Britové po 79 letech vyhráli Davis Cup. Vděčí Murraymu

29. 11. 2015 16:29
Davis Cup patří tenistům Velké Británie, kteří ho vyhráli po dlouhých 79 letech. Ústřední postavou Britů byl druhý hráč světa Andy Murray, který zářil ve finále proti Belgii i v celém ročníku turnaje.
Andy Murray zvedá nad hlavu Davis Cup.
Andy Murray zvedá nad hlavu Davis Cup. | Foto: Reuters

Gent (Belgie) - Tenisté Velké Británie vyhráli po 79 letech Davisův pohár, získali ho celkem podesáté. Finálový triumf jim zajistil druhý hráč světa Andy Murray, který dnes porazil Davida Goffina po setech 6:3, 7:5, 6:3 a na antuce v Gentu získal rozhodující třetí bod. Británie tak nad Belgií zvítězila 3:1 na zápasy.

Andy Murray byl ústřední postavou Britů v celém letošním ročníku. Vyhrál všech osm dvouher a další tři body přidal s bratrem Jamiem ve čtyřhře.

Skotský rodák Andy Murray ve finále porazil v pátek Rubena Bemelmanse a v sobotu s bratrem Jamiem v deblu Goffina se Stevem Darcisem.

"Je ohromující, co Andy dokázal," pochválil svoji jedničku britský kapitán Leon Smith. "Jsme mistry světa a výkon Andyho Murrayho byl úplně parádní," přidal bývalý britský tenista a finalista Davis Cupu John Lloyd pro BBC One.

"Nikdy jsme si nemysleli, že dostaneme takovou příležitost, a jsme neskutečně šťastní, že jsme ji využili. Už se to nemusí opakovat," řekl Andy Murray krátce poté, co získal rozhodující bod finále v duelu s domácím Davidem Goffinem, proti kterému předvedl skvělou defenzivu...

Výborně se pohyboval, skoro nezkazil úder a jen jednou na začátku třetí sady ztratil servis. Při soupeřově podání využil po dlouhé výměně, v které se bránil, druhý mečbol přesným lobem.

Britové ziskem "Salátové mísy" navázali na poslední triumf z roku 1936. Desátým vavřínem v soutěži se dostali na třetí místo, lepší už jsou jen Australané (28 titulů) a Američané (32). Češi jsou s třemi výhrami spolu s Němci sedmí.