Hráčky USK si zajistily postup, Brňanky udržely šanci

15. 1. 2014 20:40
Basketbalistky IMOSu Brno porazily v 8. kole Evropské ligy Šoproň po dramatické koncovce 71:69 a připsaly si ve skupině B třetí výhru, která jim uchovala naději na postup do play off.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CPA - Eduard Erben

Záhřeb - Basketbalistky ZVVZ USK Praha zaznamenaly v Evropské lize už šestou výhru v sezoně, když na hřišti Nového Záhřebu vyhrály jednoznačně 87:49. Mají tak předčasně jistotu postupu do osmifinále.

V závěrečných pěti zápasech budou hrát už jen o co nejlepší výchozí pozici. Díky zaváhání Galatasaraye se navíc dostaly do čela skupiny C. Výhrou o 38 bodů hráčky USK vyrovnaly své nejvyšší vítězství v soutěži z prosince 2011 proti Kaunasu.

České mistryně o výhře rozhodly už v první čtvrtině, ve které dovolily domácím pouhých sedm bodů a ujaly se čtrnáctibodového vedení. To už pak jen navyšovaly.

Mezi 13. a 23. minutou dokonce nedovolily soupeřkám ani bod a jasně směřovaly za šestou výhrou ve skupině. Vylepšily tak svůj výkon z minulé sezony, kdy z 12 zápasů ve skupině s podobným složením jako má ta letošní vyhrály pětkrát. Maximum je osm výher z roku 2012, což nyní mohou vylepšit.

Jelena Dubljevičová se na výhře podílela 22 body a 10 doskoky, o dva body méně přidala Eva Vítečková. Rozehrávačka Leia Palauová zaznamenala 13 asistencí a posunula se na třetí místo historických tabulek mezi nahrávačkami Euroligy před Slovenku Ivetu Bielikovou. Momentálně má na kontě už 675 přihrávek.

Brno konečně porazilo Šoproň

Zvítězily také hráčky IMOSu Brno, které porazily Šoproň po dramatické koncovce 71:69 a připsaly si ve skupině B třetí výhru, která jim uchovala naději na postup do play off. České vicemistryně ukončily sérii čtyř proher ve vzájemných duelech a po více než osmi letech získaly opět skalp tohoto maďarského týmu.

Základ k vítězství položily Brňanky hned v úvodní čtvrtině, ve které získaly po přesnější střelbě osmibodový náskok. Z oboustranně nervózního úvodu se dříve vzpamatovaly domácí hráčky, těžily z přesnější hry v obraně a jistější koncovky.

Šoproň střelecky držely pouze Američanky Hawkinsová s rozehrávačkou Fegyvernekyovou, které v součtu zaznamenaly bez jednoho koše všechny body maďarského týmu v prvním poločase. Naopak Brňanky byly mnohem přesnější při trestných hodech a v podkošovém území, kde se prosazovaly pivotky Hanušová s Jurčenkovou. Při střelbě ze střední vzdálenosti je doplňovaly Jalčová a Pecková.

Po změně stran Maďarky zlepšily defenzivu, zlepšily pohyb a po chybách soupeřek získávaly míče. Do své hry přidaly i přímočaré útoky. Postupně ukrajovaly z náskoku Brna a pět minut před koncem otočily na chvíli výsledek (60:59).

Ve vypjatém závěru zajistila domácím basketbalistkám klid necelé dvě minuty před koncem tříbodová střela Jalčové. Po ní náskok vzrostl na pětibodový rozdíl a navzdory tlaku soupeřek už těsné vítězství udržely. V poslední vteřině zápasu ještě stačila nejlepší střelkyně Šoproně Hawkinsová třemi body pouze korigovat prohru.

Hawkinsová zaznamenala 29 bodů, nejlepší střelkyní Brna byla Jurčenková s 16 body.

Utkání skupiny B 8. kola Evropské ligy basketbalistek:

IMOS Brno - UE Šoproň 71:69 (22:14, 40:31, 55:49)
Nejvíce bodů: Jurčenková 16, Hanušová a Keyová po 15, Pecková 11, Jalčová 10 - Hawkinsová 29, Fegyvernekyová 18, Ciglarová 7. Rozhodčí: Jovovič (Chorv.), Kounelles (Kypr), Karakatsunis (Řec.). Trestné hody: 31/29 - 24/13. Fauly: 18:22. Trojky: 4:4. Diváci: 850.

Utkání skupiny C 8. kola Evropské ligy basketbalistek:

Novi Záhřeb - ZVVZ USK Praha 49:87 (7:21, 22:41, 37:63)
Nejvíce bodů: Ivezičová 13, Kompletová 9, Semrenová 8 - Dubljevičová 22, Vítečková 20, Bjelicaová 11, Elhotová a Vaughnová po 9. Fauly: 18:11. Trestné hody: 13/10 - 14/11. Trojky: 3:4.

Kibirkstis Vilnius - Polkowice 39:54

Salamanca - Galatasaray Istanbul 68:48

1. USK Praha 7 6 1 505:416 13
2. Galatasaray Istanbul 7 5 2 499:396 12
3. Salamanca 7 4 3 456:455 11
4. Spartak MO 6 4 2 367:350 10
5. Polkowice 7 2 5 394:415 9
6. Kibirkstis Vilnius 7 2 5 411:505 9