reklama

Čechy čeká v Srbsku peklo. I kvůli Štěpánkovu prostředníčku

Atmosféra loňského čtvrtfinále v Praze byla velmi vyhrocená. Člen srbského debla Ilija Bozoljac dokonce odmítl po zápase podat Radku Štěpánkovi ruku. Atmosféra loňského čtvrtfinále v Praze byla velmi vyhrocená. Člen srbského debla Ilija Bozoljac dokonce odmítl po zápase podat Radku Štěpánkovi ruku. autor: CPA - Eduard Erben
Loni v dubnu v pražské O2 areně vládla ve čtvrtfinále Davis Cupu mezi českými a srbskými tenisty nenávistná atmosféra.

Praha - Pamatujete si? Loni v dubnu v pražské O2 areně vládla ve čtvrtfinále Davis Cupu mezi českými a srbskými tenisty nenávistná atmosféra.

Po strhující pětisetové dvouhře mezi Radkem Štěpánkem a Jankem Tipsarevičem obvinil srbský tenista toho českého, že mu při podávání rukou u sítě nastavil vztyčený prostředníček.

Tato atmosféra se v dalších duelech přenesla i mezi všechny hráče a realizační týmy, ale také mezi fanoušky obou týmů, a tak byl zbytek víkendového klání velice bouřlivý.

Češi tehdy využili absence srbské a zároveň světové jedničky Novaka Djokoviče a především díky Tomáši Berdychovi, který vyhrál všechny tři své zápasy, postoupili do semifinále a poté celý ročník soutěže vyhráli.

A pokud to budou chtít Češi zopakovat i letos, musejí v polovině listopadu Srby opět porazit. Tentokrát však už půjde o finále a bude se hrát na půdě soupeře.

Češi nařkli Djokoviče ze simulování 

Hodně společných znaků s loňským vzájemným zápasem má semifinálový duel obou týmů před třemi lety v Bělehradu.

Tehdy byla atmosféra nejen v hledišti, ale i v zázemí haly vypjatá, jelikož čeští tenisté označili Djokoviče za podvodníka, protože podle nich zranění v zápase jedniček s Berdychem simuloval.

Djokovič to zase Čechům po zápase, při němž Srbové v neděli otočili výsledek na 3:2 na zápasy, vrátil tím, že je svými přehnanými oslavnými gesty provokoval.

A také tehdy se opakovala jedna záležitost. I Srbové poté ve finále uspěli, když stejně jako proti Čechům i proti Francii dokončili úspěšný obrat ze stavu 1:2 na zápasy.

A aby se to nepletlo, stejný kousek se jim v Bělehradě povedl i tuto neděli, když otočili díky Djokovičovi a Tipsarevičovi nepříznivý stav proti Kanaďanům.

Navrátil: Máme větší šanci než tehdy

Oproti předchozím kláním proti Česku však Srbové tentokrát nebudou moci využít žolíka v podobě třetího singlisty Viktora Troického, který v současnosti pyká za užívání zakázaných látek.

"Srbové byli zvyklí na to, že si mohou rozložit síly na tři singlisty. Troicki je ale v trestu, takže to teď mají komplikovanější," přiznal v neděli kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

"Navíc Tipsarevič se nyní ve dvouhře pohybuje až na konci třicítky, nemá takovou sezonu jako dřív. Ale je to zase velmi zkušený tenista, který navíc hraje stejně jako naši kluci za svou vlast ten nejlepší tenis," doplnil. 

I proto mají Češi oproti roku 2010 mnohem větší šanci uspět.

"Bude to pro nás určitě lepší, dva body se přes něj určitě dají uhrát. Navíc nechci Srby podceňovat, ale čtyřhra je nejschůdnější ze všech bodů," upozornil Navrátil na fakt, že Berdych se Štěpánkem vyhráli 13 ze 14 deblových duelů v Davis Cupu.

"Od jejich fandů čekáme to nejhorší" 

Naopak s body proti Djokovičovi Navrátil příliš nepočítá, protože oba přední čeští singlisti s ním mají velmi negativní bilanci. Berdych má s Djokovičem bilanci 2:14 a Štěpánek 1:8.

"S Djokovičem nemají kluci dobrý zápasy, takže jet do Srbska už dopředu s minus dvěma body je strašně těžké," přiznal Navrátil.

Podle něj si jeho svěřenci budou muset zvyknout na hlučné publikum, které se rekrutuje z pověstných fotbalových a basketbalových fandů bělehradských klubů.

"Musíme to čekat. Je to jedno z nejhorších prostředí, to nejsou tenisoví fanoušci. To jsou fotbaloví, už jsme si to vyzkoušeli, bude to hodně bouřlivé," přiznal Navrátil.

"Ale my se s tím popereme a o to víc se kluci semknou a lépe se připraví, abychom tam dokázali uspět," dodal český kapitán.

"Do Srbska musí co nejvíce našich"

Podle Navrátila se dá očekávat, že se bude hrát opět v Belgrade Areně a Srbové si stejně jako před třemi lety zvolí pomalý tvrdý povrch Rebound Ace, na kterém se hraje například Australian Open. Je typický tým, že míčky po odrazu skáčou vysoko. 

Na cestu do Srbska už se předem připravovala i Česká sportovní, která zajišťuje zápasy Davisova poháru pro český tým. Už v červenci její členové zamluvili v Bělehradu hotely pro českou výpravu.

"Před třemi lety byl problém s rezervací hotelů, proto už teď máme zamluvenou dostatečnou kapacitu," řekl v neděli novinářům majitel agentury Miroslav Černošek.

"Máme navíc domluvený také letecký speciál pro hráče a speciální balíčky od cestovních kanceláří, aby se jich do Srbska dostalo co nejvíce," doplnil Černošek.

reklama