29. 8. 2008 21:46
Usain Bolt zaběhl na Zlaté lize čas 9,83
Netradičně v bílém, ale s tradiční oslavou. To je Usain Bolt
Netradičně v bílém, ale s tradiční oslavou. To je Usain Bolt | Foto: Reuters

Curych - Usain Bolt v pátek poprvé závodil po svém olympijském triumfu. Nový král sprinterů vyhrál stometrovou trať i na Zlaté lize v Curychu, avšak příznivci atletiky se nového rekordu nedočkali.

Jamajský běžec bez větších problémů porazil zbytek startovního pole, když se časomíra zastavila na čase 9,83 vteřiny.

Hranice světového maxima, kterou stanovil v Pekingu, má hodnotu 9,69. Tentokráte proti němu vanul mírný protivítr (-0,5 m/s). Druhé místo obsadil Američan Dix, třetí skončil Thompson z Trinidadu a Tobaga. Tito dva si tak prohodili umístění z olympiády.

Čtěte dále: Král sprinterů Bolt: Kdyby nezpomalil, zaběhl by 9,52

V Curychu však šlo hlavně o milionovou prémii, o níž nadále bojují dvě ženy.

Teprve osmnáctiletá Keňanka Pamela Jelimová překvapuje svět na osmisetmetrové vzdálenosti, když vyhrála i pátý díl prestižního seriálu. V Curychu navíc stanovila nový africký rekord - 1:54,01 minuty, což je jen o 73 setin horší než v případě světového rekordu Jarmily Kratochvílové.

O jackpot nadále bojuje i Chorvatka Blanka Vlašičová, skočila 201 centimetrů. Výškařka se snaží zapomenout na olympiádu, kde skončila až druhá. Porazila ji tam Tia Hellebautaová, která teď skončila až osmá.

Z českých atletů se v pátek na curyšském stadionu představila i trojice více či méně olympioniků. Překážkář Svoboda obsadil páté místo. Vyhrál suverénní Robles, jenž ale až ve finiši zdolal Američana Olivera.

Roman Novotný, skokan do dálky, skončil šestý za pokus dlouhý 780 centimetrů. Výškařka Straková brala za 185 centimetrů poslední jedenáctou příčku.