25. 1. 2011 14:30
Djokovič - Berdych 6:1, 7:6 (7:5), 6:1
Rozzuřený Tomáš Berdych
Rozzuřený Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Melbourne - Podle Tomáše Berdycha to měla být odveta za poslední dvě prohry ve vzájemných zápasech v semifinále Davis Cupu a Turnaje mistrů.

Jenže čtvrtfinále Australian Open ukázalo pravý opak. Nasazená šestka Berdych působil proti Srbovi Novaku Djokovičovi s výjimkou záblesků ve druhém setu zcela odevzdaně a po dvou a půl hodinách hry zaslouženě prohrál v poměru 1:6, 6:7 a 1:6.

Světová trojka Djokovič si tak v semifinále zopakuje semifinálové duely z US Open a Turnaje mistrů proti světové dvojce -Švýcarovi Rogeru Federeovi.

Průběh zápasu si v online reportáži přečtěte ZDE

"Tohle jsem si před turnajem přál, minimálně se dostat do čtvrtfinále. Mám za sebou velice solidní začátek sezony. V něm jsem hrál s třetím hráčem světa, který se neporáží každý den. Snažil jsem se, ale byl lepší," připomněl Berdych na tiskové konferenci, že si zahrál v Melbourne vůbec první čtvrtfinále.

Berdych propadl oproti Djokovičovi úplně ve všech statistikách. Navíc si často stěžoval na výroky sudích a k pohodě nepřispěl ani stav jeho chodidla, která si nechal ošetřovat během zápasu.

Nejmarkantnější rozdíl byl v úspěšnosti prvního podání, která u Berdycha činila 53 %, kdežto u Djokoviče 68 %. Navíc zahrál pět dvojchyb oproti jediné soupeřově a pět es oproti deseti Djokovičovým.

"V prvním a třetím setu Novak dominoval a hrál celkově opravdu dobře. Škoda druhé sady, v které začal trochu chybovat. Já hrál agresivněji, ale set jsem nakonec prohrál v tie-breaku, v kterém měl více štěstí," dodal Berdych.

Článek o ostatních dnešních zápasech si přečtěte ZDE

Pětadvacetiletý Berdych byl proti o dva roky mladšímu soupeři svázán nejen kvůli dvěma zmíněným prohrám ze vzájemných zápasů, ale i tím, že hrál letos poprvé na centrálním kurtu Roda Lavera.

V prvním setu za stavu 1:2 ztratil servis a až do konce první sady musel sledovat, jak si s ním bezchybný Djokovič pohrává.

Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Ve druhém setu však Berdych zlepšil servis, navíc svého soupeře nutil k chybám a dostal se do vedení 4:1. Když to však vypadalo, že se karta otočila, Berdych opět začal chybovat a Djokovič třemi hrami v řadě stav srovnal.

Když si pak oba tenisté udrželi v obou případech svůj servis, rozhodnout musel tie-break. V něm se sice Djokovič dostal do vedení 5:2, Berdych však dokázal srovnat na 5:5. Této výhody však nevyužil a dvěma údery do autu set ztratil.

Špatné rozpoložení po prohře ve druhém setu se na Berdychovi projevilo i v tom třetím, nepomohl si navíc servisem, a tak Djokovič stejně hladce jako v prvním setu dovedl zápas do vítězného konce.

"Snažil jsem se Berdycha rozhodit, aby nebyl v pohodě, protože když se cítí pevný v kramflecích, tak je nebezpečný a silný. Proto jsem se snažil hrát hodně variabilně, aby neměl klid na své údery," řekl Djokovič hned po zápase na kurtu.

Djokovič (3-Srb.) - Berdych (6) 6:1, 7:6 (7:5), 6:1.