České házenkářky se na mistrovství světa v Srbsku dočkaly první výhry. Po prohrách s favorizovanými Maďarkami a Němkami dnes ve skupině D porazily díky zlepšené obraně v klíčovém souboji o postup Tunisko 28:24 a přiblížily se účasti ve vyřazovacích bojích. Češky se ještě v rámci šestičlenné skupiny utkají ve čtvrtek s outsiderem Austrálií a v pátek s Rumunskem. Do osmifinále projdou první čtyři týmy.

Češky vstoupily do klíčového utkání MS velmi nervózně, jako by jim důležitost zápasu svazovala ruce. V úvodu se dopouštěly chyb, navíc jim zpočátku nefungovala ani obrana, která byla předtím jejich největší slabinou na mistrovství. Žádný evropský celek nedostal v prvních dvou duelech skupiny tolik branek jako ony.

Tunisanky na začátku nápaditěji kombinovaly a především akcemi přes střed dělaly české obraně problémy. Díky tomu si od úvodu držely náskok a už v jedenácté minutě vedly o čtyři góly. Tým trenéra Jana Bašného přibrzdil tuniský nápor až dvěma přesilovkami po sobě, srovnat na 11:11 se ale povedlo až o chvíli později Luzumové ze sedmičky. Byl to jediný proměněný sedmimetrový hod českého celku v zápase, další čtyři nedal.

České házenkářky smazání manka nabudilo, zpevnily obranu a Tunisankám, které v pondělí trápily favorita skupiny Maďarsko, se najednou v útoku přestalo dařit. Tři minuty před pauzou utekla přes půl hřiště Knedlíková a poprvé v zápase poslala Bašného celek do vedení.

Český tým, který startuje na světovém šampionátu po deseti letech, mohl hned po pauze soupeřkám několikrát odskočit. Jenže v útoku zahodil šance a Tunis se ještě držel na dohled. Češky se však mohly spolehnout na výrazně zlepšenou obranu v čele s gólmankou Raníkovou a v polovině druhé půle konečně zlomily odpor soupeřek.

Luzumová poslala ve 45. minutě tým poprvé v utkání do tříbrankového vedení a hra tuniského celku se rozpadla. Frustrované Afričanky doplácely na tvrdou hru a po dvou oslabeních jim český celek během chvilky odskočil do rozhodujícího pětigólového náskoku. Klíčovou výhru si pak už Bašného svěřenkyně pohlídaly.

Česká republika - Tunisko 28:24 (15:14)

Sestava a branky ČR: Raníková, Müllnerová - Crhová, Černá 1, Chrenková 3, Hrbková 2, Keclíková 3, Knedlíková 5, Kutlvašrová 1, Luzumová 7, Poznarová, Růčková, Salčáková 1, Selucká, Štěrbová 5, Vítková.

Nejlepší střelkyně Tuniska: Šabbáhová 7. Rozhodčí: Ch. Bonaventurová, J. Bonaventurová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 5/1 - 2/1. Vyloučení: 1:7.