reklama

Březina hledá po nezdarech pomoc u psychologa

Michal Březina Michal Březina autor: Reuters
Příčiny špatných výsledků vidí bronzový medailista z mistrovství Evropy 2013 ve své hlavě.

Brno - Krasobruslař Michal Březina po nezdaru na evropském šampionátu v Bratislavě chystá spolupráci s psychologem. Příčiny špatných výsledků vidí bronzový medailista z mistrovství Evropy 2013 ve své hlavě. Nejde přitom jen o pokažený závod v minulém týdnu, kdy se Březina z třetího místa po krátkém programu propadl po nepovedené volné jízdě až na desátou příčku.

"Měl jsem hodně času nad tím přemýšlet. Jediný problém vidím v mé hlavě. Když z osmi závodů zajedu jeden, věřit si nemůžu," řekl ČTK pětadvacetiletý Březina, který chce především najít sebedůvěru. "Potřebuji po vstupu na led vědět, že zajedu. Po závodech, které jsem letos absolvoval, je moje sebedůvěra trošku v útlumu," přiznal.

Bratislavský nezdar prý už hodil za hlavu a zaměřuje své úsilí na mistrovství světa, které je na programu na přelomu března a dubna v Bostonu. "Musíme s trenérem změnit pár věcí, aby se neopakovala Bratislava. Vyhledáme pomoc na ledě i mimo něj. Prostě zapracujeme na tom, aby se už radši takové závody neopakovaly," poznamenal nejlepší český krasobruslař.

Problém už není v nohách, ale v hlavě

V plánu má i vyhledání psychologa. "Asi se mnou nebude pracovat každý den až do mistrovství světa. Potřebuji jej na pár hodin, abych si spravil myšlenky. A posunul se do zóny, v níž věřím tomu, co umím, a pak to předvedu i na ledě," nastínil. Až do minulého týdne přitom zastával názor, že psychologa nepotřebuje a všechno napraví tréninkem.

"Vždycky jsem si říkal, že problém není v hlavě, ale v nohách. Jenže mi už došlo, že to opravdu v nohách není. Když jedu rozjížďku, neudělám jedinou chybu. Na tréninku taky ne. Pak se postavím na závod a najednou je všechno špatně. Bohužel mi nyní v závodech chybí myšlení, že věřím sám sobě i tomu, co dělám," posteskl si Březina, jenž se chystá zařadit do přípravy věci, které zatím nikdy nedělal. Hlavním cílem je ale zapracovat na psychice.

Do mistrovství světa zbývá ještě sedm týdnů a Březina věří, že se za tu dobu něco stihnout dá. Spolupráci s psychologem vnímá také jako vklad do další sezony. První polovinu té současné ovlivnil i jeho zdravotní stav. "Dva týdny před velkým závodem jsem onemocněl, čtyři dny bral antibiotika. Po usilovném tréninku bylo najednou všechno na padesáti procentech. Forma se docela rychle ztratí," ohlédl Březina za smolným obdobím.

Do soboty trénuje v Brně, kde také podstupuje lékařská vyšetření. "Chci projít důkladnou prohlídkou, abych věděl, že je vše s mým zdravím naprosto v pořádku. A mohl se naplno pustit do další přípravy," dodal Březina, který se od příštího týdne začne chystat v Oberstdorfu.

reklama