Bolt je opět králem, ve finále stovky porazil i Gatlina

Bolt je jen jeden! Blesk zničil Gatlina a slaví další zlato
Jamajčan, který v pátek oslavil v Pekingu své devětadvacáté narozeniny, tak porazil nejrychlejšího muže sezony - Američana Justina Gatlina. Ten prohrál poprvé po dvou letech.
Posledního jeho prohra? Ano, ve finále MS 2013 v Moskvě. Od koho jiného, než Bolta.
Ten tak roztančil své fanoušky, kteří měli na svém transparentu jasno - "Bolt je jednička!" K tomu ještě pozpěvovali "Bolt je jen jeden!"
Jamajský sprinterský fenomén se tak stal historicky nejúspěšnější sběratelem zlatých medailí na světovém šampionátu - ke dvěma stříbrům přidal deváté zlato, třetí ze stovky.
23. 8. 2015 13:55
Usain Bolt udělal drama již ze svého semifinálového běhu na 100 metrů na mistrovství světa v Pekingu.

Peking  - Usain Bolt v běhu na 100 metrů na mistrovství světa v Pekingu porazil o jednu setinu nejrychlejšího muže sezony Američana Justina Gatlina a v čase 9,79 obhájil mistrovský titul.

Bronz získali dvacetiletí talentovaní sprinteři Američan Trayvon Bromell a Kanaďan Andre De Grasse shodným výkonem 9,92. Bolt tak rozšířil svou úchvatnou sbírku o devátý titul mistra světa.

Největší tahák šampionátu měl nečekané vyvrcholení. Bolt byl zkraje sezony zraněný, jeho výkonnost ztratila obvyklý glanc a zpět do pohody se dostával velmi pozvolna. Gatlin naopak zářil, více než dva roky neprohrál, držel čtyři nejrychlejší časy sezony, všechny pod 9,80 sekundy. Bolt navíc v semifinále klopýtl a taktak se do finále dostal.

"Myslím, že jsem si moc přidupl nohou," řekl Bolt po semifinále. "Nejsem si jistý, ale zavrávoral jsem tam. Na tom ale nesejde, ve finále se tohle totiž nemůže stát," měl jasno.

Gatlin byl po nejrychlejším semifinálovém běhu historie za 9,77 a také díky soupeřově zaváhání psychicky nahoře. "Jednoduché, bezstarostné," utrousil Američan po semifinále. Zdálo se, že první porážka Jamajčana na velké akci od zisku tří zlatých medailí na OH právě v Ptačím hnízdě je nevyhnutelná.

Bolt: Pořád jsem klopýtal

Bolt se i vinou chyby dostal do situace, v níž nikdy nebyl. Favoritem byl někdo jiný, navíc měl ve finále po pravé i levé ruce dva Američany. Ale běh o cenné kovy v sevření červených dresů, to byl zase jiný příběh.

Čerstvě devětadvacetiletý Jamajčan prokázal dost zkušeností na to, aby semifinálovou chybu neopakoval. Solidní start mu zajistil kontakt s Gatlinem, který tradičně vypálil nejlépe. Zhruba dvacet metrů před cílem však Američan absolutně ztratil techniku, jeho cukavý běh nahrál do not Boltovi. Ten naopak udržel dlouhý a plynulý krok a v nesmírném úsilí se do cíle dostal o pár centimetrů dřív. Soupeře porazil v závěrečných patnácti metrech.

"Zase to ale nebylo vůbec ideální, pořád jsem tam klopýtal," kritizoval se Bolt. "Po semifinále jsem se na to snažil nemyslet, odpočíval jsem, nestresoval se. A to mi pomohlo vyhrát," prohlásil. "Mým cílem je do konce kariéry zůstat jedničkou. I proto se stále snažím zlepšovat, i když jsem mohl dnes běžet rychleji," uvedl držitel světového rekordu 9,58.

Američan technickou chybu přiznal. "Na posledních metrech jsem trochu klopýtal, takže jsem tam ztratil, ale pořád jsem se cítil dobře, abych to doběhl do cíle," řekl po závodu. "Samozřejmě, že všichni tady chtěli vyhrát. Byl jsem tam, ale výtečný Bolt mě na čáře předběhl. Byl to skvělý závod a jsem rád, že jsem byl jeho součástí. Teď si odpočinu, dám si den volna a připravím se na dvoustovku," prohlásil.

Závod běželo devět mužů místo obvyklých osmi, což pekingská dráha umožňuje, neboť tři sprinteři měli v semifinále shodný čas 9,99. Na tisíciny byl nejrychlejší Bromell (9,984), ale Číňan Ping-tchien Su a Francouz Jimmy Vicaut měli na poslední postupové pozici stejný výkon 9,987.