reklama
13:00 • SP v biatlonu • Hromadný start žen

Biatlon ŽIVĚ: Soukalové se poslední závod nepovedl

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru biatlonistek. Dnes budeme sledovat vůbec poslední závod letošní sezony. V Oslu uzavře pro Českou republiku veleúspěšný ročník závod s hromadným startem. Začíná ve 13 hodin.

Takzvaného "masáku" se, jak je obvyklé, zúčastní pouze třicet nejlepších závodnic hodnocení Světového poháru. Z českých reprezentantek tedy uvidíme pouze Gabrielu Soukalovou a Veroniku Vítkovou.

Návrat olympionici - přílet do Prahy Návrat olympionici - přílet do Prahy | Foto: CPA Eduard Erben

A o co dnes půjde? V případě českých biatlonistek především o udržení stávajících pozic. Gabriela Soukalová je čtvrtá a na třetí Darju Domračevovou už se dotáhnout nemůže. Za ní je ale nával. Pátá Ruska Olga Viljuchinová má jen o osm bodů méně, na dostřel je také Norka Tiril Eckhoffová a Slovenka Anastasia Kuzminová.

Soči 2014, biatlon: Gabriela Soukalová se stříbrnou medailí Soči 2014, biatlon: Gabriela Soukalová se stříbrnou medailí | Foto: ČTK

Veronika Vítková se ještě může pokusit sesadit z osmé pozice Ukrajinku Valj Semerenkovou, ovšem musí si dát pozor na desátou Andreu Henkelovou z Německa.

Dnes se také rozhodne o celkové vítězce letošního Světového poháru. Jisté je, že to bude buď Kaisa Mäkäräinenová, nebo Tora Bergerová. Finka vede o deset bodů.

Mäkäräinenová udělala velký krok ke křišťálovému glóbu před týdnem doma v Kontiolahti, kde ovládla všechny tři závody. Na Holmenkollenu se ale daří více domácí Norce Toře Bergerové, která byla dvakrát druhá. Uvidíme, jaká biatlonová hvězda bude více zářit dnes.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová | Foto: www.biathlonworld.com

Pojďme ale zpět ke Gabriele Soukalové. Ta v Oslu zvládla po nemoci velmi dobře sprint, ve kterém skončila pátá. Stíhací závod ji ale nezastihl v ideální střelecké formě a česká jednička se po šesti chybách propadla na čtrnácté místo.

"Mrzí mě to, dělala jsem, co jsem mohla, ale tady ta střelnice mi vůbec nesedí. V minulosti jsem tu nešla nikdy závod čistě. Letos se mi to sice povedlo ve sprintu, ale ve stíhačce už zase ne. Nevím, čím to je. Asi bych si tu měla před sezonou udělat nějaké soustředění, abych se to naučila," řekla s nadsázkou Soukalová.

Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová Soči 2014, biatlon štafeta Ž: Gabriela Soukalová | Foto: Reuters

Třicet nejlepších závodnic se na startu seřadí do tří řad. V té první bude těchto deset biatlonistek: Mäkäräinenová, Bergerová, Domračevová, Soukalová, Viljuchinová, Eckhoffová, Kuzminová, Valj Semerenková, Vítková a Henkelová.

Dnešní závod je také ve znamení loučení. Poslední závod kariéry čeká na osminásobné mistryně světa Toru Bergerovou a Andreu Henkelovou. S biatlonem po sezoně končí také například Slovinka Teja Gregorinová nebo další Norka Flatlandová.

Na Holmenkollenu už je vše připraveno. Závod odstartuje za pár minut.

Závod byl zahájen!

Tora Bergerová vystartovala nejlépe a ze stadionu odjíždí na prvním místě. Hned za ní je celý peloton.

Veronika Vítková se drží velmi dobře, zatím je na pátém místě, Gabriela Soukalová zhruba dvanáctá.

Na prvním místě vystřídala Bergerovou Darja Domračevová. Běloruska udává tempo, ostatní favoritky jsou ale těsně za ní. Mäkäräinenová je čtvrtá, Soukalová desátá, Viljuchinová třináctá.

Od pelotonu se oddělila desetičlenná skupinka, která má pár vteřin náskoku. Mezi nejlepšími nechybí dvě české reprezentantky, Vítková je čtvrtá, Soukalová devátá.

Je tady první střelba, začínáme v leže...

Veronika Vítková i Gabriela Soukalová musí na jedno trestné kolo! Mäkäräinenová jde na dvě, stejně jako Domračevová, Bergerová má jednu chybu.

Na první místo se dostala Ruska Olga Zajcevová, která úvodní "ležku" zvládla bravurně. Vítková je dvanáctá a Soukalová sedmnáctá.

Startovní pole se po úvodní střelbě zajímavě přelilo. Z té nejlepší desítky nezastřílel čistě snad nikdo a na čelo se dostaly závodnice takzvaně z druhého sledu.

Aleš Vávra
Aleš Vávra
23. 3. 2014
reklama