000 dolarů a zákaz startu na turnajích ATP po dobu 28 dnů. "Ten trest mohl být rychlejší a daleko přísnější. Tyhle věci do tenisu nepatří," řekl Berdych.

V dalším utkání na US Open se český hráč s mladým temperamentem nesetká. Ten nahradí zkušenost v podobě čtyřiatřicetiletého Jürgena Melzera. S Rakušanem se utkal šestkrát, má s ním bilanci 4:2 a letos ho porazil na Australian Open.

"V Melbourne nebyl začátek jednoduchý, vletěl do něj pěkně zostra. Bude to něco podobného. Musím se na to připravit a držet se svých věcí. Nesmím ho nechat hrát a diktovat tempo. Pod tlakem dělá chyby a znejistí," řekl Berdych.

Jak se daří Berdychovi na grandslamech?

TOMÁŠ BERDYCH

Projděte si jeho statistiky.

reklama