reklama

Biatlonistka Sachenbacherová má za doping dvouletý trest

Evi Sachenbacherová-Stehleová Evi Sachenbacherová-Stehleová autor: Reuters
Německá biatlonista Evi Sachenbacherová-Stehleová byla potrestána dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový nález při ZOH 2014.

Mnichov - Německá biatlonista Evi Sachenbacherová-Stehleová byla potrestána dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový nález při zimních olympijských hrách v Soči.

Mezinárodní federace IBU dnes oznámila, že trest platí zpětně od 17. února, kdy odevzdala pozitivní vzorek. Stejně dlouho nesmí kvůli porušení pravidel o dopingu závodit ani Ruska Irina Starychová, jež se provinila už před olympiádou.

Třiatřicetiletá Sachenbacherová neprošla v Soči dopingovou kontrolou po závodě s hromadným startem, ve kterém skončila čtvrtá o dvě místa za stříbrnou Gabrielou Soukalovou. První test i kontrolní analýza odhalily v odebraném vzorku zakázaný metylhexanamin.

Závodnice vědomý doping popřela a při vyšetřování případu označila za jediný možný důvod pozitivního testu kontaminované potravinové doplňky, které užívala na doporučení soukromého poradce. I když tento argument potvrdila následná nezávislá srovnávací analýza, dostala Sachenbacherová od disciplinární komise IBU maximální možný trest.

Majitelka dvou zlatých olympijských medailí z běhu na lyžích z let 2002 a 2010 byla po pozitivním testu vyloučena ze sočských her a přišla o čtvrté místo ze závodu i stejné umístění ve smíšené štafetě. Podle německých médií může vynesený trest znamenat pro zkušenou závodnici konec kariéry.

Starychová v Soči nestartovala kvůli pozitivnímu testu na EPO z prosincového soustředění ve Slovinsku. Také její trest má zpětnou platnost a nesmí závodit do 22. prosince 2015.

V Pokljuce tehdy přistihli komisaři při krevním dopingu i její krajanku a exmistryni světa Jekatěrinu Jurjevovou. Té hrozí doživotní trest, protože už si jeden dvouletý odpykala za stejný prohřešek z roku 2008. Její případ ještě IBU neuzavřela, jednatřicetiletá Jurjevová mezitím oznámila konec kariéry.

reklama