reklama

Bronz Finů: slabá náplast pro Manninena

Finský sdruženář Hannu Manninen při skoku. Finský sdruženář Hannu Manninen při skoku. autor: Reuters
San Sicario - Slabou útěchou je Hannu Manninenovi bronz ze sdruženářského závodu družstev. Pouze tak zkompletoval svou medailovou sbírku z týmových soutěží. V Salt Lake City byl s dalšími třemi finskými sdruženáři druhý, v Naganu první. Stále však čeká na velkou individuální medaili. Nemá ji ani z olympiády, ani z mistrovství světa.

Sobotní klasický závod sdruženářů přitom neměl jiného velkého favorita než suveréna letošního Světového poháru.

Finský sdruženář Hannu Manninen se koncem ledna stal jistým vítězem seriálu, přestože do jeho konce zbývalo ještě šest závodů.

Tehdy vyhrál v rakouském Seefeldu sedmý pohárový závod za sebou a jedenáctý v sezoně a v čele pořadí měl nedostižný náskok 659 bodů před druhým Norem Magnusem Moanem.

Z celkového prvenství se Manninen radoval i v předchozích dvou sezonách. Celkově se jednalo o jeho 42. vítězství ve SP.

Sedm triumfů za sebou a jedenáct v sezoně ho pasovalo na rekordmana historie Světového poháru. V současnosti asi na světě neexistuje lepší sdruženář. Ale možná ani větší nervák. Manninen nezvládá velké světové akce a nepochopitelně selhává.

Ani v Turíně tuto černou bilanci zatím neprolomil. V klasickém závodě skončil až devátý, překvapivě zvítězil německý sdruženář Georg Hettich.

Hovoří se o Manninenově psychickém bloku, neschopnosti vyhrát velkou akci. Problém není v těle, ale v hlavě. Jako velký favorit  cestoval už loni na mistrovství světa do Oberstdorfu, ale nakonec zde skončil ve sprintu osmý a v klasickém závodě devátý.

Na to, aby zlomil své prokletí, má ještě jeden pokus - 21. února, kdy je na programu sdruženářský sprint.

Severská kombinace - družstva - výsledky:
1. Rakousko (Gruber, Bieler, Gottwald, Stecher) 49:52,6, 2. Německo (Hettich, Ackermann, Kircheisen, Gaiser) -15,3, 3. Finsko (Kuisma, Koivuranta, Tallus, Manninen) -26,8, 4. Švýcarsko - 1:22,3, 5. Francie -1:32,0, 6. Japonsko -1:43,4, 7. USA -1:59,9, 8. Česko (Rygl, Churavý, Vodseďálek, Slavík) -4:05,9, 9. Rusko - 4:12,5.

reklama