Berdych smetl v Melbourne Tomice, ve čtvrtfinále má Nadala

Sem se mi dívejte! Berdych v Melbourne znovu vítězný
Český tenista neztratil k velké radosti své snoubenky Ester Sátorové ani ve čtvrtém utkání na turnaji set.
Berdych měl zápas s Tomicem pod kontrolou.
Prvnímu a třetímu setu dominoval a vyrovnanou hodinovou druhou sadu získal ve zkrácené hře.
Znovu nastřílel přes padesát vítězných míčů (52) a pomohl si při podání 17 esy.
25. 1. 2015 7:50
Bez ztráty jediného setu se Tomáš Berdych probojoval do čtvrtfinále Australian Open. S Tomicem si poradil, teď ho ale čeká jiný kalibr.

Melbourne - Český tenista Tomáš Berdych neztratil ani ve čtvrtém utkání na Australian Open set a na úvodním grandslamu sezony už postoupil do čtvrtfinále. Sedmý nasazený si dnes ve 4. kole poradil s domácím Bernardem Tomicem 6:2, 7:6 a 6:2 a jeho příštím soupeřem bude Španěl Rafael Nadal.

Berdych měl zápas s Tomicem, 66. hráčem světového žebříčku, pod kontrolou. Prvnímu a třetímu setu dominoval a vyrovnanou hodinovou druhou sadu získal ve zkrácené hře. Znovu nastřílel přes padesát vítězných míčů (52) a pomohl si při podání 17 esy.

"Cítil jsem se od začátku výborně. Plánoval jsem začít skvěle a držet ho pod tlakem, což vyšlo", řekl Berdych, který vstoupil do utkání čtyřmi vyhranými gamy v řadě, v rozhovoru na kurtu. Zápas ukončil po dvou hodinách a jedné minutě. "Zvládl jsem to výborně a jsem zase rád ve čtvrtfinále," doplnil loňský semifinalista turnaje.

Mezi osmičku nejlepších se Berdych v Melbourne dostal popáté za sebou. V cestě do semifinále mu nyní stojí Nadal, jeho neoblíbený soupeř. Se Španělem prohrál sedmnáct zápasů v řadě a má s ním celkovou bilanci 3:18.

"Musím jít krok za krokem a připravit s týmem dobrou strategii. Musím se snažit udělat všechno možné a dostat ze sebe něco navíc," řekl Berdych směrem k zápasu s levorukým Nadalem, který v Austrálii vyhrál v roce 2009.

Čtrnáctinásobný grandslamový šampion si v osmifinále poradil s dvoumetrovým Jihoafričanem Kevinem Andersonem, kterého porazil 7:5, 6:1 a 6:4. "Berdych tu hraje výborně, bude to těžký soupeř, co?" uvedl Nadal, který loni v Melbourne došel do finále.

Závěr minulé sezony mu však pokazily zdravotní problémy, i proto označil už postup do čtvrtfinále za výborný výsledek. "Vážně. Před turnajem jsem prohrál v Kataru v prvním kole a za posledních sedm měsíců jsem toho moc neodehrál. Proto je pro mě čtvrtfinále hodně dobré," řekl třetí hráč světa, jenž se ve druhém kole protrápil k vítězství v pěti setech nad americkým kvalifikantem Timem Smyczekem.

Úspěšné bilanci proti Berdychovi, s nímž prohrál naposledy v roce 2006, nepřikládá váhu. "Na minulosti nezáleží, teď to bude jiné. Pro mě i pro něj. Je to výborný hráč, daří se mi proti němu, ale můžu s ním prohrát," řekl Nadal, kterého Berdych porazil jen třikrát.

Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká na prvním grandslamu po obnovení spolupráce dohrály ve třetím kole ženské čtyřhry. Bývalé vítězky Roland Garros a US Open podlehly po velkém boji polsko-slovinské dvojici Klaudia Jansová-Ignaciková, Andreja Klepačová 6:7, 7:6, 2:6. Do čtvrtfinále naopak prošly Barbora Záhlavová-Strýcová s Nizozemkou Michaellou Krajicekovou.

Tenisový turnaj Australian Open (dotace 40 milionů australských dolarů)

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Berdych (7-ČR) - Tomic (Austr.). 6:2, 7:6 (7:3), 6:2, Nadal (3-Šp.) - Anderson (14-JAR) 7:5, 6:1, 6:4.

Ženy:

Šarapovová (2-Rus.) - Pcheng Šuaj (21-Čína) 6:3, 6:0, Bouchardová (7-Kan.) - Beguová (Rum.) 6:1, 5:7, 6:2, Makarovová (10-Rus.) - Görgesová (Něm.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo:

Záhlavová-Strýcová, Krajiceková (13-ČR/Niz.) - Dabrowská, Rosolská (Kan./Pol.) 6:2, 3:6, 6:4,Jansová-Ignaciková, Klepačová (Pol./Slovin.) - Hlaváčková, Hradecká (9-ČR) 7:6 (7:5) 6:7 (6:8), 6:2..

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Hlaváčková, Peya (4-ČR/Rak.) - Kopsová-Jonesová, Lipsky (USA) 6:1, 6:3, Dellacquaová, Peers (Austr.) - Peschkeová, Matkowski (8-ČR/Pol.) 7:5, 6:4, Klepačoová, Guccione (Slovin./Austr.) - Hradecká, Tacau (ČR/Rum.) 6:1, 7:5.