reklama

Bez Prahy. Kandidáti na olympiádu bojují o přízeň

O kandidaturu usilují čtyři světová města, teď už bez Prahy O kandidaturu usilují čtyři světová města, teď už bez Prahy autor: Aktuálně.cz
O LOH usiluje Tokio, Chicago, Madrid a Rio de Janiero

Lausanne - Madrid, Tokio, Chicago, nebo snad Rio de Janeiro? Takové je čtyřčlenné složení kandidátů na pořadatelství letních olympijských her v roce 2016. Po říjnových volbách se však bude radovat jen jeden.  

Představitelé vybraných měst se proto ve středu sešli ve švýcarském Lausanne, aby zde svými projekty na poslední chvíli zaujali členy Mezinárodního olympijského výboru (IOC).

Všeobecně je očekáváno, že se mítinku zúčastní celkem devadesát představitelů ze 107 možných. Všichni kandidáti mají na celkovou prezentaci své destinace 45 minut a stejný čas je vyhrazen i na doplňující dotazy přítomných členů.

"Ekonomický aspekt nemusí být pro naše rozhodnutí podstatný. I v minulosti jsme nutně neupřednostňovali nejbohatší města a věřím, že tomu tak bude i nadále," citují stránky BBC vyjádření prezidenta IOC Jacquese Roggeho.

Čtěte také: Vzdáváme olympijské hry, potvrdili radní v Praze

"V konečném důsledku to proto není o ekonomice, ale o zachování budoucího odkazu. Chceme, aby se událost stala i po svém konci přínosem pro zemi," dodal.

Největším favoritem na pořadatelství je ze zúženého výběru (původně se hlásila i Praha) americké Chicago. To v kandidatuře významně podporuje i současný prezident Barack Obama, který si dokonce v Bílém domě nechal zřídit speciální olympijský úřad. 

Čtěte také: Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

Jak bude vypadat olympijská Praha? Jak bude vypadat olympijská Praha? Prohlédněte zde

"Doufáme, že tento úřad bude sloužit jako příklad pro zapojení mladých lidí na celém světě. Jedním z důležitých cílů mé administrativy je to, abychom dětem v naší zemi maximálně pomohli se vším, co potřebují pro růst, učení a úspěch v životě," uvedl pro agenturu Reuters.

Příští letní olympijské hry se uspořádají v roce 2012 v Londýně.

reklama