reklama

Berdychovu cestu turnajem v Šanghaji ukončil Djokovič

FOTO Výuka šanghajského večera: Učitel Djokovič, žák Berdych Podívejte se na fotogalerii ze semifinále šanghajského turnaje Masters, ve kterém nedal Srb Novak Djokovič českému protivníku Tomáši Berdychovi sebemenší šanci. Foto: Reuters
Český tenista dokázal srbského šampiona porazit pouze jednou z jedenácti duelů.

Šanghaj - Tomáš Berdych si o titul na turnaji série Masters v Šanghaji nezahraje. Českého tenistu v semifinále vyřadil druhý hráč světového žebříčku, Srb Novak Djokovič. Berdych dokázal bývalou světovou jedničku porazit pouze jedinkrát z jedenácti duelů, tentokrát podlehl po poměrně jednoznačném průběhu 3:6 a 4:6.

"Novak začal jako světový hráč a zaslouží si veškerý kredit. Hrál vynikající utkání a mně se nepodařilo přijít s něčím extra navíc. Nevím, co by to mělo být, aby to na něj dneska fungovalo," řekl Berdych po utkání pro Radiožurnál.

Djokovič se ve finále střetne s Andy Murrayem, jenž porazil světovou jedničku Rogera Federera 6:4 a 6:4.

Turnaj mistrů je na dosah

Berdych zdolal Djokoviče pouze před dvěma lety v semifinále Wimbledonu a tentokrát bylo od začátku jasné, že svůj jedinečný úspěch nenapodobí. Už ve druhé hře dokázal srbský tenista vzít rodákovi z Valašského Meziříčí servis a brzy vedl hrozivým skóre 5:1.

V sedmé hře sice Berdych prolomil soupeřovo podání, ale Djokovič už si první sadu pohlídal.

Ve druhém setu se ukázal být klíčovým třetí game. Srb opět jediný brejkbol okamžitě využil a ve zbytku utkání už na svém vlastním servisu nezaváhal.

Berdych je s výkonem v Číně spokojený

Česká jednička prohrála vůbec své první semifinále v Šanghaji za 85 minut. Ale může být spokojena, protože postup na Turnaj mistrů je takřka hotovou věcí.

"Byl to jinak výborný týden a a jsem za něj rád," zhodnotil Berdych celkově své vystoupení v Šanghaji. "Přál bych si, aby se mi podařilo dostat o kousek dál a hrát i finále, ale porazil jsem tady skvělé hráče, a když každý turnaj bude takhle končit, tak to bude skvělé a nejlepší cesta se kvalifikovat do Londýna."

Štěpánek si zahraje finále alespoň v deblu

Co se nepovedlo Berdychovi ve dvouhře, vyšlo jeho daviscupovému parťákovi Radku Štěpánkovi ve čtyhře. S Indem Leandrem Paesem doslova smetli z kurtu za 57 minut chorvatsko-brazilskou dvojici Marin Čilič-Marcelo Melo 6:0 a 6:2.

Již jistí účastníci Turnaje mistrů do třetice usilovat o titul proti indické dvojici Mahéš Bhúpathí, Rohan Bopanna. Na US Open i na posledním turnaji v Tokiu česko-indická dvojice na vítězství nedosáhla.

Tenisový turnaj mužů v Šanghaji (tvrdý povrch, dotace 3,531.600 dolarů):

Dvouhra - semifinále:

Djokovič (2-Srb.) - Berdych (4-ČR) 6:3, 6:4,  Murray (3-Brit.) - Federer (1-Švýc.) 6:4, 6:4.

Čtyřhra - semifinále:

Paes, Štěpánek (4-Indie/ČR) - Čilič, Melo (Chorv./Braz.) 6:0, 6:2.

reklama