Štěpánek jde do druhého kola, Hájek vypadl
Tomáš Berdych z herní krize nevybředl ani v Basileji
Tomáš Berdych z herní krize nevybředl ani v Basileji | Foto: Jaroslav Šindelář, Pavel Lebeda - Česká sportovní

Basilej - Tomáš Berdych z herní krize nevybředl, naopak se propadá stále hlouběji.

Na turnaji s dotací 1,755.000 eur v Basileji česká jednička a šestý hráč žebříčku ATP vypadla hned v prvním kole, když prohrála se 72. hráčem žebříčku Tobiasem Kamkem z Německa 4:6 a 1:6.

Čtyřiadvacetiletý Kamke přitom v závěrečném kole kvalifikace podlehl Berdychovu daviscupovému kolegovi Janu Hájkovi, ale jako šťastný poražený se dostal do hlavní soutěže.

Příběh se uzavírá. Lendl chce znovu české občanství
Wilander: Lendl navždy změnil tenis. A Mečíř mě strašil
Lendl přijel do Ostravy: Výhru si schovám proti Borgovi
Belgičan Rochus rozvířil vody: Většina tenistů dopuje!

O rok starší Berdych tak od vyřazení na srpnovém turnaji v Cincinnati vyhrál z posledních deseti zápasů jen dva.

Berdych: Kvůli Turnaji mistrů se nedokážu soustředit

Po zápase si Berdych stěžoval, že jej svazuje vidina účasti na Turnaji mistrů. "To nejhorší je, že nemám prostě čistou hlavu na tenis. Nedokážu na kurtu mít radost a nedokážu hrát, co chci a umím," řekl Berdych po prohře Radiožurnálu.

"Mám hlavu zapláclou touhle jedinou věcí, leží mi to v ní a to není dobře. Nejdůležitější pro příští týden bude zkusit to odbourat, odmazat, abych šel do toho," poukazuje na poslední turnaj Masters sezony v Paříži.

"Je to nová situace, asi mi trochu přerostla přes hlavu, ale co se dá dělat. Musím to nechat a hrát tenis, proč ho hraju. Člověk nesmí myslet na to, co bude. Když jsem hrál dobře, tak jsem se soustředil na jediný balon a neřešil, co mě čeká.

To mi bohužel v poslední době zaměstnává hlavu a dneska tenis bez čisté hlavy hrát nejde. To je největší problém. Teď se nedaří, to je špatně, ale člověk musí zase přijít zkusit udělat vše, aby se to změnilo a otočilo se to na správnou stranu. Sezona pořád ještě může skončit hezky. Musím to vidět pozitivně, udělat si radost a neřešit věci kolem," dodal.

Štěpánek si poradil s De Bakkerem, Hájek podlehl Nalbandianovi

Radek Štěpánek si naopak v prvním kole poradil s Nizozemcem Thiemem de Bakkerem, kterého porazil po setech 6:3 a 7:6. Ve druhém kole se česká dvojka utká s Kolumbijcem Santiagem Giraldem, s nímž se střetne vůbec poprvé.

Radek Štěpánek se ve druhém kole utká s Kolumbijcem Giraldem
Radek Štěpánek se ve druhém kole utká s Kolumbijcem Giraldem | Foto: Václav Rojík

Do druhého kola nepostoupil ani Hájek, který podlehl po setech 3:6 a 4:6 Argentinci Davidu Nalbandianovi.

Už do třetího kola naopak postoupila nasazená jednička a druhý hráč světa Roger Federer, který v místě svého bydliště porazil po setech 6:3 a 6:4 Srba Janka Tipsareviče.

Naopak ve Valencii už nasazená jednička nepokračuje. Světová čtyřka Brit Andy Murray totiž nestačil ve druhém kole na Argentince Juana Monaka, kterému podlehl 2:6, 6:3 a 2:6.

Basilej - dvouhra - 1. kolo:
Kamke (Něm.) - Berdych (3) 6:4, 6:1, Štěpánek - De Bakker (Niz.) 6:3, 7:6 (7:5), Nalbandian (Arg.) - Hájek 6:3, 6:4.