reklama

Box: Hladoví Britové a bratr Špotákové při loučení Konečného

Video, jak Alexander Povětkin knockoutuje Manuela Charra
Sobotní večer bude patřit nejen v Česku boxu.

Praha – Víkend, na který boxerští fanoušci hned tak nezapomenout. Nebo by alespoň neměli. Tatínkové celého světa vpodvečer Dne dětí zasednout k obrazovkám, nebo si najdou cestu přímo do hal, aby sledovali na vlastní oči drsné souboje tvrdých hochů.

Ne tohle nebudou dětské hrátky, tohle budou „hrátky s čertem“. Drsné, tvrdé, nesmlouvavé. Ty nejsledovanější bitvy nejnabitější boxerské sobotní noci tohoto roku se vám nyní pokusíme přiblížit trochu podrobněji...

Alexander Povětkin vs. Manuel Charr

Pokud mluvíme o sobotní velké boxerské noci, nelze ale nezmínit již to, co se uskutečnilo – páteční moskevskou bitvu o Mezinárodní titul WBC v těžké váze. V ní si to rozdali pánové Alexander Povětkin a Manuel Charr. Dva muži, kteří ze sedmadvaceti duelů mezi profesionály prohráli vždy je jednou – s Kličky. Ruského bohatýra loni uklinčoval Vladimir, Němce se syrskými kořeny pak ve čtyřech kolech vyprovodil v roce 2012 Vitalij.

Bitvu o znovunabytí sebevědomí a hlavně restart směrem k těm nejvyšším metám daleko lépe zvládl čtyřiatřicetiletý Povětkin, který nedal soupeři šanci a v sedmém kole jej poslal do těžkého knockoutu (viz video výše). „Ruský Vítěz“ se tak přihlásil do boje o titul světového šampiona federace WBC. Sám ale touží ještě po jedné metě.

„Chci se pomstít Vladimiru Kličkovi. Boj s ním byl skvělým zážitkem, myslím, že jsem ukázal, že nejsem žádný zbabělec, byl jsem připravený klidně i na patnáct kol. Vladimir Kličko je v tuto chvíli lepší a silnější, ale to platí jen pro tento okamžik. Chci se znovu dostat k titulovým zápasům a odvetě s Vladimirem,“ pronesl ještě v ringu olympijský vítěz a amatérský i profesionální světový šampion.

Danny Williams vs. František Kynkal, Dalibor Špoták vs. David Líska

Podobnost čistě náhodná? Nikoliv! Dalibor Špoták je skutečně bratrem olympijské vítězky a mistryně světa v hodu oštěpem (a taky šťastné maminky) Barbory Špotákové. Zatímco ten si střihne v ústecké hospůdce Eden pouze devítíminutovou exhibici (3x3 minuty) s profesionálním boxerem Davidem Lískou, Williams s Kynkalem půjdou taktéž v těžké váze „na ostro“.

Souboj přemožitele legendárního Mika Tysona s ústeckým obrem, který se jistě může těšit v životním souboji na velkou fanouškovskou podporu, by měl završit dlouhé boxerské odpoledne na zahrádce hospody, kterou vlastní Lukáš Konečný. Ten Lukáš Konečný, který po měsíc staré porážce od Američana Petera Quillina ukončil profesionální kariéru. Oficiálně ji dá valem právě na tomto večeru.

„Ano, Danny je za zenitem, ale to je jedno. Boxovat umí, má skvělé jméno a je prostě neuvěřitelné, dotáhnout takovou hvězdu boxovat na plácek někam do Ústí, na lokální boxerský večer. Moc si toho vážím, vůbec by mě nenapadlo, že je něco takového možné,“ říká skromně Konečný, který celou akci organizuje a díky jeho skvělým kontaktům na ostrovech Williams přijel.

A jelikož na fanoušky čeká spousta jídla a pití (pivo bude čepováno přímo rukou boxerského mistra světa Konečného), minimálně deset kvalitních profesionálních zápasů v boxu, je až neuvěřitelné, že vstupné je pouhých 50 korun.

Felix Sturm vs. Sam Soliman

Je to možná paradox, ale ve stejný den jako se Konečný loučí s kariérou, se v ringu při obhajobě titulu světového šampiona IBF ve střední váze představí o pár stovek kilometrů dále na západ Felix Sturm. Nechybělo mnoho a právě se slavným Němcem si to měl Konečný loni v létě rozdat v eliminaci právě o tento pás.

