Charvátová zajela v Hochfilzenu životní závod, muži opět selhali

Podívejte se na fotogalerii ze sprintu v Hochfilzenu
Bývalá lyžařka klasička udělala na 7,5 km dlouhé trati ve dvou střeleckých položkách jedinou chybu a obsadila výborné páté místo.
Charvátová minula jeden terč při úvodní střelbě vleže, při stojce se naopak nemýlila...
... a v cíli byla o více než čtyři sekundy rychlejší než ostřílená reprezentační kolegyně Soukalová.
Od premiérových stupňů vítězů dělilo Charvátovou pouze 3,5 sekundy.
Aktualizováno 11. 12. 2015 16:05
Lucie Charvátová dosud ve Světovém poháru doběhla v páté desítce pořadí, ovšem při úvodním sprintu v Hochfilzenu dojela na fantastickém pátém místě. Na "bednu" chyběla pouhá jedna vteřina. Lídryně SP Gabriela Soukalová skončila osmá.

Hochfilzen - Nejlepší závod kariéry odjela ve čtvrtek v rakouském Hochfilzenu česká biatlonistka Lucie Charvátová. Díky vynikajícímu běhu a pouhé jediné chybě na střelnici doběhla do cíle sprintu pátá. Nejlepším výsledkem krátké biatlonové kariéry dvaadvacetileté rodačky z Hradce Králové přitom bylo dosud padesáté místo.

Závod vyhrála Franziska Hildebrandová, která se na střelnici nemýlila, před krajankami Maren Hammerschmidtovou a Miriam Gössnerovou. Lídryně Světového poháru Gabriela Soukalová skončila osmá. Závod jsme sledovali živě zde.

"Čekal jsem, že se jednou trefí, ale nečekal jsem, že to bude tak brzy. Jsem za Lucii Charvátovou strašně rád. U ní je to i na tréninku jako na houpačce, částečně jsem to očekával, že se to jednou může povést. Někdy udělá hodně chyb, někdy méně a někdy je to čisté," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér žen Zdeněk Vítek.

Vítková ztroskotala na ležce

Charvátová se biatlonu věnuje teprve dva a půl roku, předtím byla běžkyní a odborníci ji pasovali na novou Kateřinu Neumannovou (rozhovor s Lucií Charvátovou čtěte zde). V Hochfilzenu porazila i hvězdnou Soukalovou, která udělala na střelnici také jen jednu chybu.

"Gábina byla před startem trochu nervózní, je to jiné, startovat ve žlutém dresu. Běžela super a zvládla to. Povedený závod. Sama byla spokojená," dodal trenér k výsledku Soukalové, která udržela vedení v SP před Marií Dorinovou-Habertovou a Franziskou Hildebrandovou. Charvátová se posunula na třicátou pozici.

Veronika Vítková udělala na úvodní ležce hned tři chyby, a tak jí nepomohl ani slušný běh a čistá položka vestoje. "To se hodnotí hůře, těch chyb tam bylo moc," uvedl Vítek.

Vítková skončila na dvaatřicátém místě, Eva Puskarčíková byla lepší, čtyřiadvacátá. Jitka Landová skončila mimo bodovanou čtyříctku. Celá pětice českých biatlonistek se však kvalifikovala do zítřejšího stíhacího závodu.

Muži opět selhali, střelecky i běžecky

Jak se ženám vedlo dobře, tak muži selhali. Ve sprintu bodoval pouze Ondřej Moravec za 24. místo. Do sobotní stíhačky postoupil kromě něj už jen Jaroslav Soukup, který skončil na 45. pozici. Tomáš Krupčík doběhl jednašedesátý, Michal Šlesingr dvaaasedmdesátý a Michal Krčmář dokonce až devětaosmdesátý.

"Nevím, co bych na tom dnes našel pozitivního. Jedině střelbu Ondry Moravce, nepočínal si na střelnici špatně. Ale jsem hrozně zklamaný z toho výsledku globálně. Nejlepší běžecký čas Michala Šlesingra je až pětadvacátý, je jasné, že někde je chyba. Nevím jestli v psychice, nebo v materiálu. Přípravné období nic špatného u našich kluků nenaznačovalo. Podmínky byly dnes perfektní, o to větší zklamaní to pro mě je," zhodnotil fiasko Ondřej Rybář.

Sprint v Hochfilzenu ovládl Němec Simon Schempp před vedoucím mužem SP Francouzem Martinem Fourcadem. Třetí doběhl Nor Tarjei Bö.

Závody SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km: 1. Schempp (Něm.) 23:52,3 (0 trestných kol), 2. M. Fourcade (Fr.) -9,9 (1), 3. T. Bö (Nor.) -18,9 (0), 4. Šipulin -20,7 (1), 5. Malyško -27,5 (0), 6. Garaničev (všichni Rus.) -32,6 (0), 7. Eberhard (Rak.) -32,7 (1), 8. Doll (Něm.) -34,8 (1), 9. Desthieux (Fr.) -37,8 (0), 10. Svendsen (Nor.) -37,9 (1), ...24. Moravec -1:12,4 (1), 45. Soukup -1:49,3 (2), 61. Krupčík -2:18,5 (3), 72. Šlesingr -2:26,8 (4), 89. Krčmář (všichni ČR) -3:09,1 (4).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 194 b., 2. Björndalen (Nor.) 163, 3. Maillet Fillon (Fr.) 156, 4. Svendsen 150, 5. T. Bö 122, 6. Eder (Rak.) 117, ...31. Moravec 46, 32. Krčmář 45, 35. Šlesingr 38, 58. Soukup 13, 67. Krupčík 3.

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Hildebrandová 20:04,1 (0), 2. Hammerschmidtová -15,1 (0), 3. Gössnerová (všechny Něm.) -21,0 (1), 4. Bescondová (Fr.) -23,4 (0), 5. Charvátová (ČR) -24,5 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -24,6 (1), 7. Džymová (Ukr.) -28,6 (0), 8. Soukalová (ČR) -28,7 (1), 9. Oberhoferová (It.) -34,2 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) -36,6 (2), ...24. Puskarčíková -1:03,7 (2), 32. Vítková -1:17,5 (3), 47. Landová (všechny ČR) -1:34,5 (2).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. Soukalová 174, 2. Dorinová Habertová 166, 3. Hildebrandová 163, 4. Wiererová (It.) 160, 5. Pidhrušná (Ukr.) 154, 6. Eckhoffová (Nor.) 126, ...11. Vítková 106, 30. Charvátová 40, 34. Puskarčíková 36, 60. Landová 9.