reklama

Brady podváděl s podhuštěnými míči, čtyřzápasový trest platí

Tom Brady v akci. Byl tento míč v pořádku? Tom Brady v akci. Byl tento míč v pořádku? autor: Reuters
Hvězdný hráč amerického fotbalu Tom Brady neuspěl u vedení NFL s odvoláním proti zákazu startu ve čtyřech zápasech za podíl na aféře s podhuštěnými míči.

New York - Hvězdný hráč amerického fotbalu Tom Brady neuspěl u vedení NFL s odvoláním proti zákazu startu ve čtyřech zápasech za podíl na aféře s podhuštěnými míči. Komisionář soutěže Roger Goodell v úterý oznámil, že v květnu udělený trest pro quarterbacka týmu New England Patriots ponechává v platnosti.

Kauza, v zámoří nazývaná "Deflategate", se týká semifinálového utkání proti Inianapolis, v němž si pozdější vítězové Patriots pomohli záměrně podhuštěnými míči. Ty umožňují lepší úchop a chytání. Patriots zvítězili nad Colts 45:7, v Super Bowlu pak triumfovali nad Seattlem 28:24.

Brady účast na podvodu popřel, podle vyšetřovatele Teda Wellse, jehož si NFL najala, však musel rozehrávač o podhuštěných míčích vědět. Komisionář soutěže Goodell dnes navíc oznámil, že Brady nechal těsně před schůzkou s vyšetřovatelem Wellsem zničit svůj mobilní telefon.

"Udělal to, ačkoli věděl, že si vyšetřovatelé vyžádali přístup k textovým zprávám a dalším elektronickým informacím, jež byly uloženy v jeho telefonu," řekl Goodell. "Během čtyř měsíců, co ten telefon používal, si Brady vyměnil téměř 10 tisíc textových zpráv, které nyní z tohoto zařízení nemohou být vytaženy," uvedl komisionář NFL.

Dodal, že tyto SMS zprávy byly klíčové pro Wellsovo vyšetřování, protože mohly ukázat detaily Bradyho konverzace s týmovými kustody, kteří se na podhuštění míčů podíleli. Právníci čtyřnásobného vítěze Super Bowlu a dvojnásobného nejlepšího hráče ligy už dříve uvedli, že případ poženou až k federálnímu soudu.

Kromě sedmatřicetiletého Bradyho byl potrestán také klub New England, jenž dostal pokutu milion dolarů a přišel o právo volby v prvním kole draftu v příštím roce a ve čtvrtém kole v roce 2017. Patriots se neodvolávali.

reklama