reklama

Češi budou Číňany učit fotbal, hokej a biatlon. Rozhodla strana, je to součást pětiletky

Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů Číňané se chtějí před olympiádou učit biatlon od těch nejlepších. Tedy i od Čechů autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.

Praha - Číňané rádi kopírují úspěšné věci, to je známé. Od Čechů se teď chtějí naučit, jak to udělat, aby také dokázali vychovat vlastního Pavla Nedvěda, Jaromíra Jágra nebo Gabrielu Soukalovou. Nepůjde o žádné „pirátské kopie“, za tohle know-how jsou připraveni českým sportovním svazům zaplatit.

"Číňané projevili zájem o sporty, ve kterých jsme sportovně i organizačně úspěšní,” vysvětluje šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. On společně s předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou dojednávají tento týden v Pekingu, během návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně, detaily memorand o spolupráci.

Pomohla Zemanova návštěva

Čínská vláda konkrétně u fotbalu schválila letos v březnu plán o 53 bodech, mezi hlavní patří záměr kvalifikovat se na mistrovství světa, uspořádat ho a pozor – také brzy šampionát vyhrát. "Když se takováto země rozhodne, určitě se jí podaří dostat čínský fotbal na světovou úroveň," míní Pelta.

Zatímco ve výuce fotbalu jsou Češi jedněmi z mnoha, protože Číňané spolupracují také s Itálií, Brazílií nebo Portugalskem, u zimních sportů Peking hodně sází na Česko. Plány naučit se bruslit a lyžovat souvisí s olympiádou v roce 2022, kterou bude hostit Peking. Původně byli ve hře Norové, ale protože ti nedávno ocenili čínské disidenty, soudruzi v Pekingu je zamítli.

"Každé jednání začnou větou: Váš prezident se jako jediná hlava státu EU zúčastnil našich oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří, s vámi budeme spolupracovat," popisuje atmosféru Jiří Kejval. 

Čína chce na olympijský turnaj

Docela daleko jsou jednání o "výuce" hokeje, kde Jiří Kejval pokaždé s oblibou Číňanům na úvod říká, že Češi naučili hrát hokej Rusy, a jak to dopadlo. Dohoda je, že jeden čínský tým by strávil celý rok v Česku, kde by trénoval. Neskromný hokejový stranický úkol zní, aby se Čína v hokeji kvalifikovala na domácí olympiádu.

Konkrétně už také vypadá záměr s výukou biatlonu - celý čínský reprezentační tým by se měl přesunout a připravovat společně s českými kolegy. Kromě toho ještě existuje varianta, že by se Číňané učili od Čechů skoky na lyžích. To sice umějí líp Japonci, k nimž je to z Číny o poznání blíž, ale ti jsou odvěcí rivalové - a nemají Miloše Zemana.

Ambiciózní cíle uspět ve zmíněných sportech jsou součástí plánů čínské pětiletky, kterou schválila vládnoucí komunistická strana. Vše je řízeno shora a naprosto souvisí s politikou: na pokles ekonomického růstu, a tedy i pomalejší růst životní úrovně obyvatel, reagovala vládnoucí garnitura rozhodnutím o větší podpoře "lidových sportů“.

reklama