Brňanky vyhrály basketbalovou Euroligu!

SportPlus, ČTK
2. 4. 2006 19:15
Brno - Historie českého sportu již byla přepisována několikrát. A o další takový zápis do dějin se v neděli postaraly skvělým výkonem ve finále Evropské ligy brněnské basketbalistky. Před domácím publikem a při své šesté účasti v závěrečném turnaji se konečně vyšplhaly na klubový basketbalový Olymp. V nesmírně tvrdém a bojovném utkání s obhájkyněmi titulu z ruské Samary zvítězily 68:54 a mohly radostně zvednout ruce nad hlavu.
Kapitánka basketbalistek Brna Hana Machová (vlevo) se raduje se spoluhráčkou Zuzanou Žirkovou po vítězství ve finále Euroligy nad ruskou Samarou. | Foto: Reuters

Brňanky stejně jako v pátek proti Valenciennes vsadily na úvodní nápor. Rusky zmrazily výborným nástupem, když po trojce Veselé a koši Vítečkové vedli 5:0. Samaru také zaskočilo bouřlivé domácí prostředí a důrazná obrana českých mistryň.

Skvěle se dařilo i jednotlivkyním, když pivotka Kulichová dokonale pokryla nebezpečnou Wautersovou. Herní plán se dařilo domácím basketbalistkám plnit beze zbytku, po osmi minutách a šňůře jedenácti bodů vedly 20:6.

Trenér Samary Igor Grudin musel okamžitě jednat. Rozhodl se otupit útočnou aktivitu Brňanek častým střídáním. A povedlo se. Samara po deseti minutách už prohrávala jen devítibodovým rozdílem a hlavní opora Brna Miltonová nasbírala tři fauly.

Na to zareagoval kouč Bobrovský a stáhl Miltonovou ze hry. Na místě pivotky se vedle Kulichové začaly objevovat ještě Kováčová a Večeřová, ale bez Američanky Miltonové tým ztrácel a do bezchybného soukolí jako by vniklo trochu písku. Občas zaskřípala kombinace, domácí hráčky lacině ztrácely míče a do střeleckých pozic se dostávaly jen velmi ztuha.

Hru táhla Machová

V úvodu druhé čtvrtiny se náskok Brna smrskl na rozdíl tří bodů. Takřka pětiminutový brněnský střelecký výpadek protrhla až po odvážném průniku Žirková, po ní se prosadily i pivotky Kulichová a Kováčová. Právě jejich úspěšná koncovka znamenala uklidnění a odvrácení ruské snahy o rychlý zvrat.

Celou druhou čtvrtinu odehrály Brňanky bez Miltonové, která zůstala na lavičce. Většinu akcí domácího týmu táhla v prvním poločase kapitánka Machová, která i přesně zakončovala; právě po její úspěšné trojce těsně před přestávkou získaly hráčky Gambrinusu zpět alespoň sedmibodový náskok 38:31.

Pouhých třicet sekund po změně stran stačilo Samaře ke zkorigování náskoku po průniku Lawsonové a jistém zakončení Korstinové. Od tohoto okamžiku se už tak velice tvrdý zápas změnil v neúprosnou bitvu.

Skóre se takřka zastavilo

Na palubovku se vrátila Miltonová, tu ale protihráčky důsledně střežily. Dostat se do výhodné střelecké pozice bylo velmi obtížné, proto se také skóre na pár minut takřka zastavilo. Po půlhodině už vedly Brňanky pouze dvoubodovým rozdílem 46:44.

Rychlý a dramatický basketbal gradoval v závěrečné čtvrtině. Střelecky se v ní chytla Salesová, která sedmi body po sobě vrátila Brnu v 35. minutě náskok 56:50. A ve skvělém sólu pokračovala Salesová až do samého závěru finálového utkání. Brňanky už poslední tři minuty dohrály pod dojmem dostatečného náskoku ve velké pohodě a spolu s vděčným obecenstvem mohly slavit historický úspěch klubu.

Gambrinus Sika Brno - Volgaburmaš Samara 68:54 (25:16, 38:31, 46:44)
Nejvíce bodů: Salesová 16, Machová 14, Vítečková 12, Veselá a Miltonová-Jonesová po 7 - Stěpanovová 15, Wautersová 10, Lawsonová 8, Valdemorová 6. Rozhodčí: Chaves (Šp.), Reatto (It.). Fauly: 16:19. Trestné hody: 10/7 - 9/5. Trojky: 7:3. Diváci: 4000.