Brňanky jsou ve finále, čeká je Samara

ČTK, SportPlus
31. 3. 2006 19:09
Brno - Basketbalistky Brna porazily v semifinále Euroligy  francouzské Valenciennes 61:54 a postoupily do nedělního finále. Tam se utkáají s ruskou Samaraou, která v druhém dnešním semifinále zdolala litevský Vilnius jen těsně 65:63.
Sonja Kiretová (velvo) a Kristi Harrowerové (vpravo) z Valenciennes brání brněnskou Hanu Machovou (v bílém). | Foto: Reuters

Brňanky začaly excelentně a své soupeřky nečekaně přehrávaly ve všech směrech. Jejich kombinační rychlost ostře kontrastovala s ospalým a nedůrazným projevem Francouzek, které často ztrácely míče a jejich hra působila značně chaotickým dojmem.

V bouřlivé domácí kulise po pěti minutách vedly české mistryně 10:0. Střelecký prapor zvedla hned v úvodu Američanka Miltonová úspěšným tříbodovým pokusem a společně se svými spoluhráčkami v základní pětce Machovou, Veselou, Kulichovou a Vítečkovou připomínaly rozjetý expres.

Naopak hráčky Valenciennes v koncovce dlouho tápaly, jejich jedenáct úvodních pokusů bylo nepřesných. Střeleckou nemohoucnost protrhla až Grginová, což ovšem znamenalo pouze nepatrné zlepšení.

Zuzana Žirková z Brna (vlevo) brání hráčku Valenciennes Kristi Harrowerovou.
Zuzana Žirková z Brna (vlevo) brání hráčku Valenciennes Kristi Harrowerovou. | Foto: Reuters

První čtvrtinu vyhrály Brňanky zcela jasně 18:5 a jejich náskok hned v úvodu druhé čtvrtiny zvýšila další trojkou Miltonová.

"Pokud chceme v semifinále zvítězit, tak si rozhodně nemůžeme dovolit začít tak katastrofálně. Nevím, proč jsme hráli tak nervózně, když jsme nebyli v roli favorita," řekl po zápase trenér francouzského týmu Laurent Buffard.

Navzdory náznaku basketbalového k.o. však hráčky Valenciennes nerezignovaly. Pomalu se zvedaly zejména zásluhou dvoubodových košů po předcházejících faulech a následný trestný hod většinou rovněž proměnily.

Tím postupně ukrajovaly z náskoku soupeřek, snížit se jim podařilo na  rozdíl osmi bodů, domácí basketbalistky však vždy stačily zamezit pokusům o zvrat.

Trenér Bobrovský se pokoušel s výjimkou Hejdové a Hartigové postupně zapojit do hry a udržet v tempu všechny zbývající hráčky. Prim v brněnském týmu hrála Miltonová, která za první poločas zaznamenala čtrnáct bodů.

Stejná krize jako v úvodu zápasu na tým Valenciennes ale po změně stran dolehla i na hráčky Gambrinusu. Po přestávce se jejich kombinační souhra zadrhla, s obtížemi se dostávaly do střeleckých pozic, nepřesně kombinovaly a často odevzdávaly míče lacino soupeřkám.

Hráčky Valenciennes vycítily příležitost, trpělivou hrou postupně stáhly ztrátu a v 26. minutě poprvé v zápase vedly 40:38. Náznak poklidné cesty Brna k postupu do finále byl pryč a před poslední čtvrtinou naopak viselo ve vzduchu drama.

Vítečková tříbodovým pokusem vrátila domácím hráčkám náskok a po půlhodině vedly Brňanky čtyřbodovým rozdílem 49:45.

"Po poločase jsme začali hrát hodně individuálně, což proti tak kvalitnímu soupeři není možné. V úvodu jsme hráli velmi dobře v obraně. Když jsme polevili, tak se výsledek otočil. Po vedení Francouzek mi zatrnulo, neboť jsme rychle ztratili desetibodový náskok," řekl trenér brněnských basketbalistek Jan Bobrovský.

Ani zvýšení náskoku na osm bodů pak ale v nesmírně bojovném souboji ještě neznamenalo jistotu. Hráčky Valenciennes vsadily v závěru vedle houževnatosti i na tvrdost v obraně, kde nedávaly soupeřkám prostor k zakončení.

