Berdych přehrál Murrayho! V boji o finále ho čeká Nadal

17. 8. 2013 3:29
Český tenista se příblížil postupu na páté místo světového žebříčku. V Cincinnati porazil ve dvou setech světovou dvojku.
Tomáš Berdych slaví. Porazil Murrayho a v Cincinnati si zahraje o finále.
Tomáš Berdych slaví. Porazil Murrayho a v Cincinnati si zahraje o finále. | Foto: Reuters

Cincinnati - Tomáš Berdych v Cincinnati září! Ve třech zápasech zatím neztratil ani jediný set a už je v semifinále. Do něj prošel po vítězství nad světovou dvojkou Andy Murrayem.

Berdych Britovi sebral v každé sadě jedno podání a vyhrál 6:3, 6:4. V semifinále bude jeho soupeřem neoblíbený soupeř - Španěl Rafael Nadal, který zdolal v souboji legend bílého sportu Švýcara Rogera Federera 5:7, 6:4 a 6:3.

Na Nadala to český tenista neumí

Nadal má s Berdychem bilanci 14:3, přičemž vyhrál všech posledních třináct soubojů. Český tenista ale má důvody k sebevědomí. Murrayho totiž přehrál po skvělém výkonu.

"Hráli jsme proti sobě naposledy v květnu na antuce a on od té doby prodělal skvělý vývoj, vyhrál Wimbledon, to víc si výhry cením," přiznal po zápase v rozhovoru Berdych.

V prvním setu dlouho tenisté drželi vyrovnanou partii, i když oba odvraceli brejkboly. Nakonec ale český tenista za stavu 4:3 obral Murrayho o podání a vyhrál set poměrem 6:3.

V druhém setu nejprve Berdychovi hrozila ztráta gemu a stav 0:2, jenže otočil hru z 0:40 a srovnal na 1:1. Pak už byl set českého hráče. Odskočil do vede 3:1 a zápas už nepustil.

Berdych: Chtělo to trpělivost

"Klíč k úspěchu? Říkal jsem si, že musím být u takového protivníka trpělivý a jít míč po míči," řekl český tenista. Soupeřem rodáka z Valašského Meziříčí v boji o finále bude další tenisový velikán, a sice vítěz čtvrtfinále mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

"Asi to nechám na nich, ať se kluci o semifinále poperou, a nebudu říkat, koho bych raději. I když Rafa nyní hraje ve skvělé formě. Mně by ovšem mohlo dnešní vítězství pomoci najít další sílu a energii, abych došel za vysněným titulem," dodal Berdych po zápase.

Djokovič skončil, podlehl Isnerovi

Do semifinále kromě Murrayho nepostoupila ani světová jednička Novak Djokovič. Srb nestačil ve třech setech na domácí hvězdu Johna Isnera a přišel o možnost ovládnout jako první hráč historie všech devět turnajů kategorie Masters.

Turnaj v Cincinnati je jeho noční můrou. Ještě nikdy zde nevyhrál a čtyřikrát podlehl ve finále. "Celkově jsem hrál hrozný zápas. Nedokázal jsem využívat příležitosti, v důležitých chvílích jsem dával dvojchyby. Tak to někdy chodí," řekl zklamaný srbský tenista po zápase.

Dvaadvacátý hráč žebříčku Isner se o finále utká s Argentincem Juanem Martínem del Potrem, který ve třech setech vyřadil Dmitrije Tursunova z Ruska, který se do turnaje dostal z kvalifikace.

Duel Nadal-Federer? Opět tenisová lahůdka

V nočním vrcholu si pak Nadal porazil po jednadvacáté ze 31 vzájemných soubojů se svým největším rivalem - obhájcem titul Rogerem Federerem. Švýcar vstoupil do zápasu skvěle a první sadu rozhodl v závěru proměněným brejkem v poměru 7:5.

I ve druhém setu měl v úvodu navrch, jenže Nadal postupně zlepšil a především zpřesnil svou hru a stejně jako jeho soupeř, také on v závěru sady rozhodl brejkem o srovnání skóre na 1:1.

Pohodu si přenesl sedmadvacetiletý Španěl i do třetího dějství a rychle vedl 3:0. Přestože dokázal dvaatřicetiletý Švýcar postupně odvrátit za stavu 3:5 a servisu rivala tři mečboly, čtvrtý již dokázal Nadal fantastickým forehandem na lajnu využít a mohl slavit postup.

Výsledky turnaje v Cincinnati:

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Berdych (6-ČR) - Murray (2-Brit.) 6:3, 6:4, Isner (USA) - Djokovič (1-Srb.) 7:6 (7:5), 3:6, 7:5, Del Potro (7-Arg.) - Tursunov (Rus.) 6:4, 3:6, 6:1, Nadal (4-Šp.) - Federer (5-Švý.) 5:7, 6:4, 6:3.

Ženy:

S. Williamsová (1-USA) - Halepová (Rum.) 6:0, 6:4, Jankovičová (4-Srb.) - Vinciová (12-It.) 6:0, 6:4, Li Na - A. Radwaňská bez boje.