reklama

Berdych před Francií: Nejsme favorité. Ale ti vždy nevyhrají

Tomáš Berdych při rozhovoru s Radkem Štěpánkem. Oba se v daviscupovém týmu setkávají po více než roce. Tomáš Berdych při rozhovoru s Radkem Štěpánkem. Oba se v daviscupovém týmu setkávají po více než roce. autor: ČTK
Bez něj by prý český daviscupový tým neměl v semifinále letošního ročníku v Paříži proti domácím Francouzům šanci. Sám Tomáš Berdych však svou roli zachránce odmítá.

Praha - Bez něj by prý český daviscupový tým neměl v semifinále letošního ročníku v Paříži proti domácím Francouzům šanci. Sám Tomáš Berdych, který chyběl kvůli rozhodnutí se soustředit na svou vlastní kariéru ve čtvrtfinále v Japonsku, však svou roli zachránce odmítá.

Podle ve středu devětadvacetileté české jedničky jsou totiž favority i přes jeho účast v semifinále Francouzi, jehož čtveřice nominovaných hráčů má aktuálně výbornou formu. I přes papírové předpoklady však udělá Berdych vše pro to, aby Češi potřetí v řadě postoupili do finále. 

"Určitě nejsme favority. Víme, že teď Francouzi mají solidní formu," přiznal Berdych v neděli před odjezdem českého týmu do Paříže. "Jenže forma je jedna věc a zápas je něco jiného. Už jsme takových situací zažili hodně, i do Argentiny jsme předloni jeli jako outsideři a nakonec jsme vyhráli."

Tomáši, pro koho je podle vás horší přechod z betonu na antuku. Pro vás, nebo Francouze?
I oni hráli na US Open dlouho do konce, podmínky budou mít stejné jako my. I pro mě osobně to bude samozřejmě strašně těžké, možná to nejtěžší. Když hraje člověk dlouho na betonu a je tam takovýhle vložený týden, kdy člověk musí povrch takhle hodně změnit, tak to není nic příjemného. Vždycky jsem říkal, že přesun na antuku je jeden z nejtěžších. Bude to proto velká výzva.

Předloni jste po US Open jeli rovněž hráli semifinále na antuce. Dá se tedy říct, že budete mít po zápase v Argentině výhodu?
Budeme se snažit hledat pozitivní věci, budeme hledat jakékoliv drobnosti, maličkosti, i ty zkušenosti, které už máme. Předloni jsme něco podobného absolvovali v Argentině, tam se to povedlo, i něco odtamtud si budeme chtít vzít. 

Když jsme u té Argentiny, očekáváte podobně bouřlivou atmosféru, jakou tamní fanoušci vytvořili, i ve Francii?
Určitě to bude hodně bouřlivé. Oni jsou slyšet, domácí tým ženou. I když člověk hraje na French Open, tak své hráče ženou hodně a atmosféra se i při turnaji podobá spíše té daviscupové, takže teď to bude na sto procent. Myslím si, že to bude hodně hlučné, ale už jsme si to vyzkoušeli v Argentině i na jiných místech, tak se s tím jdeme poprat.

Takže se nebojíte, že vám budou fanoušci pískat do podání jako loni ve finále v Srbsku?
Každá země má něco, fanoušci jsou jiní a vždycky je to tak nějak spojené, jak se zápasy vyvíjejí. To asi nejde dopředu naplánovat, jak se budou chovat, jací budou. Je to Davis Cup a aby si někdo stěžoval, jestli moc nebo málo fandí, je úplně zbytečné.

Vy sám ale máte s Francouzi příznivou bilanci. Na druhou stranu vás loni právě na Roland Garros vyřadil Gael Monfils, proti němuž byste měl hrát páteční dvouhru...
S Monfilsem mám spíše špatnou zkušenost po tom loňském zápase, ale byl to výborný zápas. Zkušenosti ze zápasů jsou, ale v Davis Cupu se to všechno maže. Jsou to strašně těžcí soupeři, to je bez debat. Ještě když budou hrát doma, budou mít v zádech publikum. 

Naopak s jedničkou Francouzů Jo-Wilfriedem Tsongou máte výrazně lepší bilanci. To by vám mělo ve vzájemném zápase pomoci, ne?
Bilanci mám s Tsongou zatím pozitivní, dobrou, většinu jsme toho odehráli na tvrdých površích. Pro nás pro oba, myslím, není antuka tím povrchem, na kterém bychom chtěli hrát. Ale bude to aspoň stejné pro oba.  

Už jste během dvou dnů dokázal zapomenout na prohru na US Open s Čiličem?
Jo. Každá porážka mrzí, každá porážka štve. Člověk nerad prohrává. Ale je to i o tom, jak se zápas vyvíjí. Když člověk začne špatně a nehraje úplně podle svých představ, když nepředvede výkon, kterého je schopný, tak je to o to těžší. Ale už je to za mnou, teď se jede dál, čeká mě další důležitý týden. 

V Česku se rozhořela velká debata poté, co jste po zápasem s Čiličem přiznal, že uvažujete o spolupráci s Ivanem Lendlem. Už jste ho tedy oslovil?
Mluvil jsem o tom, že spolupráce s Ivanem nebo dalším bývalým hráčem přichází do úvahy, ale budu něco takového řešit, dostanete včas vědět.

reklama