První mise splněna. Soukalová dojela ve sprintu druhá a má první malý glóbus!

17. 3. 2016 15:03
Gabriela Soukalová zazářila ve sprintu v Chanty-Mansijsku a ve finále sezony si zajistila první glóbus za triumf v této disciplíně.
Gabriela Soukalová při sprintu v ruském Chanty-Mansijsku.
Gabriela Soukalová při sprintu v ruském Chanty-Mansijsku. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Chanty-Mansijsk - Gabriela Soukalová si zajistila malý glóbus za sprint ve Světovém poháru, když dnes v Chanty-Mansijsku skončila druhá a jednoznačně porazila svou největší soupeřku Francouzku Marii Dorinovou-Habertovou.

Češka zároveň v celkovém pořadí SP výrazně navýšila svůj náskok, trojnásobná zlatá medailistka z MS v Oslu totiž skončila až na desáté pozici. Do sobotního stíhacího závodu navíc jablonecká biatlonistka vyjede o 41 sekund před francouzskou šampionkou.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Soukalová na 7,5 kilometru dlouhé trati nestačila jen na vítěznou Finku Kaisu Mäkäräinenovou, druhá skončila o pouhé tři sekundy. Třetí místo brala Norka Marte Olsbuová.

Gabriela Soukalová s malým glóbem:

"Gábina se z nemoci dostala tak, jak jsme všichni chtěli vidět. Vypadalo to, že ani nepojede. Byla jako když jí přejede parní válec. Dnes to ale zvládla perfektně, byla od začátku koncentrovaná, předvedla parádní výkon," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Soukalová zastřílela na střelnici dvě nuly, po druhé položce se sice při odjezdu srazila s Ruskou Slepcovovou, kolizi ale ustála a dojela si pro druhé místo.

"Co se týče velkého glóbu, nechci dělat žádné prognózy. Biatlon je biatlon, může se stát cokoli. Ale samozřejmě je dobré, že zvýšila náskok, má vlastně dvě rány k dobru," podotkl Vítek.

Dalším českým reprezentantkám se příliš nedařilo. Bodovala už jen Lucie Charvátová, která dojela na 30. pozici. Pod body zůstala Jessica Jislová, jež si vyjela 42. místo, o čtyři místa pod ní skončila Veronika Vítková. Ani do stíhačky se nedostala Barbora Tomešová.

Soukalová se ve sprintu dostala na stupně vítězů počtvrté v sezoně a hodnocení disciplíny vyhrála s přehledem o 77 bodů. V celkovém pořadí má o 92 bodů více než Dorinová Habertová, v konečném pořadí se však budou dva nejhorší výsledky odečítat. Při odpočtu v této chvíli vede Soukalová o 57 bodů.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Mäkäräinenová (Fin.) 20:42,3 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) -3,1 (0), 3. Olsbuová (Nor.) -4,8 (0), 4. Braisazová (Fr.) -24,2 (0), 5. Wiererová (It.) -27,8 (0), 6. Preussová (Něm.) -32,2 (1), 7. Pidhrušná (Ukr.) -33,9 (0), 8. Bescondová (Fr.) -37,0 (1), 9. Skardinová (Běl.) -41,6 (0), 10. Dorinová Habertová (Fr.) -44,6 (1), ...30. Charvátová -1:26,8 (3), 42. Jislová -1:53,3 (1), 46. Vítková -1:55,9 (3), 69. Tomešová (všechny ČR) -3:06,4 (3).

Konečné pořadí sprintu (po 9 závodech): 1. Soukalová 413, 2. Dorinová Habertová 336, 3. Wiererová 327, 4. Mäkäräinenová 309, 5. Pidhrušná 299, 6. Hildebrandová (Něm.) 275, 7. Vítková 238, ...28. Charvátová 105, 31. Puskarčíková 97, 77. Landová 13, 86. Jislová (všechny ČR) 7.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 26 závodů): 1. Soukalová 1093, 2. Dorinová Habertová 1001, 3. Wiererová 929, 4. Mäkäräinenová 845, 5. Hildebrandová 765, 6. Dahlmeierová (Něm.) 761, ...8. Vítková 703, 28. Puskarčíková 292, 30. Charvátová 224, 77. Landová 22, 92. Jislová 7.