reklama

Berdych: Pocity? To byste museli vypnout mikrofony

FOTO Berdych na Turnaji mistrů skončil a rozesmutnil Ester Galerie z tenisového utkání Tomáše Berdycha a Rafaela Nadala na Turnaji mistrů. Foto: Reuters
Tomáš Berdych sice předvedl proti Rafaelu Nadalovi skvělý tenis, ale na na vítězství a tím pádem i postup do semifinále Turnaje mistrů to bylo málo.

Londýn - Tomáš Berdych sice předvedl proti Rafaelu Nadalovi skvělý tenis, ale na na vítězství a tím pádem i postup do semifinále Turnaje mistrů to bylo málo.

Světová šestka hrála proti prvnímu nasazenému Nadalovi téměř na hraně. A to Berdychovi podle jeho vlastních slov uškodilo. Ve druhém setu Španěla smetl, přesto nakonec s prvním hráčem světa v Londýně v pátek večer prohrál a bránu semifinále Turnaje mistrů neotevřel.

Sbalit si věci a jít dál

Berdych má za sebou čtvrtý Turnaj mistrů v řadě a potřetí skončil s bilancí jedné výhry a dvou porážek ve skupině.

"Ale asi to dneska bylo fakt nejblíže k postupu. Nepovedlo se, takže budeme zkoušet příští rok," konstatoval český tenista.

Proti Nadalovi totiž hrál jeden ze svých nejlepších zápasů. "Možná jo, možná ne, ale když to dopadne takhle, tak co si z toho člověk může vzít? Akorát, že si jde sbalit věci a přesouvá se dál," hlesl Berdych a své zklamání vystihl odpovědí na otázku, jaké pocity měl po posledním míči: "To byste museli vypnout mikrofony."

Zbytečné ztráty servisu

Berdych v utkání ztratil dvakrát podání. Poprvé hned v úvodním gamu zápasu a podruhé v osmé hře ve třetím setu, a to i kvůli dvěma dvojchybám.

"Když věnujete hráči, jako je Rafa, dvě hry, tak to je moc. Víc k tomu není co říkat," litoval.

Přitom ve druhém setu Berdych favorita doslova ničil. Skvěle podával, neudělal za celou sadu jedinou nevynucenou chybu a rychle vedl 5:0. Až se zahraniční novináři ptali, jestli to Berdychovi nepřišlo divné.

"Proč by to mělo být zvláštní?" zarazil se český hráč a dodal: "Zasloužil jsem si vést. Hrál jsem dobře, hlavně na servisu, ale příště to pro vás udělám zajímavější a bude to 5:5, aby to nebylo divné."

Šálivé lehké míčky

Od dominantního podání se tradičně odvíjela Berdychova pohoda.

"Na servisu jsem se už asi nemohl zlepšit a obecně jsem od druhého setu hrál opravdu, nechci říci na úplné hranici, ale už fakt nebylo moc kam to posunout dál," řekl.

Získával snadno body i gamy, což mu paradoxně pravděpodobně v koncovce duelu uškodilo.

"Až to zní divně, ale tohle mě víceméně dohnalo k tomu blbému gamu ve třetím setu. Ne, že člověk ztratí ostražitost, ale je těžké vysoký standard a lehké gamy udržet až do konce. A to je rozdíl mezi mnou a prvním hráčem světa," řekl a bral to jako další zkušenost. "Musím to vstřebat a být na to příště nachystaný."

Na Nadala se musí takticky

Proti Nadalovi dlouho fungovala i stanovená taktika. Tlačil se přes bekhend a získával body nebo prostor pro vítězné míče do forhendu.

"Docela to fungovalo. On se proto herně necítil v tom, co chtěl hrát, a nevyužíval svých zbraní, ale když přišel lehký balon, tak to využil a ukázal, že na něj musí člověk hrát skvěle takticky, aby měl vůbec malou šanci. Určitě to je možná cesta, jak dál," řekl Berdych.

A teď směr Srbsko

Účastí v Londýně pro Berdycha sezona ještě nekončí. Příští týden bude jedničkou českých obhájců titulu ve finále Davisova poháru proti Srbsku. Krátce po prohře s Nadalem ještě nevěděl, kdy se do dějiště utkání Bělehradu přesune.

"Ani nevím, jaký je den," řekl po zápase. "Teprve to budu řešit, ale asi v neděli."

"Pozitivní je, že jsem tady všechny tři zápasy odehrál vyrovnaně a jeden vítězně. Určitě bych našel spoustu věcí, které se dají vylepšit, ale cítil jsem se dobře a teď je nejdůležitější chytit chuť na závěr," řekl. "Síly jsou, i když jiné než na začátku roku, ale teď to bude o tom, přežít to do pátku a zvládnout poslední tři zápasy."

reklama