reklama

Propadák! České biatlonistky štafetu na MS nezvládly

Místo medaile se biatlonistky ve štafetě trápily na střelci Prohlédněte si galerii z nevydařené štafety že na MS v Kontiolahti, v níž favorizované české biatlonistky obsadily až osmé místo. Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Reportáž ze štafetového závodu žen na MS v biatlonu na 4x6 km.

Kontiolahti - Gabriela Soukalová na všechno sama nestačila, českým biatlonistkám štafetový závod na světovém šampionátu ve Finsku hrubě nevyšel.

Přestože po druhém úseku ještě předávala Soukalová na druhém místě, Jitka Landová a Veronika Vítková své role nezvládly a české družstvo se propadlo až na osmé místo.

Vítková jela do první střelby vabank

"Chtěla jsem se držet Domračevové a nejspíše dle toho ta ležka nakonec dopadla. Těžko se to hodnotí, nevyšlo to, jak jsme si představovaly," řekla v cíli pro ČT smutná finišmanka Vítková.

Zlato suverénně s minutovým náskokem získaly Němky a navázaly tak na první místo z mistrovství světa v roce 2012 na domácí půdě. Druhá dojela Francie a třetí Itálie.

Češky se ve všech pěti štafetových závodech této sezony dostaly na stupně vítězů, třikrát dokonce vyhrály, ale v nejdůležitějším závodě je potkal výpadek. Ženské kvarteto tak nepřidalo čtvrtou medaili z Kontiolahti po zlatu ve smíšené štafetě, stříbru Soukalové ve vytrvalostním závodě a bronzu Ondřeje Moravce z "dvacítky".

Puskarčíková nerozjela štafetu úplně ideálně. Z první pozice, z níž český celek do závodu vystartoval díky výsledkům v předchozích štafetách této sezony, rychle klesla a kvůli dvěma dobíjením při druhé střelbě se propadla na dvanácté místo.

Absolutorium jen pro Soukalovou

Předávala se ztrátou 26,4 sekundy, ale Soukalová manko rychle smazala. Stříbrná medailistka ze středečního závodu se po bezchybné položce vleže posunula na čtvrtou příčku šestnáct sekund za průběžně vedoucí Rusky, a když bez zaváhání sestřelila všech pět terčů i vestoje, poskočila do čela.

V závěrečném kole Soukalové trochu došly síly a před předávkou ji předstihla Italka Oberhoferová. Landová na třetím úseku naprosto selhala na střelnici. Při úvodní položce vleže ještě dokázala tři nezdary opravit, ale poté na "stojce" udělala ještě o chybu víc a musela na trestné kolo. Český tým se rázem propadl až na desátou pozici a k cennému kovu mu chyběla téměř minuta.

Landová aspoň dobře běžela a do předávky snížila ztrátu na bronz na 34 sekund. Vítková se ještě chtěla pokusit o malý "zázrak", jenže na střelnici si vedla ještě hůř než Landová. Vleže pětkrát minula a musela na dva trestné okruhy.

V závěrečném kole dokázala tým posunout aspoň na osmé místo a Češky tak o dvě pozice vylepšily umístění ze štafety na předloňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě. Celkové prvenství v klasifikaci štafet SVěového poháru bylo jen slabou náplastí na dnešní zklamání.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Německo (Hildebrandová, Preussová, Hinzová, Dahlmeierová) 1:11:54,6 (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Francie (Bescondová, Latuilliereová, Braisazová, Dorinová-Habertová) -1:00,3 (1+9), 3. Itálie (Vittozziová, Oberhoferová, Gontierová, Wiererová) -1:06,1 (0+9), 4. Rusko -1:16,8 (0+7), 5. Norsko -1:24,6 (0+10), 6. Ukrajina -1:42,5 (1+9), 7. Bělorusko -2:05,8 (1+8), 8. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -3:11,7 (3+11), 9. Švédsko -3:15,8 (0+5), 10. Kanada -3:39,5 (1+10).

reklama