reklama

Bitva o historii! Wilder chce přizabít Szpilku, pak vyhlíží Klička i Furyho

Wilder (vlevo) a Szpilka na vážení. Wilder (vlevo) a Szpilka na vážení. autor: ČTK
Výjimečný galavečer si přichystaly společnosti Premier Boxing Champions (PBC) a Showtime na sobotní noc. Do newyorského Barclays Center naplánovaly dva zápasy o titul mistra světa v těžké váze různých federací. Pro druhou zmíněnou společnost je to první z galavečerů na oslavu třiceti let vysílání boxerských duelů.

New York – Výjimečný galavečer si přichystaly společnosti Premier Boxing Champions (PBC) a Showtime na sobotní noc. Do newyorského Barclays Center naplánovaly dva zápasy o titul mistra světa v boxerské těžké váze různých federací. Pro druhou zmíněnou společnost je to první z galavečerů na oslavu třiceti let vysílání boxerských duelů.

Nejdříve trochu historie. Přesně 3. října 1986 narušila televize Showtime monopol HBO nad vysíláním boxerských zápasů, když odvysílala duel Marvina Haglera s Johnem Mugabim o tři tituly mistra světa, který ovládl čistým KO v jedenáctém kole prvně jmenovaný. Rok 2016 tak tato stáj zasvětila oslavám výročí.

Výjimečný večer pro těžkou váhu

A ještě jeden pohled do minulosti. Pouze šestkrát v historii těžké váhy se od roku 1963 a společného fungování nejrespektovanějších federací WBC a WBA (IBF a WBO byly založeny až v 80. letech minulého století) stalo, že by se na jednom galavečeru boxovalo ve více duelech o titul mistra světa v nejsledovanější váhové divizi. Asi nikoho nepřekvapí, že se tak pokaždé stalo zásluhou legendárního promotéra Dona Kinga.

Naposledy pak v roce 2004, kdy si to 13. listopadu rozdali o pás IBF Chris Byrd s Jameelem McClinem a o titul WBA John Ruiz s Andrewem Golotou. V obou duelech zvítězily těsně na body koně Dona Kinga – tedy prvně jmenovaní – v obou duelech šlo o více než sporná rozhodnutí.

Nyní po více jak jedenácti letech je ve hře opět polský bijec. Teprve šestadvacetiletý Artur Szpilka. Outsider, vybraný na poslední chvíli díky zákulisním okolnostem a síle všemocného promotéra Ala Haymona, toho času promotéra jeho soupeře Deontaye Wildera.

"Wilder je velkým favoritem, ale Artura bych neodepisoval. Pokud všechno zvládne psychicky, tak může být šampionovi hodně nepříjemným soupeřem. Artur je aktivní, dává hodně úderů z obou rukou. Klíčové je, aby se nenechal zastrašit, aby zachoval chladnou hlavu," řekl na adresu polského vyzývatele jeho bývalý kouč, Fjodor Lapin.

Psychika bude hlavním faktorem

Za příklad dával dosud jediný prohraný duel bijce přezdívaného "Szpila The Pin" - s dalším Američanem Bryantem Jenningsem. A ačkoliv jej už nevede, vzácně se na hlavním důvodu porážky – psychice – se svým bývalým svěřencem shodl. Právě o mentální síle mluvil v posledních dnech a týdnech Szpilka nejvíce.

A také o tom, jak se chce zapsat do polské boxerské historie. Právě zmíněný Golota, Tomasz Adamek, Albert Sosnowski, Andrzej Wawrzyk i Mariusz Wach se pokoušeli dobýt titul světového šampiona v těžké váze. Ani jeden to nedokázal. "Změním to, budu prvním Polákem, který to dokáže. Wilderova brada není nic moc, posadím ho na zadek. Zničím ho," hecuje sebe i fanoušky.

"Je to jeden z nejšťastnějších lidí, co můžete potkat. Je to přirozeně dobrý chlap, velké dítě. Miluje život, miluje boj, miluje být v ringu, miluje stát tváří v tvář soupeři. Prostě si to užívá," rozplýval se nad svým svěřencem Američan Ronnie Shields.

Svým způsobem ukázal Szpilka svoji hravost už v týdnu, když při setkání s novináři v nové budově na místě zničeného World Trade Center najednou přeskočil stolek a provokativně vystartoval na svého rivala. Oba se do sebe vzápětí alespoň slovně pustili také na vážení. Na něm Wilder nevybočil ze svého průměru, naopak Polák navážil 108,4 kg, nejvíce za posledních pět let.

