Bikový maratón si zkusil i silničář Hruška

6. 6. 2005 18:09

"Beru to jako takovou tréninkovo-společenskou akci. Pořád mi říkali, že tu bydlím a ani se neukážu, tak jsem přišel. Je to fajn, potkám tu spoustu známých. A taky jsem chtěl jet dneska rychlejší trénink, tak proč to nespojit," objasnil Hruška svou přítomnost.

Pokud toužil Jan Hruška po rychlém tréninku, tak byl na správném místě. Parametry trati s absencí jakéhokoliv kopce a s převahou zpevněných cest a asfaltu dávaly tušit, že se závod pojede v pekelném tempu, v balíku a rozhodovat se bude až v závěrečném spurtu.

Trať na polabské placce totiž příliš nevypovídala o technické zdatnosti či vytrvalosti jezdců. Spíše napověděla o rychlostních kvalitách možných reprezentantů. Pohárová trať byla dlouhá 65 kilometrů, navýšení činilo 370 metrů. V rozdělení letošního poháru maratónců patřila hradecká trať svou délkou a náročností do "B" kategorie.

Rybařík měl nejvíce sil

Po startu se několikasethlavý peloton rozdělil do skupin podle výkonnosti, osamělí jezdci nebyli prakticky k vidění. V té první byli všichni potenciální favorité a přesto že došlo k několika pokusům o roztrhání, rozhodovalo se až v cílové rovince. V ní zbylo nejvíce sil Ivanu Rybaříkovi, který doslova o plášť předspurtoval Jardu Kulhavého.

Bronz bral Martin Horák, který byl ze třetího místa lehce zklamán: "Ve spurtu jsem nemohl řadit poslední tři pastorky, namotala se mi tam tráva a střílel mi z toho řetěz. Jinak si věřím, že bych byl první." Jinak to ovšem viděl vítěz. "Kdepak, dneska by na mě neměl, hodně jsem si věřil, měl jsem velkou motivaci po dvou nedokončených závodech. Ještě pořád se chci poprat o slušný celkový výsledek", zhodnotil s úsměvem Rybařík.

Vcelku spokojený byl Kulhavý: "Měl jsem v týdnu nějaké zažívací potíže, proto jsem ani nejel na svěťák. Chtěl jsem alespoň zkusit tohle. Docela mě láká i mistrovství Evropy maratónu, tak doufám, že by to mohlo klapnout." Nutno ještě podotknout, že mezi prvními třemi byl časový rozestup v cíli necelých 7 desetin vteřiny.

Drama se nekonalo

Závod žen bohužel žádné drama nepřinesl. Na začátku ujela Jana Severová, s odstupem za ní jezdila dvojice Barbora Radová a Bohatá. Na Báře Bohaté však bylo znát tréninkové manko způsobené přípravou na maturitu a tak spíš byla ráda, že se za Bárou Radovou drží zuby nehty, než že by její pozici nějak ohrožovala. Cíl tedy viděla první Severová, druhá Radová a třetí Bohatá.

Suma sumárum, hradecký maratón byl spíše sprint, silniční závod na horském kole. Za vše hovoří čísla - vypovídající hodnotu o úrovni mají i čas vítěze a průměrná rychlost, v tomto případě to bylo zhruba 1:54 a 34,5km/h.

Závod v Hradci byl po organizační stránce velmi slušně připraven a zajisté má a bude mít spoustu příznivců a je dobře, že se u nás dělají i maratóny kategorie "B".

Český pohár horských kol Marathon MTB CUP 2005 pokračuje 5. závodem 25.6. 2005 v Úpici Apache Bike marathon Jestřebí hory 2005.