20. 4. 2012 17:45
Berdych (6) - Murray (3) 6:7 (4:7), 6:2, 6:3
Tomáš Berdych v pondělí předstihne v žebříčku ATP Davida Ferrera
Tomáš Berdych v pondělí předstihne v žebříčku ATP Davida Ferrera | Foto: Reuters

Monte Carlo - Tomáš Berdych porazil ve čtvrtfinále antukového turnaje v Monte Carlu světovou čtyřku Brita Andyho Murrayho, jehož po téměř tříhodinové bitvě udolal v poměru 6:7, 6:2 a 6:3.

V semifinále narazí na světovou jedničku Novaka Djokoviče, který za 76 minut porazil Nizozemce Robina Haase po setech 6:4 a 6:2.

Šestadvacetiletá česká jednička se díky tomu posune v pondělí na žebříčku ATP na šesté místo před Španěla Davida Ferrera, a vyrovná tak své kariérní maximum.

Berdych otočil duel s Nišikorim. A čeká ho Murray
Šafářová začne boj o finále Fed Cupu proti Schiavoneové

Berdych pokračuje na úvodním antukovém turnaji sezony bez zaváhání. Na antuce vyhrál v této sezoně v singlu i pátý zápas, navíc na něm vyhrál i jeden zápas v deblu po boku Radka Štěpánka v Davisově poháru.

"Byl to náš další těžký, vyrovnaný a výborný zápas," řekl Berdych v rozhovoru pro Sky Sports.

"Těžko říci, co rozhodlo. Snažil jsem se hrát svou hru, být agresivní, a když mi tohle funguje, můžu porazit kohokoli. Vítězství nad Andym mi dodává hodně sebevědomí do dalšího zápasu."

Ve všech třech setech měl herně navrch a vytvořil si hned šestnáct brejkbolů oproti jednomu Britovu. V první sadě však nevyužil ani jeden ze svých sedmi brejkbolů a čtyř setbolů, naopak Murray hned svůj první využil, když v tie-breaku vyhrál 7:4.

Andy Murray
Andy Murray | Foto: Sport

Ve druhém setu však Berdych konečně jeden ze svých brejkbolů, a protože hned vzápětí brejknul Murrayho znovu, snadným způsobem vyrovnal stav setů na 1:1.

Ve třetí sadě získala světová sedmička brejk hned v prvním gemu, poté si však vypracoval Murray svůj jediný brejkbol v zápase, který také okamžitě využil. Berdych však poté Murrayho znovu brejknul a zápas poté dopodával do vítězného konce.

"Tomáš byl celou dobu lepší a nerozhodil ho ani prohraný první set a nevyužité velké šance," řekl ČTK Berdychův trenér Tomáš Krupa, kterému po zápase gratuloval Ivan Lendl, kouč Murrayho. "Porážku nesl v klidu a sportovně," uvedl Krupa.

V Monte Carlu si zahraje podruhé v kariéře v semifinále, před pěti lety v něm vypadl s pozdějším vítězem Rafaelem Nadalem ze Španělska.

Nedařilo se naopak Radku Štěpánkovi, který spolu s Indem Leandrem Paesem utrpěli ve čtvrtfinále čtyřhry debakl od světových jedniček Boba a Mikeho Bryanových, kterým podlehli v poměru 2:6 a 0:6.

Dvouhra - čtvrtfinále:

Berdych (6) - Murray (3-Brit.) 6:7 (4:7), 6:2, 6:3, Djokovič (1-Srb.) - Haase (Niz.) 6:4, 6:2, Nadal (2-Šp.) - Wawrinka (Švýc.) 7:5, 6:4, Simon (9-Fr.) - Tsonga (4-Fr.) 7:5, 6:4.