Budíček pod tlakem: Štochl lapal, Jícha pálil, tým zazářil

Gólostroj i fantom Štochl. Češi si užili výhru i děkovačku
Čeští házenkáři si na mistrovství světa v Kataru užili první výhru, ve čtvrtém zápase porazili Island vysoko 36:25.
Český výkon tentokrát vypadal mnohem lépe než v předchozích duelech.
Bylo vidět, že tým trenérů Filipa a Kubeše prostě musí vyhrát.
Základem byla stoprocentní koncentrace od prvních minut, což se promítlo hlavně to důsledné obrany.
Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 1. 2015 6:00
Čeští házenkáři na mistrovství světa v Kataru porazili tým Islandu 36:25 a udrželi si šanci na postup do osmifinále.

Glosář - Za námi je Moskva, říkávali ruští či sovětští generálové, když už nebylo kam ustupovat.

Čeští házenkáři na tom byli před duelem proti Islandu podobně. Za zády už neměli ani zeď. Jen propast, do tzv. Prezidentského poháru, soutěže o 17.-24. místo na světovém šampionátu, který se právě hraje v Kataru.

Ještě nikde není psáno, že do ní nakonec nespadnou. Nicméně už to nebude s megaostudou, která jim hrozila. Teď už budou přinejmenším moci říct: Povedl se nám zápas s Islandem.

Poločas snů

Někoho situace, kdy se dostane na nejzazší hranici úspěchu a neúspěchu, zdrtí, někoho naopak vybudí, nastartuje. A českým házenkářům se po úterní prohře s Egyptem rozdrnčel tak řinčivý budík, že se Islanďané nestačili divit.

Po poločase snů, jinak to opravdu nazvat nelze, vedli Češi 21:11, Filip Jícha nastřílel za půli z pozice pivota, která pro něj vůbec není obvyklá, neskutečných 8 gólů a hlavně tým oproti předchozím představením viditelně zlepšil obranu, což umožnilo dramaticky vyšší efektivitu strážce branky. Zatímco v předchozích zápasech vykazovala česká dvojice poměrně úděsné statistiky, tentokrát Petr Štochl naopak českou bránu prostě a jednoduše zavřel.

Islanďané český celek po jeho nepřesvědčivých vystoupeních proti Francii, Švédsku a Egyptu možná lehce podcenili. Nezachytili začátek zápasu a nabrali tam velkou ztrátu ve skóre.

A ve druhé půli už ji nedokázali ani zkorigovat, Češi vyhráli první poločas o 10 gólů, ve druhém ještě jeden gól ke svému náskoku přidali.

Kde bere Jícha síly, toť otázka

Filip Jícha zastavil svou palbu na 11 zásazích. Odehrál spoustu minut, i v obraně, do které chodil hlavně poté, co Pavel Horák inkasoval už dva dvouminutové tresty a hrozilo mu vyloučení.

Když vezmeme v potaz, že Jícha před šampionátem čtvrt roku kvůli zranění nehrál a sotva přijel do Kataru, sklátila ho viróza se střevními problémy a horečkami, provázená úbytkem na váze, pak byl jeho výkon v podstatě zázračný. Kde v sobě vzal tolik energie, netuší nejspíš ani on sám.

Zůstává ovšem otázkou, jestli se proti Islandu "nevyšlehal" a zůstane mu dostatek sil i na rozuzlení skupiny, případně na vyřazovací část.

Jaká je situace ve skupině C před poslední rundou zápasů?

1. Švédsko 4 3 1 0 112:82 7
2. Francie 4 3 1 0 116:103 7
3. Egypt 4 2 1 1 110:97 5
4. Island 4 1 1 2 99:110 3
5. ČR 4 1 0 3 109:118 2
6. Alžírsko 4 0 0 4 89:125 0

Do osmifinále postupují týmy z prvních čtyř příček tabulky. Kdo to bude, zjistíme v sobotu.

Od 17 hodin středoevropského času budou hrát nejprve Islanďané s Egyptem. Pokud vyhrají, česká šance na postup zmizí. Naopak, pokud Islanďané ztratí remízou či porážkou, bude Jíchovi a spol. v zápase s Alžírskem stačit k cestě do osmifinále jakákoli výhra.

Kdyby Češi splnili cíl, jejž si pro tento šampionát vytkli, a postoupili mezi 16 nejlepších, čekal by tam svěřence trenérů Filipa a Kubeše vítěz skupiny D. V čele téhle tabulky je zatím Německo. A v utkání se Saúdskou Arábií tuhle pozici nejspíš neztratí.