Časovka dá vzpomenout na "Jezevce". Půjde Sagan do žlutého?

Ondřej Kurečka
12. 7. 2015 7:00
Preview před devátou etapou Tour de France, kterou bude týmová časovka.
Peter Sagan.
Peter Sagan. | Foto: Facebook Tour de France

Vannes - 102. vydání Tour de France má za sebou již osm etap. Než se peloton dočká zaslouženého dne odpočinku před vjezdem do pyrenejských průsmyků, čeká jej ještě jedna, nedělní zkouška. Tou bude specifická disciplína – časovka družstev (v online reportáži ji sledujte ZDE). Žlutý dres stále drží Chris Froome, kdo si jej bude užívat o dni volna?

Výsledky jednotlivých etap, další program Tour i profily českých jezdců a videa najdete v přehledné infografice zde.

Specifická disciplína

Týmová časovka je specifická disciplína. Silniční cyklistika se sice v posledních letech stává čím dál více sportem jednotlivců, v tomto případě se ale jedná o čistě týmovou záležitost. Počítá se čas pátého závodníka v cíli, lídr pro celkové pořadí je tak přímo závislý na výkonnosti svých kolegů.

Vzhledem ke střídání závodníků na čele vláčku se podaný výkon značně liší od individuálních soubojů se stopkami. Proto jsou kromě elitních časovkářů pro týmový úspěch velmi nápomocní také závodníci typu Toma Boonena, Zdeňka Štybara, Daniela Osse či Petera Sagana. Posledně jmenovaný by zřejmě patřil do "Dream teamu" pro tuto disciplínu u nejednoho sportovního ředitele.

Neobvykle pozdě

Umístění týmové časovky do deváté etapy je věc poněkud neobvyklá, a to z více hledisek. V rámci třítýdenního závodu se jede nebývale pozdě. „Mančafty“ bývají většinou zařazovány na úplný začátek nebo do jedné z prvních etap.

Má to jasný důvod, každý pár nohou se počítá a s postupujícími etapami čím dál více závodníků opouští závod z důvodů zranění či nemocí. To může některé týmy a favority na celkové hodnocení podstatně oslabit.

Proto zřejmě nevyhraje tradiční favorit týmových chronometrů – australská Orica, která již pokračuje pouze v šesti závodnících. A svým týmům už nepomůžou ani elitní světoví časovkáři Tony Martin, Fabian Cancellara nebo Tom Dumoulin.

Kdo bude nejméně unavený?

"Nikdo neví, jak unavení jezdci budou a jak to ovlivní týmový výkon," přidává další důvod direktor týmu Sky, Dave Brailsford. Další neobvyklostí je samotná trasa. Týmové časovky často bývají spíše rovinatějšího charakteru.

To rozhodně není případ 28 kilometrů dlouhé cesty mezi Vannes a Plumelecem, která je významně zvlněná a končí stoupáním dlouhým 1,7 kilometrů s průměrem 6,2 %.

Profil může výrazně rozhazovat tempo "vláčků" a etapa může mít i dosti nečekaného vítěze. "Je důležité, aby tým dobře spolupracoval. S takto zvlněnou tratí to bude zajímavé," myslí si Alex Dowsett, elitní časovkář ve službách Movistaru.

Po "Kanibalovi" i pocta "Jezevci"

Vedení "Staré dámy" touto etapou pokračuje ve vzpomínání na dvojici nejlepších cyklistů historie, kteří navíc v době od posledního ročníku stihli oslavit významná životní jubilea. Ve třetí etapě se projíždělo rodištěm nejúspěšnějšího závodníka všech dob a od června sedmdesátníka, "Kanibala" Eddyho Merckxe.

Týmová časovka pak končí v Plumelecu. Tam prologem začínala Tour de France před rovnými třiceti lety. A úvodní dějství tehdy ovládl od podzimu šedesátník, "Jezevec" Bernard Hinaut.

Ten si následně podmanil celý ročník a stal se pětinásobným šampionem závodu, dnes jej fanoušci cyklistiky mohou každoročně vidět při předávání trofejí na "Grand Bouncle".

Favority etapy je vzhledem k neobvyklému profilu a již prořídlému startovnímu poli hledat nesnadné, ale tipovat vítěze u týmových časovek je vždy obtížné. Vždyť poslední tři týmové časovky v rámci World Tour mají tři různé vítěze. Na Dauphiné vyhrálo BMC, na Giru Orica a v Romandii Sky.

Do žlutého Sagan či snad Van Garderen?

Tým s řadou velmi silných časovkářů i jezdců platných v hornatějším terénu má ve Francii Movistar, silná bude také stáj Sky s několika bývalými dráhaři v sestavě.

Počítat je rozhodně třeba i s BMC, vítězem z posledního MS, které má sestavu velmi podobnou té na Dauphiné, lídr Tejay Van Garderen je ve skvělé formě, stejně jako Dennis nebo Oss. "Jsme světoví šampioni a z toho týmu tady máme čtyři kluky. Kdybychom vyhráli, bylo by to vynikající," říká Van Garderen.

Časovky týmů jdou i Astaně nebo Tinkoff-Saxo. V neděli může dojít k převlékání žlutého trikotu. Vedoucí Froome má na druhého Sagana náskok pouhých 11 sekund. A se 13 sekundami ztráty není daleko ani Van Garderen. Ten si je toho dobře vědom: "Nic není nemožné. To by bylo něco, kdybych si jej mohl vzít. Ale primárně se soustředíme na etapový triumf."

Půjde ale samozřejmě také o cenné desítky vteřin v boji o pařížské pódium. Tady je těžké tipovat, kdo z "velké čtyřky" favoritů může získat. Naopak co nejméně ztratit se budou snažit Joaquím Rodriguez, Romain Bardet a další.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx-Quick Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.


 

Právě se děje

Další zprávy