reklama

Bolt v Ostravě: Byla mi strašná zima, nechtěl jsem se zranit

Zmoklá Tretra: Zmrzlý Bolt, Jágr s šekem i spokojená Hejnová Prohlédněte si galerii z 54. ročníku mítinku Zlatá tretra, který i letos přilákal do Ostravy velké hvězdy světové atletiky. Foto: ČTK
Usain Bolt nebyl s časem 20,20 na 200 metrů zaběhnutým při Zlaté tretře spokojený.

Ostrava - Usain Bolt stál na startu dvoustovky, hlavu schovanou do kapuce, rukávy z mikiny stažené až přes dlaně. Déšť a teplota kolem dvanácti stupňů ovlivnily jeho výkon na Zlaté tretře v Ostravě.

Nad dvacet sekund dvakrát po sobě běžel naposledy v roce 2007, kromě nepříznivých podmínek za to mohla i skutečnost, že byl loni zraněný.

"Všechno je to o technice, nebyla dnes ideální," řekl. "A nepovedl se mi start," upozornil na nejhorší reakci mezi sprintery, na které se mohly podepsat i předchozí dva nepovedené starty. "Nevydařila se mi ani zatáčka, i když jsem ji úmyslně běžel trochu pomaleji," pokračoval Bolt. "A mrzly mi prsty, byla mi opravdu zima," doplnil jamajský fenomén.

Čas hvězdu neuspokojil

Přesto vyhrál, ale když proběhl cílem, smutně zaklonil hlavu, když viděl na časomíře výkon 20,13. Při předchozím prvním letošním startu na dvoustovce v dubnu na Jamajce běžel za 20,20.

"Chtěl jsem se dostat pod dvacet sekund, navzdory podmínkám. O kousek to nevyšlo. Nebyl to perfektní den, ale jsem rád, že jsem doběhl bez zranění. Když je takováhle zima, člověk se podvědomě bojí," řekl.

V Ostravě absolvoval první letošní start v Evropě a odnesl si z něj poznatek, že potřebuje nejspíš víc závodit. "Ale to musí vyhodnotit trenér, jestli potřebuji potrénovat nebo nějaké další starty," uvedl. Do srpnového mistrovství světa, kde bude útočit na čtvrtý titul mistr světa na dvoustovce v řadě, zbývá ještě dost času.

"Připravím se," ujistil. "Mám na čem pracovat, hlavně na technice. S koučem si závod zanalyzujeme," uvedl.

V tréninku prý cítí zlepšení a může si to ověřit na dalším mítinku v New Yorku. "Čím víc budu závodit, tím to bude lepší. Snad tam budou lepší podmínky a dostanu ze sebe víc," přál si. V New Yorku vytvořil svůj první světový rekord 9,72 v roce 2008, o jeho disciplíně ale zatím letos ještě není rozhodnuto.

Jamajčané chtějí v Ostravě střechu

Ještě jednu pozitivní věc si z ostravského závodu mohl vzít. Podobné podmínky totiž klidně mohou být i v Číně na MS. "Určitě. Nikdy nevíš, musím umět závodit i v takovém počasí. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel," souhlasil.

Proto nemohl být úplně spokojený. "Vracím se po zranění, takže jasné, že nemůžu být v nejlepší formě," prohlásil. "Kouč se ale nebojí, že bych to do mistrovství světa nezvládl," pousmál se.

I když nepředvedl nijak výjimečný výkon, diváci jeho účast kvitovali, pořád byl hvězdou závodu. Jakmile proběhl cílem, sbíhali diváci ke kraji dráhy. Bolt si vyžádal k pití colu, převlékl se do suchých věcí a obešel čestné kolečko. Trpělivě se v dešti podepisoval fanouškům, plácal si s nimi dlaněmi.

"Jsem vždycky rád, když můžu běžet v Ostravě, i když vždycky prší, fanoušci jsou skvělí, že i v tomhle počasí přišli a takhle fandili," zopakoval poněkolikáté směrem k 15.000 diváků.

A souhlasil také názorem krajana Asafy Powella, vítězem stovky. "I moje rada organizátorům zní, postavte tomuhle stadionu střechu," řekl s úsměvem. "A teď se musím jít rychle dovnitř protáhnout, udělat nějaká cvičení, ta zima je opravdu strašlivá," dodal.

reklama