reklama

Další medaile! Biatlonistky ve štafetě dojely pro stříbro

Česká euforie trvá. Biatlonistky slaví navzdory větrné bouři Podívejte se na galerii ze závodu ženských biatlonových štafet v italské Anterselvě. Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík
Čeští biatlonisté zopakovali umístění z Ruhpoldingu. Na nejlepší nestačili.

Anterselva - Tahle placka jim chyběla. České biatlonistky si v nedělním závodu v italské Anterselvě dojely pro stříbro, když vládly obtížné povětrnostní podmínky. Zlato míří do Německa.

Skvěle závod rozjela Eva Puskarčíková, která předávala Gabriele Soukalové na prvním místě, stejně tak i Jitka Landová vystartovala s mírným náskokem, ale poté ji trochu rozhodil vítr na střelnici a finišmenka Veronika Vítková startovala až ze sedmého místa.

I přesto z toho byla medaile, která jim v letošní sbírce chyběla, ke dvěma zlatům a bronzu přidaly druhé místo. (Závod jsme sledovali živě ZDE)

Kouč Vítek: Výborný kolektivní výkon

"Byl to výborný kolektivní výkon, holky všechny zaslouží pochvalu za to, jak zvládly obrovské větrné poryvy na střelnici," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Vítr dělal závodnicím obrovské problémy. Na střelnici trávily místo desítek vteřin i minuty. Gabriela Soukalová a Jitka Landová musely na stojce obě dřepovat, aby při dlouhém čekání na lepší podmínky nevytuhly. Obě ale přes dobíjení situaci zvládly a ani jednou nemusely na trestné kolo.

Němky dovedla ke druhému vítězství v sezoně především fantasticky střílející finišmanka Laura Dahlmeierová. V celkovém pořadí disciplíny ovšem Německo zůstává druhé s odstupem za vedoucí českou reprezentací.

Už Puskarčíková zvládla velkou krizi

Na prvním úseku Puskarčíková úvodní dvě rány vleže minula a musela upravovat mířidla. Kritickou situaci zvládla a jela osmá. Na druhou střelbu přijela pátá a v silném větru si se stojkou poradila bravurně. Jednou dobíjela a dostala se do čela.

Soukalová přebírala štafetu těsně před Američankami a Polkami. Vleže dobíjela jednou a držela si mírný náskok. Vstoje prožila těžkou situaci. Jednou minula a to samé se jí přihodilo při první náhradní ráně. Pak přišel silný poryv větru, proto raději čekala, ránu odložila, udělala si i dřep, ale zase netrefila. Přesně zamířila až posledním třetím dodatečným nábojem, vyhnula se trestnému kolu a vedla o 17 vteřin před Ruskami.

Virolajnenová na trati Soukalovou dojela a Landová vyrážela na trať s Šumilovovou. Landová vleže i vstoje bojovala s větrem, který zvedal na střelnici sníh, a pokaždé jen těsně unikla trestnému kolu. Především při stojce strávila na střelnici hodně času a čelo závodu opustila. Finišmance Vítkové předávala na sedmém místě s minutovou ztrátou za Ruskami, ale stále ve skupině bojující o bronz.

Vítková po ležce jela stále o třetí místo s Francií a Ukrajinou a už na dohled Ruskám. Vstoje dobíjela jen jednou a do posledního kola vyrážela druhá. Sice daleko za vedoucími Němkami, ale s pohodlným náskokem před pronásledovatelkami. V cílové rovince už se Vítková usmívala a mávala nadšeně obecenstvu.

Češi na velmoci nestačili

Česká štafeta biatlonistů naopak na největší velmoci nestačila a zopakovala umístění z německého Ruhpoldingu. Vyhráli Norové s finišmanem Emilem Hegle Svendsenem, před Německem a Francií.

Sestava české reprezentace Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec podala velmi dobrý výkon, ke třetímu místu jí ale chybělo jednadvacet vteřin.

Mužský závod rozjel solidně Krčmář a Šlesingr přiblížil tým k bojům o stupně vítězů. Soukup na třetím úseku po čisté položce vleže jel skoro jedno kolo třetí, ale vstoje dvakrát opravoval a klesl na šesté místo. Dobíjet musel i finišman Moravec a do cíle dovezl štafetu šestou s odstupem skoro minuty a čtvrt za vítěznými Nory.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Muži - štafeta 4x7,5 km:

1. Norsko (Björndalen, T. Bö, J. Bö, Svendsen) 1:15:36,7 (0 trest. okruhů+5 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Böhm, Peiffer, Schempp) -16,4 (0+7), 3. Francie (S. Fourcade, Maillet, Desthieux, Beatrix) -42,0 (0+5), 4. Rakousko -49,8 (0+7), 5. Rusko -58,5 (0+6), 6. ČR (Krčmář, Šlesingr, Soukup, Moravec) -1:13,1 (0+8).

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Norsko 222 b., 2. Rusko 208, 3. Francie 193, ...11. ČR 112.

Ženy - štafeta 4x6 km:

1. Německo (Hildebrandová, Preussová, Kummerová, Dahlmeierová) 1:18:47,7 (2+10), 2. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -35,0 (0+15), 3. Ukrajina (Džymová, Burdygová, Abramovová, Valj Semerenková) -45,3 (3+14), 4. Rusko -57,2 (1+9), 5. Francie -1:03,1 (2+15), 6. Bělorusko -1:18,2 (3+13).

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. ČR 222, 2. Německo 199, 3. Bělorusko 194.

reklama