reklama

Boxer Chládek zažije déjà vu: pomstí se na MS Mongolsku za olympiádu v Londýně?

Zdeněk Chládek na OH 2012 proti Mongolovi Urančimegovi. Zdeněk Chládek na OH 2012 proti Mongolovi Urančimegovi. autor: Reuters
Jediný český zástupce na boxerském světovém šampionátu v katarském Dauhá Zdeněk Chládek už dnes ve večerním programu (od 18:00 hodin českého času) vstoupí do ringu, aby pokračoval ve své misi v podobě účasti na olympijských hrách v Riu 2016.

Dauhá – Jediný český zástupce na boxerském světovém šampionátu v katarském Dauhá Zdeněk Chládek už dnes ve večerním programu (od 18:00 hodin českého času) vstoupí do ringu, aby pokračoval ve své misi v podobě účasti na olympijských hrách v Riu 2016. A v zápase ve váze do 69 kg zažije osobní déjà vu – mongolského soupeře Tüvšinbata Bjambyna.

Celkem 243 boxerů z celého světa se zúčastní osmnáctého světového šampionátu, 28 z nich pak ve váze do 69 kilogramů. Včetně české amatérské jedničky Zdeňka Chládka, který zažívá hodně smíšené pocity.

Chládek bojoval se zraněním

"Jsem rád, že mohu být tady. Problém je, že jsem měl před mistrovstvím Evropy i po něm problémy s kotníkem, především jsem rehabilitoval, netrénoval jsem naplno. V ostré přípravě jsem dva týdny," řekl Aktuálně.cz přímo z katarské metropole pětadvacetiletý český bijec.

Ten si užívá stejně jako další účastníci turnaje luxusu z bohatství místních šejků. "Je to tady nádherné. A také jsou tu pořádné teplotní rozdíly. Venku je 40 °C nad nulou, všechny budovy jsou ale klimatizované, je v nich o dvacet méně. Jsem na to trochu náchylný, ale tady zatím zdraví drží," zaklepal na dálku do pomyslného dřeva.

Mimochodem právě zdravotní potíže šestého boxera srpnového světového šampionátu v bulharském Samokově – domácího Simeona Čamova – mu na MS pomohly. Tedy pochopitelně vedle jeho skvělých výkonů, díky kterým skončil na turnaji sedmý, první pod čarou postupu do Kataru, a tím pádem se stal i prvním náhradníkem ve své váze.

Chládek vyrazil na MS coby první náhradník

Na Chládka se tak tentokrát – snad poprvé v letošním roce – usmálo štěstí. Kvůli vlastním zdravotním komplikacím a zraněním měl problémy už během jara, všechno vyvrcholilo před Evropskými hrami v Baku, ze kterých se musel předčasně vrátit. "Čtyřikrát jsem bral antibiotika, v Baku jsem onemocněl. Nabalilo se to na mě," vysvětlil Chládek.

Zároveň se ale nehodlá na podobné okolnosti vymlouvat. "Prostě udělám v ringu maximum pro to, abych vyhrál a zabojoval o olympiádu, která je mým snem," dodává bojovně naladěný rodák z Krupky u Teplic, který se zúčastnil bojů pod pěti kruhy už v roce 2012 v Londýně. Tam jej hned v prvním kole z turnaje vyprovodil Mongol Munch-Erdene Urančimeg, který si nakonec došel ve váze do 64 kg až pro olympijský bronz.

A Chládek v Dauhá zažije malé osobní déjà vu. Proti sobě bude mít opět mongolského protivníka, světovou jedenáctku, několikanásobného domácího šampiona a taktéž účastníka her v Londýně (i tehdy ve váze do 69 kg) – Tüvšinbata Bjambyna.

Na pomstu Chládek nemyslí

"Vůbec ho neznám. Bude to stejné jako vždycky. Půjdu do ringu, zabojuji a uvidíme. Nějaké informace si o něm shánět budu. Ta paralela tam je, příběh je podobný, ale jako přímou odvetu to neberu," usmívá se Chládek na adresu svého rivala, který v roce 2011 prohrál na mongolském šampionátu právě s Urančimegem a rozhodl se posunout o váhu výše.

"Nechci ty situace srovnávat, na nic se vymlouvat," dodal český bojovník, který v Dauhá trénoval ve stylu filmového Rockyho na místních plážích. Do haly, kde se šampionát uskuteční, zamířil až v úterý. "Nevadí mi to, jen jsme ladili, díky tomu počasí tady není problém ani s vahou, každý den mám kilo pod limit," vysvětluje český boxer, který je ve světovém žebříčku své váhy na pozici 60.

Ta by mu pochopitelně k postupu na olympiádu nestačila. Při složitém klíči kvalifikace by mohla stačit opět účast ve čtvrtfinále, což na MS znamená stejně jako na letošním nabitém kontinentálnímu šampionátu vyhrát minimálně dva zápasy. A to se Chládkovi dosud ze čtyř účastí nepovedlo. Dvakrát skončil v prvním kole, dvakrát v osmifinále. Na vítěze česko-mongolského souboje už čeká Číňan Liou Wej.

Dorazí také Pacquiao

Všichni boxeři mohou mít ještě jednu speciální motivaci, proč zůstat v turnajovém pavouku co nejdéle. Prezident Mezinárodní boxerské asociace (AIBA) Wu Ching-Kuo z Tchaj-wanu totiž během pondělního otevíracího ceremoniálu oznámil, že minimálně na čtvrteční program šampionátu se přijede podívat legendární Filipínec Manny Pacquiao. "Jsem rád, že Manny Pacquaio přijal moje pozvání a přijede s námi sdílet svoji vášeň pro box," pronesl prezident AIBA.

I přes toto případné setkání ale nebude pro Chládka šampionát vrcholem roku. V sobotu 24. října si totiž řekne své "Ano" s dlouholetou přítelkyní Markétou Mickovou. "Že mohu mít na svatební fotce monokl nebo zlomený nos? To se stát může. Ale holt jsem boxer, s tím do toho oba jdeme," usmál se nad touto možností český bijec.

A poté už vážně dodal: "Komplikace to není. Když jsme datum svatby plánovali, tak trochu jsem počítal i s možností, že bych se mohl dostat na mistrovství světa. Proto až konec října. Všechno je připravené a závěrečné detaily po mém návratu určitě stihneme doladit."

Pokud by český bijec zůstal na turnaji až do pozdějších kol, vrátí se zpět do vlasti osm dní před svatbou. Nikdo by se za to na něj nezlobil. A nejméně ze všech pak jeho životní partnerka. Přiveze si Chládek domů svatební dar v podobě letenky do olympijského Ria?

reklama