Berdych popravuje své soupeře v tiebreaku

2. 7. 2007 19:00
Český tenista je specialistou na zkrácenou hru
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Londýn - Tři kola, šest výher v tiebreaku, tedy zkrácené hře. Říká se, že za tohoto stavu rozhoduje štěstí, ale bilance Tomáše Berdycha ukazuje spíše opak.

Vyrovnané průběhy setů proti Francouzovi Llodrovi, Korejci Lee ale i Chilanu Massuovi rozhodl rodák z Valašského Meziříčí až za stavu 6:6, ale samotný tiebreak vyhrál s jistotou šampiona.

"Hráči jsou vyrovnaní a právě rozdíly v tiebreaku dělají třeba padesát míst na žebříčku," prohlásil trenér a spolukomentátor ČT Zdeněk Žofka. Turnajová sedmička, Tomáš Berdych, prokazuje přítomnost k elitě právě ve zkrácených hrách.

Speciál: Vše o tenisovém Wimbledonu
Zpravodajství, on-line reportáře a tipy na sázení z nejslavnějšího turnaje

V nich má každý míček mnohem větší váhu než v gamech. Na hráče působí větší tlak. Musí vážit míru rizika a věřit svým schopnostem. Chyba už většinou nejde napravit. Kdo dokáže v této fázi zápasu předvádět svůj nejlepší tenis, oddělí se od zástupu dobrých hráčů a zařadí se mezi absolutní elitu.

"Člověk potřebuje na tiebreak trochu štěstí, když se vyhraje jeden dva, tak si pak člověk víc věří," potvrdil roli psychiky Tomáš Berdych v rozhovoru pro ČT.

Zatím poslední soupeř Tomáše Berdycha, Korejec Lee, zejména v tiebraku druhého setu naprosto selhal, produkoval nevynucené chyby a prohrál hladce 2:7. Přitom celý set skvěle podával a český reprezentant se při jeho servisu těžko dostával do hry.

Do tiebreaku třetího setu šel Korejec s psychickou výhodou. Berdych měl udělat poslední krok k výhře v zápase ziskem svého podání, jenže prohrál čistou hrou. "Můžu si za to sám. Byla to asi největší chyba, jinak jsem odehrál zápas bez problémů," pokračoval Berdych.

Svěřenec trenéra Jaroslava Navrátila však ve zkrácené hře znovu ukázal větší kvalitu a psychickou odolnost.

Prolomí osmifinálové prokletí?

Dosud byl Berdych ve všech zápasech favoritem a svoji roli zvládl. "Asi nejdůležitější je, že se dokážu připravit na rozdílné soupeře. Zatím převládá spokojenost," zhodnotil své výkony.

Favoritem bude i v osmifinále, v němž se střetne s vítězem duelu Björkman - Arthurs. V případě postupu do osmičky nejlepších se břemene favorita zbaví.

"Těžko se vybírá, Arthurs toho moc neodehraje. Ale tráva mu sedí, s jeho servisem. Björkman tu byl v semifinále, takže také je nebezpečný. Vybral bych Björkmana," přemýšlel o svém příštím soupeřovi přítel tenistky Lucie Šafářové.

Přestože zatím ztratil na turnaji jediný set a jistě by rád prolomil osmifinálové grandslamové prokletí, o svých ambicích nijak konkrétně nehovoří. "Snažím se držet při zemi. Jen doufám, že těch zápasů bude více," dodal pro ČT.