Češi nezvládli ani třetí zápas na MS. Na Egypt nestačili

20. 1. 2015 18:37
Český tým sice odehrál svůj nejlepší zápas na MS, vaz mu však zlomilo neproměňování šancí.
Ani kapitán Filip Jícha nepomohl Čechům k první výhře na MS.
Ani kapitán Filip Jícha nepomohl Čechům k první výhře na MS. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Dauhá - Čeští házenkáři na světovém šampionátu v Kataru podlehli Egyptu 24:27. Reprezentanti tak prohráli i třetí zápas ve skupině C a výrazně se jim vzdálil postup do osmifinále, kam projdou první čtyři týmy. V dalším utkání změří národní celek ve čtvrtek síly s Islandem a k uchování naděje na účast ve vyřazovacích bojích nejspíš bude muset zvítězit.

Do české sestavy se vrátil uzdravený kapitán Filip Jícha, který kvůli střevní viróze vynechal první dva zápasy s Francií a Švédskem, a hned na konci první minuty otevřel odvážným průnikem skóre. Reprezentanti si v úvodu vytvořili vedení 3:1, ale rychle jej ztratili.

V egyptské brance se totiž rozchytal Handauí a třetí tým loňského mistrovství Afriky šňůrou pěti gólů rychle otočil na 6:3. Mezitím halu pro necelých osm tisíc fanoušků téměř zaplnili egyptští příznivci a soupeř si mohl užívat bouřlivé domácí prostředí.

Africký tým si často pomáhal tvrdými fauly a Češi hráli v první půli několik přesilovek. Jenže početní výhody nezvládli, zahodili i ty nejjasnější šance a do přestávky šli s tříbrankovým mankem.

Do druhé půle ale reprezentanti vstoupili stejně jako v předchozích dvou duelech s elánem. Mezi tyčemi nahradil Štochla Galia a za necelé tři minuty bylo po Jíchově samostatném úniku vyrovnáno. Ze sedmičky dokonce mohl poslat Čechy do vedení Zdráhala, ale trefil Handauího.

Místo toho Egypt znovu získal tříbrankové vedení a jeho fanatičtí příznivci byli ve varu. Překonanou nemocí oslabený Jícha si na chvíli odpočinul na lavičce a pak dvěma góly trefil přesně horní roh. Jenže další spoluhráči se k němu nepřidali a Afričané poprvé v zápase odskočili na rozdíl čtyř branek.

Čeští trenéři reagovali oddychovým časem, během nějž emotivně promlouvali ke svěřencům, ale národní tým už na zvrat neměl síly. Brankář Handauí mezi tyčemi doslova čaroval, a když necelých pět minut před koncem zvýšil Alahmár na 26:21 pro Egypt, bylo definitivně rozhodnuto.

Mistrovství světa v házené mužů v Kataru:

Skupina C:

ČR - Egypt 24:27 (10:13)

Sestava ČR: Štochl, Galia - Hrstka, Bečvář, Jurka, Motl, Jícha, Sobol, P. Horák, Babák, Linhart, Petrovský, Zdráhala, Šindelář, Kasal, Szymanski. Rozhodčí: Al-Suwaidi, Bamutref (oba Kat.).

Skupina D:

Polsko - Rusko 26:25 (12:13), Argentina - Saúdská Arábie 32:20 (13:11), Dánsko - Německo 30:30 (16:16).

1. Německo 3 2 1 0 86:82 5
2. Dánsko 3 1 2 0 92:72 4
3. Polsko 3 2 0 1 76:77 4
4. Argentina 3 1 1 1 79:68 3
5. Rusko 3 1 0 2 78:70 2
6. Saúdská Arábie 3 0 0 3 55:97 0