Na souboj ale nakonec došlo, Soliman si snadno poradil s Černohorcem Predragem Radosevičem, aby následně ještě rychleji obral o světový pás Brita Darrena Barkera. A nyní stane mezi šestnácti provazy v krefeldské König Palast proti australskému veteránovi Samu Solimanovi. A slovo, které jej požene vpřed? Pomsta!

Soliman totiž loni v února Sturma porazil, jenže následně měl pozitivní dopingový test, Němec uspěl s protestem a výsledek jejich zápasu byl anulován. „V Dánsku mám za sebou parádní tréninkový kemp, budu ještě silnější než posledně,“ nedělá si z toho velkou hlavu čtyřicetiletý hříšník od protinožců.

Jenže stejným klidem oplývá také jeho soupeř. „Nezajímá mě, co se stalo, s tím musí žít on a jeho tým. Já jsem skvěle připravený, ten zápas mi otevřel oči, změnil jsem úplně přístup k boxu. Pochopil jsem, že je životospráva podstatná po celý rok, ne jen těch 10-12 měsíců přípravy na zápasy. Cítím se skvěle,“ kontroval Němec přezdívaný „Warrior“.

Carl Froch vs. George Groves II.

To nejlepší na konec? Výše zmínění pánové jistě odpustí, ale ano. „Tohle je největší britská boxerská bitva historie,“ pronesl v pátek promotér Eddie Hearn. Jistě, chválí vlastní produkt, tentokrát ale oprávněně. Fotbalový svatostánek ve Wembley bude v sobotu v noci patřit boxu!

A ne jen jeho menší část a ta druhá, že by zela prázdnotou. Ne. 60 tisíc vstupenek vyprodalo během úvodní hodinové tiskové konference k zápasu o dva tituly mistra světa v super střední váze před více jak měsícem. Do prodeje se dalo dalších 20 tisíc kousků, po kterých se zaprášilo ještě rychleji.

80 tisíc fanoušků ve Wembley, za 20 dolarů pak desítky tisíc zámořských fanoušků u televizních obrazovek, kteří si koupí přenos prostřednictvím HBO, a zadarmo pak ti šťastnější v Česku, kteří mají ve své programové nabídce stanici Sport TV, upře po 22. hodině zraky do ringu na dva novodové gladiátory.

Dva muže, kteří se nemůžou ani cítit, kteří se skutečně nesnáší. „Minule jsem boxoval na padesát procent, nyní jsem připravený naplno a pošlu ho k zemi,“ prohlašuje šestatřicetiletý obhájce titulů, který první duel vyhrál po sporném (a minimálně předčasném) konci v devátém kole.

Froch tři měsíce bez sexu, jeho partnerka smutná

Že se připravoval naplno, potvrdila pro ostrovní média ochotně i jeho krásná partnerka a matka jejich dvou dětí, Rachael Cordingleyová. Ta přiznala, že svého milého viděla ve společné posteli v honosné vile za milion liber naposledy na konci ledna a že se těší, až si zase užijí po zápase partnerské hrátky. „V obou případech jsem otěhotněla krátce po jeho zápasech,“ dodala s úsměvem sličná modelka.

Nejdříve ale bude muset trnout, jak dopadne její muž v ringu. Proti němu totiž stojí o deset mladší a hodně odhodlaný protivník, který jej poslal už v prvním zápase do počítání. George Groves platí za největší ostrovní boxerský talent současnosti a hodlá to potvrdit i proti „Kobře“, jak je přezdíván jeho soupeř.

„Jeho styl je odstrašující. Zničím ho, knockoutuji ho,“ prohlašuje do světa mladík, který se do Frocha pustil již při první tiskovce právě ve Wembley. Tam mezi oba kohouty vstoupili ještě obrovitý bodyguardi. Dnes večer už ale bude ring jen a pouze jejich!

„Ti chlapi se půjdou do ringu zabít, budou bojovat do krve, dokud jeden z nich nepadne,“ láká fanoušky a zároveň si mne ruce nad životním výdělkem Hearn. Jak bylo psáno v úvodu, tohle rozhodně nebudou dětské hrátky...

reklama