První triumf sezony! Soukalová střílela čistě a ovládla sprint v Östersundu

Podívejte se na obrázky ze závodu
... a oslavila devátý triumf ve Světovém poháru.
Soukalová vylepšila v závodě ovlivněném hustým sněžením páté místo ze čtvrtečního vytrvalostního závodu, v němž se o vítězství připravila chybou při poslední, dvacáté ráně.
Tentokrát šestadvacetiletá dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči trefila všech deset terčů...
... a v cíli vystřídala v čele překvapivě vedoucí Sanfilippovou, jež dosud nikdy neskončila v závodě SP v elitní desítce.
Aktualizováno 5. 12. 2015 16:35
Gabriela Soukalová vyhrála biatlonový sprint ve švédském Östersundu. Českým biatlonistům se naopak nepovedl ani druhý individuální start.

Östersund - Senzace! Gabriela Soukalová tentokrát udržela nervy na uzdě a všechny její rány mířily do terče. Česká biatlonistka ovládla sobotní sprint Světového poháru ve švédském Östersundu, zařídila první český triumf sezony a připravila si tak tu nejlepší pozici pro nedělní stíhačku. Na druhou Italku Federicu Sanfilippovou má náskok 15 sekund.

Šestadvacetiletá jablonecká závodnice zaznamenala deváté vítězství v kariéře. A oblékla se do žlutého trikotu pro vedoucí biatlonistku Světového poháru. Třetí skončila na nejkratší distanci Ukrajinka Olena Pidhrušná.

Vítězný závod Soukalové jsme sledovali živě

"Od Gábiny to bylo perfektní, dvě nuly a slušný běžecký výkon. Ke konci jí trochu docházely síly, ale zvládla to výborně. Škoda že Veronika neudělala o jednu chybu méně, bylo by to ještě veselejší." řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Veronika Vítková po dvou chybách na střelnici doběhla na čtrnáctém místě a celkově je devátá. Další Češky nebodovaly a do šedesátky, která se zúčastní stíhacího závodu, proklouzla už jen Eva Puskarčíková. Jitka Landová a Lucie Charvátová skončily hluboko v poli poražených, byť měla druhá jmenovaná dvanáctý nejrychlejší běh ze 102 závodnic.

"Lucka opět dokázala, že je na trati velmi silná. Bohužel střelba jí znovu nevyšla, pět chyb celkově je prostě moc," dodal trenér Vítek.

Krčmář zajel životní výsledek

Českým biatlonistům se nepovedl ani druhý individuální start v letošním Světovém poháru. Ve sprintu na deset kilometrů panovaly obtížné povětrnostní podmínky, což nejlépe dokumentuje fakt, že ve startovním poli byl jediný závodník, který neminul ani jeden terč.

Nejlepší z Čechů byl nakonec Michal Krčmář, který zaznamenal životní úspěch v podobě 13. místa. Michal Šlesingr si dojel pro 24. místo, Tomáš Krupčík pro 38. pozici a Ondřej Moravec skončil až čtyřicátý. Bez bodů zůstal čtyřiapadesátý Jaroslav Soukup, i on se ale vešel do šedesátky, která postoupila do nedělní stíhačky.

Závod jsme sledovali v online reportáži ZDE

Fantastickým během se prezentoval obhájce celkového triumfu Francouz Martin Fourcade, který ač dvakrát na střelnici chyboval, suverénně zvítězil a zaznamenal jubilejní čtyřicáté vítězství kariéry. V nedělním stíhacím závodu bude mít francouzská superstar luxusní náskok.

Stříbro v sobotu získal Němec Arnd Peiffer, pro bronz si dojel norský veterán Ole Einar Bjoerndalen, který po středečním vítězství vede průběžné pořadí SP.

"Počasí se měnilo, nedalo se to odhadnout. Výsledkově je to pěkné pro Michala Krčmáře, zaslouží velkou pochvalu, lituju jedné jeho chyby, mohl být v desítce. Ale jsme za to strašně rádi. Michal Šlesingr to prostál na stojce, střelecky se hledá, ale nedělal bych z toho žádnou tragédii. Tomáš Krupčík jel podobně jako Michal Krčmář, ležku udělal přesně tak, jak měl. Na stojce už to byla loterie," zhodnotil závod šéftrenér Ondřej Rybář v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi.

Krčmář byl jasně nejlepším českým střelcem, na každé položce udělal jen jednu chybu. Vylepšil tak dosud nejlepší výsledek kariéry, kterým bylo patnácté místo ze stíhačky v Pokljuce v minulé sezoně.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 24:02,0 (2 tr. okruhy), 2. Peiffer (Něm.) -51,6 (1), 3. Björndalen (Nor.) -55,2 (2), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:04,2 (2), 5. Doll (Něm.) -1:08,5 (3), 6. J. Bö -1:10,6 (2), 7. Svendsen (oba Nor.) -1:11,0 (2), 8. Pidručnyj (Ukr.) -1:16,5 (2), 9. Smith -1:22,3 (2), 10. Davies (oba Kan.) -1:33,2 (0), ...13. Krčmář -1:55,3 (2), 24. Šlesingr -2:11,7 (3), 38. Krupčík -2:33,4 (3), 40. Moravec -2:35,5 (3), 54. Soukup (všichni ČR) -3:10,0 (4).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Björndalen 108, 2. Maillet Fillon 86, 3. M. Fourcade 80, 4. Svendsen 79, 5. J. Bö 60, 6. L'Abee-Lund (Nor.) 59, ...26. Krčmář 28, 41. Šlesingr 17, 47. Soukup 13, 54. Moravec 7, 59. Krupčík 3.

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Soukalová (ČR) 19:46,2 (0 tr. okruhů), 2. Sanfilippová (It.) -15,0 (0), 3. Pidhrušná (Ukr.) -38,4 (1), 4. Preussová (Něm.) -39,8 (1), 5. Eckhoffová (Nor.) -40,4 (1), 6. Dorinová Habertová (Fr.) -42,9 (2), 7. Abramovová (Ukr.) -46,0 (1), 8. Oberhoferová (It.) -47,6 (1), 9. Hinzová (Něm.) -52,0 (1), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -52,2 (2), ...14. Vítková -59,9 (2), 43. Puskarčíková -1:56,5 (3), 67. Charvátová - 2:28,4 (5), 73. Landová (všechny ČR) -2:42,6 (4).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 26 závodů): 1. Soukalová 100, 2. Pidhrušná 96, 3. Dorinová Habertová 92, 4. Eckhoffová 83, 5. Wiererová (It.) 81, 6. Sanfilippová 65, ...9. Vítková 63, 48. Landová 9.