Wilder se považuje za nejlepšího

Třicetiletý Wilder má ale pro strach uděláno. Přestože je pro mnohé stále hlavně papírový šampion úzkostlivě chráněný okolím, on sám má celkem rozdílný pohled na věc. "Jsem nejrychlejší, jsem nejsilnější, takže mi z toho vychází, že jsem nejlepší těžká váha současnosti," zní jedna z jeho oblíbených hlášek posledních týdnů.

Podobně jako další: "Chci ho zničit. Jdu si pro knockout. Po zranění ze zápasu se Stivernem nebyla moje ruka v posledních dvou zápasech stoprocentní, bál jsem se ji využívat naplno. Proti Szpilkovi už není důvod se bát. Ochutná moji sílu naplno. Pošlu ho tvrdě k zemi, budu se snažit ho přizabít!"

Jenže ani Polák není žádný strašpytel. „Jen kecá. A hodně kecá. To by mu šlo. Žvanit a nadávat. Po sobotě už bude moct dělat jen to, protože už nebude mistrem světa. A pokud prohraji? Tak za ním přijdu a poděkuji mu za zápas. Nemám s tím problém. Nechci se chovat neuctivě jako on,“ dodal Szpilka.

Kromě Lapina (a celého Polska) je na jeho straně také jistý Krzysztof Zimnoch, který Wildera dokázal porazit v amatérském ringu. "On se musí vyhnout jeho pravačce. Wilder hází hodně direktů, pokud se jí zvládne Szpilka vyhýbat a kontrovat, pak má velkou šanci. Nemusíme se mít rádi, ale přeji mu, aby uspěl," řekl dvaatřicetiletý velký Szpilkův rival.

Wilder se musí poté postavit Povětkinovi

Ten má už nyní jistotu, že v případě vítězství bude jeho dalším protivníkem Rus Alexander Povětkin, který do New Yorku přicestoval se svým manažerem Andrejem Rjabinským.

"Ano, je to tak, obě strany už jednají. Deontay chápe, co to znamená být šampionem WBC, chce jím být i nadále a já nepochybuji, že na jejich duel dojde," řekl na toto téma prezident Mauricio Sulejman, který už netrpělivě vyhlíží jak sobotní noc, tak i následná jednání o dalším zápase.

Na galavečer se těší také legendární Brit Lennox Lewis, který je patronem celé akce. Bývalý absolutní král těžké váhy prohlásil: "Už se nemohu dočkat. V ringu budou zkušení boxeři, bude velmi zajímavé je sledovat. Myslím, že těžkou váhu čekají nové pořádky, posledními událostmi se dostali do popředí další bijci."

Těmi pořádky pochopitelně myslel především výhru Tysona Furyho nad Vladimirem Kličkem z listopadu loňského roku. Díky tomu vlastně mohou nyní boxovat v New Yorku o volný pás federace IBF muži, kteří patří mezi nové boxery na scéně – Ukrajinec Vjačeslav Glazkov a Američan Charles Martin.

Martin považuje soupeře za náfuku

"Líbí se mi, jaký je to malý nafoukanec. Chce útočit jako King Kong, jako kdyby chtěl prorazit hlavou zeď, ale moc mu to nejde. Styl Glazkova je nejjednodušší, jaký jsem kdy viděl. Až ho zničím, chci sjednotit tituly a postavit se Wilderovi. A pak seberu pásy i Furymu," pronesl sebevědomě málo známý zámořský bijec přezdívaný "Princ".

Ten má ostatně podobné plány jako jeho kolega z Haymonovy stáje Wilder. "Chci jít ve stopách Lennoxe. Chci být americkou těžkou vahou, která získá všechny světové tituly. Mám pocit, že čas mojí slávy pomalu přichází."

Proti plánům obou Američanů je nejen Szpilka, ale také Glazkov. "Čeká mě velký zápas, ale nejsem nervózní. Nemám důvod. Je to prostě další souboj, na který jsem připravený. Měl jsem dostatečně kvalitní přípravu. V Brooklynu žije dost mých krajanů, věřím, že se mi dostane jejich podpory," dodal muž, kterému se přezdívá pro změnu "Car".

Jak nakonec tato třeskutá setkání dopadnou? Na to začnou dostávat fanoušci boxu a těžké váhy odpovědi krátce po čtvrté hodině ranní v noci ze soboty na neděli. A díky youtube kanálu Showtime budou oba zápasy volně přístupné po celém světě. Tedy i v Česku, přestože galavečer z brooklynské Barclays Center žádná tuzemská televize nevysílá.

reklama