reklama

Neporazitelný Bolt ovládl na MS v Pekingu i dvoustovku

Podívejte se na triumf Usaina Bolta na dvoustovce Sport
Usain Bolt na mistrovství světa ovládl i běh na dvě stě metrů, tentokrát Justin Gatlin ztratil

Peking - Nadvláda Usaina Bolta na sprinterských tratích trvá i na šampionátu v Pekingu. Jamajský šampion, který kraluje mistrovstvím světa od roku 2009, ve čtvrtek odpoledne v Pekingu ovládl i běh na 200 metrů.

Jeho úhlavní rival Justin Gatlin, který v nedělním finále stovky zaostal za Boltem jen o jedinou setinu, skončil opět druhý, tentokrát ale mnohem výraznějším rozdílem.

Zatímco Bolt do cíle doběhl už s vítězným gestem v čase 19,55, což je nejlepší výkon sezony, Gatlin doklusal o 19 setin později. Třetí místo obsadil Jihoafričan Anaso Jobodwana v národním rekordu 19,87.

Bolt získal celkově desáté zlato z MS, celkově má na svém kontě už 16 velkých zlatých medailí.

Krom ulitého startu vždy první

Na dvoustovce na velké akci prohrál naposledy v Ósace 2007 jako jednadvacetiletý nováček na světovém šampionátu, tehdy vybojoval stříbrnou medaili za Tysonem Gayem z USA.

"Výborně, Usaine," řekl si Jamajčan za cílem. "Jsem šťastný. Říkal jsem vám, že to dokážu," řekl novinářům po svém dalším zlatém běhu. "Věděl jsem, že nejsem ve formě na světový rekord, ale když se postavím na start finále dvoustovky, tak vím, co mám dělat. Jsem úplně nový člověk," uvedl Bolt. "Na této trati jsem prohrál jen jednou, mám čtvrtý titul mistra světa. To je velká věc," pochvaloval si.

Když dnes vstoupil do Ptačího hnízda, diváci spustili hluk. Jamajčan je pozdravil, před startem si plácl se soupeři. Políbil dres, poplácal se po hrudi a dal si ukazováček před pusu. Psssst, vyzval fanoušky. Z jeho očí, ale i z vizáže jeho největšího soupeře Gatlina, vyzařovalo soustředění.

Američan měl tradičně dobrý start, ale Bolt už od úvodních metrů všem utíkal. Do cílové rovinky vbíhal světový rekordman a šestinásobný olympijský vítěz v čele a bylo jasné, že mu rekordní zlato neunikne.

Bolt si po vítězství opět užil čestné kolečko, fotil si selfie s fanoušky, nechal se zvěčnit také se svou rodinou a jamajskými kamarády. Ale měl také kolizi s kameramanem, který ho objížděl na segwayi. Srazili se a upadli. Bolt se chytal za lýtko a kotník, ale podle všeho zůstal nezraněn (video zde).

Gatlin čeká deset let na zlato

Gatlin nevyhrál i přesto, že držel v letošních světových tabulkách dva nejrychlejší časy roku a na této trati neprohrál více než dva roky. Na titul mistra světa čeká už deset let, v Helsinkách 2005 vyhrál oba sprinty.

"Jsem nejstarší ve startovním poli, přesto stále běhám rychle. Závod s klukama jsem si parádně užil a věřte mi, připravím se příští rok na olympijské hry a budu silnější," uvedl Gatlin. "Čekal jsem, že Usain bude dneska silný a velmi rychlý zejména v zatáčce. Můj výkon ale nebyl dnes špatný," prohlásil.

Bolt se oproti nejlepšímu letošnímu času, s nímž přijel na MS, dokázal zlepšit o 58 setin. A jedenáctou zlatou medaili může vybojovat v Pekingu v sobotním závodu na 4x100 metrů. "Co se týče štafety, ještě složení neznám. V pátek budeme mít schůzku a tam si všechno řekneme," řekl.

Taylor atakoval Edwardse

Trojskokan Christian Taylor z USA atakoval ve finále mistrovství světa letitý světový rekord Jonathana Edwardse a zvítězil druhým nejdelším výkonem historie 18,21 m. Olympijský vítěz zaostal v Pekingu za dvacet let starým maximem legendárního Brita ze světového šampionátu v Göteborgu o pouhých osm centimetrů.

Pětadvacetiletý Taylor porazil v očekávaném souboji dosavadního lídra letošních tabulek Pedra Pabla Picharda. Osmnáctiletý Kubánec, jenž v květnu během dvou týdnů dvakrát překonal osmnáctimetrovou hranici, získal stříbro za 17,73. Třetí byl po výkonu 17,52 Portugalec Nelson Évora, bývalý olympijský vítěz a letošní halový mistr Evropy z Prahy.

Taylor získal druhý světový titul po Tegu 2011. Svůj veleskok si nechal na poslední šestou sérii a zlepšil si o 15 cm osobní rekord z letošního červencového mítinku v Lausanne.

Nejlepší kladiváři jsou v Polsku

Druhým nejlepším výkonem historie vyhrála také polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Suverénka disciplíny překonala ve finále dvakrát osmdesátimetrovou hranici a druhý titul v kariéře získala výkonem 80,85 m.

Šampionka z roku 2009 nejprve třetím pokusem poslala kladivo do vzdálenosti 80,27, v další sérii pak předvedla zlepšení na 80,85. Za vlastním světovým rekordem 81,08 z letošního 1. srpna, kdy jako první žena v historii překonala hranici 80 metrů, zaostala o pouhých 23 centimetrů. Stříbrnou Číňanku Čang Wen-Siou porazila o 4,52 metru.

Poprvé v historii tak putují oba kladivářské světové tituly do jedné země. V neděli ovládl soutěž mužů Polák Pawel Fajdek.

Už devátý světový titul v kariéře získala Allyson Felixová, poprvé ale dokázala triumfovat na trati 400 metrů. Nejúspěšnější atletka v historii šampionátů vynechala v Pekingu kvůli soustředění na čtvrtku i svou nejsilnější disciplínu dvoustovku a rozhodnutí se jí vyplatilo. Devětadvacetiletá Američanka ve finále zaběhla nejlepší čas letošního roku 49,26.

reklama