reklama

Berdych, Štěpánek, to je chemie. Češi míří do třetího finále

Takto se Radek Štěpánek a Tomáš Berdych radovali loni z triumfu v Davisově poháru. Takto se Radek Štěpánek a Tomáš Berdych radovali loni z triumfu v Davisově poháru. autor: CPA - Eduard Erben
Třetí finále Davis Cupu během pěti let pro malou zemi ze středu Evropy? Zní to jako pohádka. Chybí ale jediný krůček.

Praha - Třetí finále Davis Cupu během pěti let pro malou zemi ze středu Evropy? Zní to jako pohádka. Tenisová pohádka, ke které zbývá jediný krůček. A upřímně, v té zemi byste našli jen málo těch, kteří nevěří ve šťastný konec.

Prakticky nikdo z fanoušků a tenisové veřejnosti si zkrátka nechce připustit, že by oslabená Argentina mohla ohrozit český tým ve stejné hale a na stejném povrchu, na jakém loni slavil po 32 letech zisk slavné "salátové mísy" (úvodní dvouhry sledujte v páteční online reportáži na Aktuálně.cz).

Berdych a Štěpánek spolu, to funguje

Všechny okolnosti hrají do karet Čechům. Poprvé v letošním roce má nehrající kapitán Jaroslav Navrátil k dispozici dvojici strůjců loňského triumfu nad Španělskem. Tomáš Berdych a Radek Štěpánek jsou připraveni nastoupit do všech dvouher a společně i do sobotní čtyřhry.

"Chceme, aby se na nás vzpomínalo," říká mladší z obou českých hrdinů. Mezi sedmadvacetiletým Berdychem a o sedm let starším Štěpánkem funguje už delší dobu úžasná vítězná chemie. Považte sami. Ve čtyřhře spolu nastoupili ke třinácti zápasům a prohráli pouze jednou. Jeden druhého si váží a působí jako velcí kamarádi.

Vítězná vlna. Sedm výher v řadě

Český tým se navíc veze na úžasné vlně sedmi vítězství v řadě. Naposledy Navrátilův tým prohrál v březnu 2011, když v Ostravě šokoval fanoušky prohrou 2:3 s Kazachstánem. Tehdy ale v týmu chyběl Radek Štěpánek. Klíčový hráč se vrátil hned na baráž proti Rumunsku a Češi na půdě soupeře vyhráli 5:0. Co přišlo v další sezoně netřeba připomínat.

Pojďme na statistiky vzájemných zápasů, ty totiž také hovoří naprosto jednoznačně pro domácí. Češi Argentinu porazili čtyřikrát z pěti dosavadních vzájemných klání.

Berdych vs. tři Argentinci 11:0 na zápasy

Berdych má s argentinskou jedničkou Juanem Mónakem bilanci 6:0 na zápasy, s dvojkou Carlosem Berlocqem 3:0 na zápasy a s Horaciem Zeballosem 2:0 na zápasy.

Štěpánek porazil Mónaka čtyřikrát v šesti duelech a Berlocqa v jediném utkání na US Open před šesti lety. Se Zeballosem ještě nikdy nehrál.

Oba národy proti sobě ještě nikdy nenastoupily na tvrdém povrchu. To je ale jen další plus pro Čechy, kteří si kurt v pražské O2 aréně připravili přesně tak, aby vyhovoval jim a znevýhodňoval soupeře. "Radek hraje na tomhle povrchu svůj nejlepší tenis a já se přizpůsobím," říká Berdych.

Smolný pátek třináctého Berdych neřeší

Češi hráli proti Argentině o finále už loni. Jihoameričané si doma vybrali pochopitelně antuku, měli v týmu špičkového tenistu Juana Martína del Potra a byli považování za jednoznačné favority. Ani tak si s Berdychem a Štěpánkem poradit nedokázali.

Jediné, co by tedy mohlo českým tenistům pokazit cestu do finálového souboje se Srbskem či Kanadou, by s jistou dávkou nadsázky mohlo být datum. Úvodní dvouhry jsou na programu v pátek třináctého. 

"Pověrčivost mě neděsí, moc to neřeším. Prostě zkusíme ten smolný pátek třináctého udělat Argentincům," vyzývá Tomáš Berdych.

reklama