Bergsma vyhrál maraton, Kramer opět bez zlata

18. 2. 2014 17:03
Rychlobruslařský maraton na 10.000 m vyhrál překvapivě Nizozemec Jorrit Bergsma, jenž zajel olympijský rekord 12:44,45. Porazil tak svého favorizovaného krajana Svena Kramera.
Jorrit Bergsma slaví zlato z maratonu
Jorrit Bergsma slaví zlato z maratonu | Foto: Reuters

Soči - Světový rekordman Sven Kramer se ani v Soči nedočkal olympijského zlata v rychlobruslařském maratonu na 10.000 metrů. Poté, co byl nizozemský favorit před čtyřmi lety ve Vancouveru diskvalifikován za špatné střídání drah, ho dnes v Adler Areně porazil krajan Jorrit Bergsma. Nizozemský medailový hattrick, již čtvrtý v Soči, zpečetil obhajobou bronzu Bob de Jong.

Osmadvacetiletý Bergsma, jenž Kramera porazil na desítce v Soči už loni a získal titul mistra světa, zajel v předposlední rozjížďce olympijský rekord 12:44,45. Předchozí maximum vylepšil o čtrnáct sekund.

Jako poslední se na nejdelší olympijskou trať vydali Kramer s obhájcem zlata I Sung-hunem z Koreje. Oba měli v první polovině závodu před Bergsmou náskok, Kramer dokonce mířil na světový rekord, v posledních třech kolech ale výrazně ztratil a za krajanem zaostal o 4,57 sekundy.

Ani v Soči tak nezískal vysněný double. Stejně jako ve Whistleru vyhrál na trati 5000 metrů, kde byl Bergsma třetí, ale prokletí z desítky nezlomil. Před čtyřmi lety dojel do cíle v nejrychlejším čase a slavil zlato, byl však diskvalifikován za špatnou výměnu dráhy. Místo něj se stal šampionem I Sung-hun, jenž dnes skončil čtvrtý čtyři o půl sekundy za De Jongem.

Nizozemci tak po dalším suverénním představení rozšířili svou medailovou sbírku z Adler Areny na devatenáct cenných kovů. Kompletní stupně vítězů obsadili ještě na mužské pětistovce, pětce a ženské patnáctistovce.