Berdych si připsal 400. vítězství na okruhu, Kvitová padla

8. 5. 2013 23:30
Tomáš Berdych ve druhém kole masters v Madridu porazil Jerzy Janowicze a připsal si jubilejní 400. vítězství v profesionální kariéře.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Madrid - Dvě a čtvrt hodiny se musel v Madridu dřít Tomáš Berdych, než postoupil přes Jerzy Janowicze do třetího kola.

Když ale po zkaženém forhendu soupeře proměnil čtvrtý mečbol, mohl si jít do statistik zapsat jeden zajímavý milník. Vítězstvím nad polským tenistou totiž bylo jubilejní 400. výhrou sedmadvacetiletého Čecha na okruhu ATP.

Ze ženské soutěže naopak už ve druhém kole vypadla Petra Kvitová, jež nepotvrdila roli nasazené i světové osmičky a podlehla slovenské soupeřce Daniele Hantuchové 6:2, 2:6 a 3:6.

Janowicz vyhrál na fiftýny

Berdych se k ní ale prokousával hodně těžko. V první polovině zápasu byl Janowicz lepší a i když se Berdych dostal do vedení 4:2, nakonec celou sadu ztratil v tiebraku (3:7).

Světovou šestku ale ztracený první set nerozhodil. Polák se začal trápit s přesností úderů a nakonec ve zbývajících dvou setech uhrál jen pět her. I tak ale Janowicz dokázal z celkového počtu 193 výměn získat pro sebe nadpoloviční většinu (97). Jenže tenis se hraje hlavně na sety, a na ty triumfoval Berdych.

V druhém kole čeká českou jedničku buďto Juan Monaco, nebo Kevin Anderson. Pokud si chce udržet své postavení v žebříčku ATP, bude ovšem muset jednoho z nich porazit, jinak jej vystřídá na šestém místě Juan Martín del Potro.

Hantuchová našla konečně na Kvitovou recept

Třiadvacetiletá Kvitová v předchozích šesti zápasech Hantuchovou pokaždé porazila a dokonce s ní neztratila ani set.

A zdálo se, že by v tradici mohla pokračovat i v prvním vzájemném duelu na antuce, protože v prvním setu třikrát vzala soupeřce podání a za půl hodiny vedla 1:0. Druhou sadu ale sama stejně hladce ztratila a poprvé ve vzájemných duelech došlo na třetí set.

Ten byl opět plný brejkbolů, shod a výhod na obou stranách, ale jediný brejk se povedl za stavu 2:1 třicetileté Slovence. Sadu trvající hodinu a devět minut pak 71. hráčka světa ukončila proměněním druhého mečbolu.

Výsledky turnaje v Madridu:

Muži (dotace 4,303.867 eur):

Dvouhra - 2. kolo:

Berdych (6-ČR) - Janowicz (Pol.) 6:7 (3:7), 6:3, 6:2, Ferrer (4-Šp.) - Istomin (Uzb.) 7:5, 6:2, Južnyj (Rus.) - Almagro (11-Šp.) 7:6 (7:4), 4:6, 6:2.

Ženy:

Lepchenková (USA) - Görgesová (Něm.) bez boje, Kanepiová (Est.) - Suárezová (Šp.) 6:3, 6:1, Hantuchová (SR) - Kvitová (8-ČR) 2:6, 6:2, 6:3, Kirilenková (13-Rus.) - Mladenovicová (Fr.) 6:7 (5:7), 6:1, 6:4.

Čtyřhra - 2. kolo:

Pavljučenkovová, Šafářová (Rus./ČR) - Matteková-Sandsová, Mirzaová (5-USA/Indie) 7:5, 6:1.