reklama

Čečenský prezident Kadyrov má koně v Česku

Dostihy - ilustrační foto Dostihy - ilustrační foto
V USA jeho koním zakázali startovat, teď přesunul čečenský vůdce Kadyrov část své stáje do Mimoně

Mimoň - Do České republiky se v minulých týdnech přestěhovalo osm koní  v majetku muže, který chce dobýt dostihový svět.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov přesunul část své stáje z Dubaje do Mimoně a nechal si v Česku zaregistrovat stáj, vyplývá z oficiálních údajů Jockey Clubu ČR, na které se odvolává deník Insider.

Kadyrovovy koně bude připravovat Arslangirej Šavujev, bývalý žokej sovětské reprezentace. Muž pocházející z kavkazského města Mineralnyje Vody působí v Česku od roku 2001 a jako trenér stojí za velkými mezinárodními úspěchy koní jako Darsalam nebo Shamalgan.

Všechno přes prostředníka

Výraznou část jeho klientely tvoří majitelé ze zemí bývalého Sovětského svazu. V 90. letech dokázal Šavujev proslavit barvy ruského matematika Dauta Nalojeva, později trénoval koně kazašského filmového producenta a režiséra Ardaka Amirkulova.

Majitelé z východu vždy vnímali Šavujevovu českou stáj jako ideální základnu pro výjezdy do západní Evropy a neváhali investovat miliony korun do nákupu perspektivních plnokrevníků.

Pětatřicetiletý Kadyrov komunikuje se svými trenéry přes prostředníky.

"Nikdy jsem ho nepotkal, ani jsem s ním nemluvil. Asi bych ho vůbec nepoznal,“ řekl loni jeden z trenérů prezidentových koní Gary Moore.

"Vnímám ho jako modelový příklad štědrého majitele. Jako jeden z mála dokáže koupit drahé a dobré koně,“ doplňuje Herman Brown, starající se o část stáje v Jižní Africe a Dubaji.

Chce vyhrát nejbohatší dostih

Čečenský vůdce se snaží pěstovat image nadšeného sportovního fanouška, který za své peníze neváhá realizovat megalomanské projekty.

Miluje fotbal, tak pozval do Grozného jedenáctku brazilských hvězd a sám si zakopal společně s  Diegem Maradonou. Má rád koně, tak staví v Grozném obrovský dostihový komplex podle vzoru dubajského vládce Mohammeda bin Rašída al Maktúma.

"V Čečně máme starou tradici. Když se narodí syn, rodina na jeho počest uspořádá dostih. Proto jsem hrdý, že mám dostihové koně a těším se z jejich startů,“ řekl Kadyrov v jednom ze vzácných rozhovorů.

Jeho největším snem je vyhrát Dubai World Cup, s dotací 10 milionů dolarů nejbohatší dostih světa. Kvůli tomu už neváhal utratit miliony.

Jen několik dní před loňským ročníkem koupil koně Gitano Hernando, letos stejný tah zopakoval a těsně před startem investoval velké peníze do německého hřebce Zazou.

Nadšenec, který miluje koně

Ne všude ale Kadyrova a jeho koně vítají s otevřenou náručí. Loni na podzim dostihové organizace v amerických státech Kentucky a New York odmítly na popud státních orgánů prezidentovu stáj zaregistrovat a znemožnily tak starty jeho koně Sweet Ducky.

"Celé to divadlo má nepochybně jediný cíl, zabránit nám ve vítězství. Samozřejmě se jedná o ideologickou sabotáž proti čečenským autoritám,“ řekl listu USA Today prezidentův mluvčí Alvi Karimov.

"Pan Kadyrov je obrovský nadšenec, miluje své koně. Kdykoli se jeho plnokrevník zraní, odveze si ho domů do Čečny, kde ho čeká skvělý život,“ prohlásil pro agenturu AP Kadyrovův dostihový manažer Robert Harrison.

Povyk v Austrálii

Organizace na ochranu lidských práv ale v Kadyrovovi vidí někoho úplně jiného, než gentlemana se srdcem na správném místě.

"Americké autority udělaly dobře. U této osoby je velmi důležité podívat se na to, odkud pocházejí její peníze,“ konstatovala Rachel Denberová z Human Rights Watch.

Když se prezidentův kůň před třemi lety chystal běžet největší australský dostih Melbourne Cup, plnily stránky tamních novin titulky jako "brutální diktátor" nebo "tyranův kůň“.

Senátor Bob Brown dokonce označil případné vítězství Kadyrova za "nejhorší událost ve sportovní historii Austrálie“.  Kůň nakonec doběhl třetí a publicita utichla.

Dubajská vražda

Vůbec největší rozruch se kolem stáje čečenského vůdce strhl v březnu 2009, když byl v dubajských garážích jen pár hodin před slavným dostihem zastřelen čečenský válečník Sulim Jamadajev.

Z vraždy byli obviněni dva muži včetně Íránce pracujícího v Kadyrovových stájích. Doživotní tresty jim později byly sníženy na tři roky.

reklama