Vítězství Brna se přiblížilo až tři minuty před koncem po získání devítibodového náskoku, který už Francouzky zlikvidovat nestačily.

"Opět jsme v závěru zlepšili obranu, i když se nám nepodařilo ubránit rozehrávačku Harrowerovou, která nám střílela dost laciné tříbodové koše. Ovšem koncovku jsme zvládli na výbornou. Rozhodně ale nebylo vítězství pouze zásluhou Američanek, které hrály obě dobře, ale celého týmu," zhodnotil zápas Bobrovský.

Klíčem k úspěchu Brňanek byl už povedený úvod utkání. "Rozhodně jsme nečekaly, že se nám podaří tak dobrý vstup do zápasu. Hrály jsme soustředěně, ovšem naše soupeřky byly hodně nervózní a nic jim nevycházelo. Na nás lehla sice menší krize po změně stran, ale závěr jsme zvládly velmi dobře a nepřipustily žádné drama," uvedla kapitánka brněnského týmu Hana Machová.

Už dvě vítězství v Evropské lize mají na svém kontě slovenské basketbalistky Zuzana Žirková a Alena Kováčová. "Nechci nic zakřiknout, jsme teprve za první překážkou. Na Valenciennes jsme byly dokonale připravené, soupeřky nás takřka ničím nezaskočily. Nyní se ale musíme soustředit na finále," poznamenala Žirková.

Hlavní střeleckou jistotou Brňanek byla Američanka DeLisha Miltonová, která zaznamenala 20 bodů stejně jako v týmu Valenciennes Australanka Kristi Harrowerová. "Uklidnila mě první trojka hned v úvodu zápasu. Když se takhle trefím, tak se dostanu do herní pohody. Jsem ráda, že se nám tento krok podařil," uvedla Miltonová.

Samara neměla zápas ve svých rukou

Samara začala v pomalejším tempu a po třech minutách prohrávala 1:6. Případný náznak překvapení ale ruský celek rychle odmítl a stejně rychle otočil skóre. V páté minutě už Samara vedla 10:6, když na změně skóre měla hlavní podíl s chutí hrající Wautersová, které prospěl čtvrteční tréninkový odpočinek po zranění kotníku.

Vedle přesné střelby belgická pivotka skvěle doskakovala a většinu podkošových soubojů s převahou vyhrála. Jen za první poločas získala Wautersová devět odražených míčů.

V týmu Vilniusu se dlouho nedokázala prosadit hlavní opora Američanka Douglasová, které obrana soupeřek věnovala mimořádnou pozornost. Střelecký výpadek z první čtvrtiny ale Douglasová postupně nahrazovala a společně s další Američankou Derevjanikovou měla také hlavní podíl na vyrovnaném průběhu zápasu.

Po změně stran se litevské družstvo dokonce nakrátko dostalo do vedení, důrazněji hrající Samara však šňůrou devíti bodů získala ztracený náskok zpět. Vilnius přesto ještě jednou srovnal krok, pět minut před koncem byl stav nerozhodný 56:56, koncovku ale zvládla lépe Samara.

Výsledky - semifinále:
Gambrinus Sika Brno - US Valenciennes 61:54 (18:5, 36:26, 49:45)

Nejvíce bodů: Miltonová 20, Salesová 9, Veselá 7, Žirková 6, Kulichová 6 - Harrowerová 20, Grudaová 14, Kiretaová 10. Rozhodčí: Chaves (Arg.), Ciulin (Šp.). Fauly: 14:12. Trestné hody: 12/8 - 13/5. Trojky: 5:5. Diváci: 3800.

Volgaburmaš Samara - Lietuvos Telekomas Vilnius 65:63 (20:16, 34:31, 50:45)
Nejvíce bodů: Korstinová 15, Wautersová a Stěpanovová po 14 - Streimikyteová a Douglasová po 14, Derevjaniková 11. Rozhodčí: Reatto (It.), Čebyšev (Ukr.). Fauly: 11:22. Trestné hody: 23/19 - 5/4. Trojky: 0:7. Diváci: 2800.