12. 7. 2009 15:38
Berdych - Del Potro 4:6, 4:6, 4:6
Tomáš Berdych v souboji s Del Potrem neuspěl
Tomáš Berdych v souboji s Del Potrem neuspěl | Foto: Reuters

Ostrava - O osudu čtvrtfinálového utkání českých tenistů s Argentinou v Ostravě rozhodne až závěrečná dvouhra.

V dnešním úvodním utkání prohrál Tomáš Berdych s pátým hráčem světa Juanem Martinem del Potrem třikrát 4:6 a stav je nerozhodný 2:2. K rozhodující dvouhře proti Juanu Monakovi nastoupí Radek Štěpánek, který v české nominaci nahradí původně nahlášeného Iva Mináře.

"Očekával jsem těžké utkání. On letos hraje skvěle a já mohl jenom překvapit. Chtěl jsem něco zkusit, něco změnit, rozhodit ho z rytmu, ale nepovedlo se, bohužel," řekl v televizi Berdych. "Klobouk dolů před ním, ale doufejme, že to ještě zvládneme," dodal.

Del Potro vletěl na českého hráče jako uragán. Diváci se v hale téměř ani nestihli usadit a Argentinec vedl 2:0, přičemž podání vzal Berdychovi razantně čistou hrou.

Až od třetího gamu se Berdych dostal do hry a byl vyrovnaným sokem. Del Potro si ale své podání držel neohroženě, měl stoprocentní úspěšnost při prvním servisu.

"Všechno mi fingovalo skvěle, cítil jsem se dobře a podal jsem bezchybný výkon, což bylo k výhře nutné," řekl Del Potro po jasném vítězství. "Potřebujeme bod k semifinále, bojujeme o náš sen."

Berdych ani na začátku druhé sady nedokázal čelit rozjetému semifinalistovi letošního French Open. Z lavičky se snažil pomoci Ivo Minář, který roztleskával fanoušky v hale, ale Argentinec rychle vedl 5:1. Pak Berdych dokázal snížil na 4:5, ale set už nezachránil.

"Brejknout Del Potra dodá trošku sebedůvěry a mohlo by to Tomášovi pomoci do dalšího setu," doufal Minář v televizním rozhovoru.

Berdych se pokusil oživit svoji hru cestou na toaletu, což mu pomohlo v pátek proti Monakovi, ale tentokrát bez úspěchu. Třetí set byl vyrovnaný, ale při podání téměř dvoumetrového Del Potra se díky jeho drtivému servisu moc nehrálo.

Počtvrté v utkání přišel Berdych o servis v deváté hře, v které třikrát nevynuceně chyboval. Po dvou hodinách a dvou minutách hry Del Potro ukončil zápas esem.