Biatlonová velmoc v novém. Ze stínu vystupují další hrdinové

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 12. 2014 7:37
Týden ve Švédsku jasně ukázal, že Česká republika zůstává biatlonovou velmocí.
Třiadvacetiletá Eva Puskarčíková je jedním z příjemných překvapení úvodu sezony.
Třiadvacetiletá Eva Puskarčíková je jedním z příjemných překvapení úvodu sezony. | Foto: CPA Eduard Erben

Östersund/Praha - Impozantní výstup Veroniky Vítkové ze stínu na výsluní, Gabriela Soukalová a Jaroslav Soukup v krizi, Michal Šlesingr zpět v absolutní špičce a zrod dalších potenciálních biatlonových hrdinů a hrdinek. Tak lze ve stručných bodech zhodnotit úvodní zastávku Světového poháru v Östersundu.

Týden ve Švédsku jasně ukázal, že Česká republika zůstává biatlonovou velmocí. Předpovídaná poolympijská kocovina sice citelně zasáhla dva úspěšné medailisty ze Soči, obecně však česká reprezentace žádný ústup ze slávy nezaznamenala.

Naopak. Dvě druhá místa, jedno třetí, jedno čtvrté, jedno páté, jedno sedmé. Bilance sedmi úvodních závodů sezony předčila opatrná očekávání fanoušků i samotného týmu.

Rozdíly mezi biatlonisty se smazávají

Navíc se vyskytl jev, který je oproti minulým veleúspěšným ročníkům obrovským skokem kupředu. Výrazně totiž vzrostla výkonnost biatlonistů a zejména biatlonistek takzvaného druhého sledu.

Poměrně jasně se tak ukázala dobrá koncepční práce národního týmu, který by se v brzké budoucnosti již nemusel spoléhat jen na Moravce, Soukalovou či Vítkovou.

Svitla naděje, že tuzemská biatlonová pohádka nebude jakousi krátkodobou epizodou, ale trvalejším stavem. Český biatlon má našlápnuto držet se špičky léta, třeba i desetiletí. Proč ne. Příklady přece táhnou a ty české se v nové sezoně, jak se zdá, ještě o něco rozrostou.

Parádní comeback Šlesingra

Vůbec poprvé se stalo, že měli Češi ve stíhacím závodu stoprocentní zastoupení. Právo startovat v závěrečném klání si v Östersundu vybojovalo pět žen a pět mužů.

Mezi muži je největším plusem famózní comeback Michala Šlesingra. Zkušený biatlonista po dvou sezonách, v nichž více marodil, než závodil, zažívá příjemné zadostiučinění a společně s Ondřejem Moravcem prohání ty nejlepší závodníky.

Šlesingr, který na začátku letošního roku zaujal zájmem o práva zvířat (zavzpomínejte zde), nebyl spokojen s propadem ve stíhacím závodu, přesto musel úvod sezony hodnotit pozitivně.

„Být do dvacítky není žádná ostuda. Ale chyby ve střelbě mě mrzí, přestože podmínky nebyly jednoduché. Ostatní výsledky to zklamání ale jasně přebíjejí,“ nechal se slyšet biatlonista z Letohradu.

Krupčík: Roste nová osobnost?

Příjemným překvapením je i šestadvacetiletý Tomáš Krupčík. Medailista z loňské univerziády byl nejlepším Čechem ve stíhačce, když ze třiatřicáté pozice dokázal vykouzlit životní jednadvacáté místo.

„K Tomášovi míří jednoznačně pochvala. Překvapil mě, jak zvládl těžkou závěrečnou položku. Střílel v klidu, přímo profesorsky, a pak si ještě v závěrečném okruhu poradil i s Bulharem  Aněvem. Jsem rád, že dokáže už být konkurenceschopný v obou částech biatlonu,“ zhodnotil Krupčíka na oficiálním webu českého biatlonu nový trenér mužské části reprezentace Marek Lejsek.

Vítková: To jsem si nepředstavovala

V ženské kategorii je překvapení ještě příjemnější. Veronika Vítková důrazně vystoupila ze stínu Gabriely Soukalové, která se na začátku sezony teprve pomalu rozehřívá. Vítková je po Östersundu na skvělém pátém místě celkového hodnocení seriálu.

"Takto krásně jsem si to určitě nepředstavovala. Jsem moc ráda, jak mi to i přes bolest a krize jde na trati. A pokud se ještě srovnám střelecky, tak vím, že i příště to bude dobré,“ poznamenala pětadvacetiletá rodačka z Vrchlabí. Pomohly jí změny, které udělala před sezonou.

„V tomto roce jsem udělala hodně velkých nebo menších změn. Změnila jsem trenéra, změnila jsem pažbu, střílím z jiné polohy a také závodím v jiných rukavicích," vyjmenovala Vítková.

Dril se vyplácí, nový kouč je ras

Asi nikdo nemohl čekat, že v elitní dvacítce hodnocení Světového poháru budou po prvních závodech usazené také Eva Puskarčíková a Jitka Landová. Biatlonistky, které loni jen kryly záda hlavním hvězdám, si hlasitě žádají o pozornost.

"Eva a Jitka mě stále mile překvapují," řekl trenér žen Zdeněk Vítek, který na začátku nového olympijského cyklu nahradil Jindřicha Šikolu (nechápavou reakci bývalého trenéra čtěte zde).

Právě změna tréninku pod novým koučem je ale podle Veroniky Vítkové jedním z hlavních důvodů vzestupu. „Někdy jsme si s holkami říkaly: Vydržíme to ještě? Neutavíme se? Často to bylo opravdu hodně těžké. Máme před sebou celý olympijský cyklus a Zdeněk nám chtěl položit základ, ze kterého pak budeme až do další olympiády čerpat," vysvětlila.

Soukalová půjde zase nahoru

„Mám z jejich výkonů a z jejich formy radost. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že za sebou stále máme jen první z devíti kol Světového poháru. Uvidíme, jak to půjde dále, ale přeji holkám i celému našemu týmu, abychom nepolevili,“ prohlásil Zdeněk Vítek.

K absolutnímu štěstí tak českým fanouškům zbývá snad jen návrat bývalé formy Soukalové a Soukupa. Především druhý jmenovaný zatím zažívá strastiplné období. Ani Soukalová není zjevně ve své kůži a její špatný pocit z přípravy (více čtěte zde) tak dostal možná až příliš reálné obrysy.

Vítek ale zůstává ledově klidný. "Gábina ukázala, že jde nahoru. Určitě se srovná. Až si všechno sedne, bude vysoko," uklidňuje kouč fanoušky.

 

Právě se děje

Další zprávy